vikendovy dom v nosiciach
Galéria(7)

Víkendový dom v Nosiciach

Partneri sekcie:

Spojenie jednoduchých technológií a špičkovej architektúry, ktoré vyústilo do realizácie nízkoenergetického víkendového domu v Nosiciach, zaujalo aj porotu v rámci prvého medzinárodného porovnania českých a slovenských architektonicky a energeticky výnimočných stavieb Building Efficiency Awards (BEFFA) 2012. Dielo Ing. arch. Pavla Pokorného z ateliéru Pokorny architekti dostalo hneď dve ocenenia – získalo 2. miesto v kategórii Rodinné domy a 1. miesto v kategórii Drevostavby.

01 dano veselsky mg 8432 big image
beffa diplom vitaz drevostavby resize big image
beffa diplom 2m rodinnedomy big image
09 dano veselsky mg 8160 big image
07 dano veselsky mg 8494 big image
vikendovy dom v nosiciach 6715 big image
 Keby investorovi objektu s názvom Víkendový dom ukázali jeho budúcu podobu vo chvíli, keď prvýkrát prekročil prah ateliéru Pokorny architekti, asi by sa z chuti zasmial a potom by rázne povedal nie. Dnes je napriek tomu jeho spokojným majiteľom.

Nízkoenergetický víkendový dom v Nosiciach
Kraj: Trenčiansky
Miesto: Nosice pri Púchove, Slovensko
Investor: Miroslav Gašpárek
Autor: Ing. arch. Pavol Pokorný | Pokorny architekti, s. r. o.
Spolupráca: Mária Šmilňáková, Martin Bujna
Hlavný inžinier projektu: studio B52, s. r. o.
Hlavný dodávateľ: Fordom, s. r. o.
Realizácia: 2010 až 2011
Zastavaná plocha: 130 m2
Úžitková plocha + terasa: 160 m2 + 25 m2
Počet obytných miestností: 3

Príbeh sa začal takmer pred štyrmi rokmi, keď sa plán investora postaviť chalupu niekde v horách, začal uskutočňovať tým, že oslovil architekta s jednoduchou predstavou zrubového domu (drevenice) v peknom prostredí, kde by mohol tráviť chvíle oddychu. Zo začiatku to vyzeralo ako dobrý nápad, keď však architekt postupne spoznával investorove zázemie, začala mu v hlave vŕtať iná myšlienka. Investor sa cez týždeň pracovne zdržiaval v Bratislave, na víkend sa však vždy vracal do Nosíc pri vodnej nádrži Nosice, ktorá sa dnes mení na zatiaľ málo známe, ale o to krajšie rekreačné stredisko. Jediným dôvodom, prečo by mal človek uvažovať o rekreovaní sa niekde inde, je železnica. Tá vedie popri priehrade a na svojej ceste pretína aj rozľahlý pozemok, na ktorom stojí investorov rodičovský dom. Už v tomto roku by však malo dôjsť k úplnému odkloneniu dosluhujúcej železničnej trate a s tým spojenému redukovaniu súvisiacich zariadení (vzdušné elektrické vedenia a stožiare). To nakoniec rozhodlo o tom, že vyhrala myšlienka rekreácie v domácom prostredí, v blízkosti rodičov a známej komunity, a najmä na pozemku, ktorý netreba kupovať.

Kocky boli hodené, víkendový dom bude na záhrade domu rodičov. Bol tu však ešte jeden problém: Prečo stavať dom za domom? Odpoveďou je, že rodičovský dom patrí v prvom rade rodičom, navyše svojím dispozičným členením nijako nenabáda na rekreáciu a spoločné stretnutia. Ako to už v rodinných domoch z 50. rokov minulého storočia býva, sú rozdelené na niekoľko poschodí a množstvo malých priestorov. Na prepojenie s exteriérom sa vtedy akosi nekládol dôraz, a tak ani po rekonštrukcii dom nespĺňa súčasné nároky na bývanie a už vôbec nie je miestom na víkendový oddych.

Hodnotenie poroty
Ing. arch. Josef Smola, Česká komora architektov, Centrum pasívneho domu: „Víkendový dom po­dľa môjho gusta. Moderný, perfektný dizajn, čisté tvary v kombinácii s drevom, útulný a komfortný. Vzhľadom na nízke náklady na energiu predstavuje ideálne bývanie v súlade s prírodou, a priznajme si, aj nastavené zrkadlo chatárčeniu…“

Očami architekta
Ing. arch. Pavol Pokorný: „Celá koncepcia stavby vyplynula z jej funkcie. Určilo ju teda to, že investor chcel víkendový dom, ktorý sa nebude používať trvalo. Vonkoncom však nepožadoval nízkoenergetický štandard, to mu ani nenapadlo, výsledok je v tomto smere mojím rozhodnutím, ktoré on schválil a dnes ho veľmi oceňuje. Nízkoenergetickému štandardu sa potom prispôsobili aj technológie, ktoré sú maximálne jednoduché. Z ocenení v súťaži BEFFA mám výborný pocit a budem rád, keď sa aj v budúcnosti budem môcť zúčastňovať na takýchto zaujímavých dielach.“

Umiestnenie a dispozícia
Pozemok v Nosiciach má tvar obdĺžnika s prístupom zo severu, kde stojí rodičovský dom. Parcela sa ťahá smerom na juh a nebyť železnice, pokračovala by voľne až do neďalekého lesa. Priestoru je veľa a víkendový dom sa bez problémov usadil na mieste starej šopy. Vďaka zalomenému tvaru fasády bolo možné natočiť veľké zasklené steny sčasti na juh a sčasti na západ, a pritom sa vyhnúť priamemu pohľadu na železnicu, ktorá zatiaľ pretína južnú stranu pozemku. Po jej zrušení nadobudne dom ďalšiu dimenziu samostatne stojacej nehnuteľnosti s vlastným vstupom. Vstupný portál z čiernych veľkoformátových obkladových dosiek predstavuje nielen nápadne vyriešené miesto na odkladanie dreva (zásoby dreva sú určené do interiérových keramických kachlí), ale zo strany zastrešeného átria je v ňom skrytý aj vonkajší elektrický gril. Vzniká tu tak pohodlný vstupný priestor, ktorý sa podľa potreby mení na zastrešené átrium, prepojené veľkými posuvnými dverami jednak s obytnou a spoločenskou časťou domu vpravo, jednak s wellness (sauna a masážna vaňa s vlastnou vzduchotechnikou) vľavo. Na prízemí sú veľkoryso riešené spoločenské priestory, obývačka voľne prechádza do jedálne. Kuchyňa je v rohu za schodiskom. Po drevených schodoch sa vychádza do dvoch spální.

BEFFA – ojedinelé porovnanie českých a slovenských stavieb
Do prvého ročníka súťaže Building Efficiency Awards (BEFFA) sa prihlásilo spolu 141 stavieb a 24 študentských projektov z Českej a Slovenskej republiky. Odborná porota ich na konci augusta minulého roka vyhodnotila a vybrala 26 stavieb ako víťazov regionálnych kôl (17 stavieb z Česka a 9 zo Slovenska) a 17 študentských projektov, ktoré sa stretli v česko-slovenskom finále. Súťažilo sa v kategóriách Rodinné domy, Bytové domy, Nebytové budovy a Rekonštrukcie (bytové aj nebytové). Vo finálovom kole pribudli navyše kategórie Študentská súťaž a Drevostavby.

Z hľadiska počtu zúčastnených stavieb a ich kvality sa BEFFA už počas svojho prvého ročníka zaradila medzi najúspešnejšie súťaže v Česku a na Slovensku, pričom jej obrovským prínosom je jednoznačne ojedinelé porovnanie medzi Českou a Slovenskou republikou.

O stavbe
Dom je zrealizovaný v nízkoenergetickom štandarde so spotrebou tepla na vykurovanie približne na úrovni 35 kWh/(m2  . rok). Založený je tradičným spôsobom na pásoch, vytiahnutých asi 30 cm nad terén. Základy sú zateplené extrudovaným polystyrénom, ktorý plní aj funkciu ochrany hydroizolácie. Nosný skelet tvorí oceľovo-drevená stĺpiková konštrukcia. Zateplenie domu z dosiek z minerálnej vlny má celkovú hrúbku 240 mm v stenách a vyše 400 mm v streche. Všetky výplne otvorov sú hliníkové s izolačným trojsklom. Drevená prevetrávaná fasáda z exteriérovej strany a drevený obklad v interiéri dodávajú domu prívetivosť rekreačného objektu v prírode. Pri návrhu obvodových konštrukcií sa okrem ich tepelnoizolačných vlastností kládol dôraz aj na akustické parametre konštrukcie, takže napriek tomu, že železnica zatiaľ pozemok križuje, v dome ju nepočuť. Objekt je napojený na verejný vodovod a kanalizáciu. Vzhľadom na dostatočné zásoby dreva v okolí boli ako hlavný zdroj tepla navrhnuté keramické kachle s doplnkovou možnosťou elektrického vykurovania.

Keď sa spojí investor a architekt
Spoločná cesta architekta a investora mala v tomto prípade svoj zmysel. Vznikol netradičný tvar objektu a drevenica sa postupne zmenila na nadčasový priestor. Architektonický koncept, konštrukcia drevostavby a drevený interiér, ktorý doplnil celkový charakter, presvedčili investora, že drevenica môže mať mnohoraké (a aj súčasné) podoby.

Ako je to s dizajnom nízkoenergetických a pasívnych domov
Ing. arch. Pavol Pokorný: „Dizajnom nízkoenergetických a pasívnych domov som sa začal intenzívnejšie zaoberať preto, lebo som sa chcel dopátrať k odpovedi na otázku, prečo sú nízkoenergetické a energeticky pasívne domy tak málo vizuálne atraktívne. Ak by som mal charakterizovať svoju tvorbu v tomto segmente, špeciálne pri stavbách na bývanie inklinujem k jednoduchosti, zrozumiteľnosti, efektívnosti. To však neznamená, že rezignujem na kompozíciu, vizuálnu a pocitovú atraktívnosť. Zjednodušene povedané, chcem, aby moje domy boli pri zachovaní všetkých ekologických a energetických parametrov krásne. Chcem, aby dom fungoval podľa svojej originálnej vnútornej logiky, aby bol pohyb po budove prirodzený, aby si užívateľ objektu veľmi rýchlo „ohmatal“ svoj priestor, porozumel mu a prijal ho za svoj, pretože sa v ňom cíti komfortne. Chcem, aby moje stavby ponúkali dobrodružstvo objavovania rôznych kvalít rozličných priestorov.“

(sf)
Článok vznikol s využitím podkladov Nory Škripcovej, Ing. arch. Pavla Pokorného a organizátorov súťaže BEFFA 2012.

Foto: Dano Veselský, Pokorny architekti

Článok bol uverejnený v časopise ASB.