Vinárstvo Hellburg: Moderný zásah do romantickej tradície

Partneri sekcie:

Neslávne známa Transylvánia nie je len domovom grófa Draculu, ale produkuje tiež najlepšie biele vína zo všetkých rumunských regiónov. Rodinný podnik vinárstva Hellburg oslovil na ceste za zlepšením a uľahčením produkcie slovenské architektonické štúdio ŠercelŠvec. Laureáti ocenenia CE.ZA.AR 2016 sa nezapreli a priniesli svieži a originálny návrh.

Mestečko Șiria v župe Arad sa nachádza necelých 50 kilometrov za maďarskými hranicami. Známe je skôr pod maďarským názvom Világos a výpraskom uhorských vojsk. Vinárstvo v ňom nesie nemecký názov obce – Hellburg.

Pohľad do átria
Objekt je osadený v srdci romantickej scenérie viníc.
Prieluky v hmote prezentujú návštevníkovi rôzne výhľady.
Pôdorys 1. PP. 1
Pôdorys 1. NP. 1
Situácia. 1

Vďaka nevysokým juhozápadným svahom a miernemu podnebiu je oblasť ideálna na pestovanie vína. S cieľom chrániť územie tu platia prísne regulatívy výstavby – zásahy sú obmedzené len na rozširovanie už existujúcich stavieb a spevnených plôch. Táto podmienka sa stala prvým mantinelom návrhu. Druhým bola požiadavka na minimálne zdvojnásobenie výrobnej kapacity vinárstva.

Návrh stojí na mieste pôvodného hospodárstva v srdci vinohradu s priľahlou výrobňou vína. Potrebný objem čiastočne zapustili do terénu, aby vznikol dojem jednopodlažnej stavby. Stavba sa vynára zo zeme smerom k hlavnému vstupu a prináša výhľad z prízemia ponad riadky vinohradu. Návštevník získa diametrálne odlišný zážitok z mierky stavby, je vtiahnutý do tajomného átria lemovaného kolonádou a extrovertnými poloklenbami.

Pohľad do átria
Pohľad do átria |

V medzikruží

Logické usporiadanie funkčných celkov podľa zaťaženia konštrukcie, fyzikálnych nárokov prevádzky a nutnej konštrukčnej výšky vyústilo do presunutia náročnejších činností, ako sú výroba vína a jeho uskladnenie, do štvorcového suterénu. Nachádzajú sa tu aj obslužné miestnosti personálu, administratíva, laboratórium a v neposlednom rade výkladná skriňa vinárstva – predajňa s degustačnými miestnosťami.

Diagonálne križujú átrium a zabezpečujú tak priamy kontakt návštevníka s poloverejným exteriérom v každom ročnom období. Gradácia rastra kolonády plynule prechádza do nadzemného podlažia, kde sa nachádza reštaurácia, wellness, apartmány a hospodársky dvor, kde prebieha spracovanie hrozna. Príslušné hmoty – kocky, kvádre – sú organizované do trojuholníka s komunikačnými uzlami v medzerách.

Na kubusoch je položený zjednocujúci kruhový element v podobe prestrešenia koridorov. Zrozumiteľná geometria objektu a použitie strohého betónu v rôznych leskoch, dreva a skla robia z návrhu sofistikovanú a neagresívnu intervenciu na rumunskom vidieku.

Vinárstvo má ambíciu fungovať s použitím lokálnych zdrojov. Nielen čo sa týka vína, ale aj v rámci reštaurácie a degustácie, čím podporí okolité rodinné farmy a dodávateľov. Víno s prívlastkom DOC, teda kontrolovaného pôvodu, bude vznikať použitím prirodzeného gravitačného spôsobu extrakcie a nezvyčajne sa zameria na produkciu červeného vína v pomere k bielemu 80 : 20.

Prieluky v hmote prezentujú návštevníkovi rôzne výhľady.
Prieluky v hmote prezentujú návštevníkovi rôzne výhľady. |

Výhľad na vinohrad

Práca s exteriérom je racionálna – autori presunuli komunikáciu spájajúcu vinárstvo s hlavnou cestou, čím prispeli nielen k zefektívneniu logistiky, ale dodali vstupu na pozemok aj dramatickú kvalitu. V bezprostrednej blízkosti umiestnili biojazierko. Na hlavnú kompozičnú os vyššie položenú rozhľadňu a nad vinohradom navrhli miesto na piknik.

Návrh komplexu umožňuje celoročné využitie. Svojou koncepciou vytvára štruktúru na funkčnú náplň a do popredia kladie kontakt s krajinou, prácu s vínom a predovšetkým relax. „Vinárstvo je pomerne mladé, klient po kúpe vinohradov len rozbieha jednotlivé fázy,“ hovorí architekt a spoluautor Peter Šercel.

„Prvoradými cieľmi boli ošetrenie a výsadba vinohradov a nákup poľnohospodárskej a vinohradníckej techniky. Návrh je z hľadiska filozofie a hierarchie logicky ďalším krokom na dosiahnutie plnohodnotnej prevádzky a naplnenia maximál­nej kapacity. Klient svojím prístupom vytvára vo firme rodinné prostredie na vytvorenie spoločného diela. Naj­zaujímavejšie sú samotné návštevy Rumunska, krajina nás aj po tých rokoch vždy dokáže príjemne prekvapiť.“

VINÁRSTVO HELLBURG
Miesto: Șiria, Rumunsko
Investor: Domaine Hellburg srl.
Architekti: ŠercelŠvec
Úžitková plocha: 1 332 m2
Zastavaná plocha: 2 167 m2
Návrh: 2016 – 2019
Projekcia: 2020 – 2021
Realizácia: 2021 – 2022
TEXT: ALEXANDRA MÜLLEROVÁ
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: ŠERCELŠVEC

Článok bol publikovaný v časopise ASB 4/2020.