image 70439 25 v1
Galéria(22)

Vila pri lome – keď úrady obmedzia priestor

Partneri sekcie:

Ako sa vyrovnať s pozemkom, ktorý má vďaka svojmu tvaru a regulačnému plánu tesne vymedzenú zastavateľnú plochu? Samozrejme, je tu možnosť sa takéhoto pozemku čo najrýchlejšie zbaviť. No niekedy stojí za to obrátiť sa na profesionálov a spoločne nájsť vhodnejšie riešenie.

21
17
11
10
01
22
23
08

Ukážkovú prácu v takýchto obmedzených podmienkach predviedli architekti z libereckého ateliéru atakarchitekti. Mali navrhnúť vilu na pozemku trojuholníkového tvaru umiestnenom nad zalesneným zrázom bývalého lomu. Samotný tvar pozemku by nebol výraznou prekážkou, no pre obytný súbor v oblasti bol vypracovaný pomerne prísny regulačný plán, ktorý stanovoval minimálne vzdialenosti od hraníc susedných pozemkov a komunikácie, čím sa pri návrhu značne obmedzili možnosti.

Objekt vily je sústredený v ťažisku pozemku, pričom ho rozdeľuje na dve časti (záhrady) s odlišným vzhľadom. Prvá časť, pred domom, sa otvára do ulice – nepoužili sa tu výrazné záhradné prvky, aby vynikol tvar a farebné vyhotovenie domu. Druhá časť, situovaná za domom, je určená na trávenie voľného času, vďaka zalesnenej časti bývalého lomu poskytuje dostatok súkromia. Odlišný charakter týchto záhrad potvrdzuje kamenná stena, na ktorej bola vila postavená a ktorá vyčnieva z oboch strán domu do záhrady. Fasáda hlavnej časti vily a garáže je obložená smrekovcovými doskami, ktoré sú uložené kombinovane – vodorovne aj zvisle. Stena, na ktorej je postavená časť domu, je vytvorená zo štiepanej žuly a ako materiál na strechu bol zvolený falcovaný plech.

V prednej časti vily sa nachádza predsadená garáž s pultovou strechou s miernym sklonom. S hlavnou časťou domu je garáž prepojená zaskleným kŕčkom, ktorý zároveň slúži ako vstup do obytnej časti domu. Táto časť je vďaka protichodným pultovým strechám rozdelená na jednopodlažnú a dvojpodlažnú zónu. Jedáleň, kuchyňa a obývacia izba sú spolu umiestnené v jednopodlažnej časti, pričom sú priestorovo spojené s druhým podlažím, kde sa nachádza galéria a knižnica s dlhým panoramatickým oknom.

Na otvorený priestor obývacej izby nadväzuje dvojpodlažná zóna oddelená stenou so schodiskom. Za ním sa na prízemí nachádza priestranná kúpeľňa so saunou a pracovňa. Na poschodí nad nimi je situovaná spálňa s výhľadom na hory. Vila je navrhnutá ako nízkoenergetická stavba triedy B so spotrebou 110 kWh/m2 za rok a využíva alternatívne zdroje energie i inteligentné systémy ovládania inštalácií.

Peter Rypák

Foto: Jiří Joroutek