vo winebare vinimka zazeniete depresie
Galéria(6)

Vo winebare Vínimka zaženiete depresie

„Vínimoční“ ľudia, „vínimočné“ víno, „vínimočné“ stretnutia vo „vínimočnom“ priestore. Takto znelo zadanie investora a ateliér Cakov and Partners z neho urobil Winebar VÍNIMKA, ktorý sa v kategórii interiérov dostal medzi trojicu nominovaných na tohtoročnú cenu CE.ZA.AR.

vo winebare vinimka zazeniete depresie 7296 big image
1 big image
vinimka (12 of 18) big image
vinimka (7 of 18) big image
mg 8288 big image
Kedysi to bola malá pobočka banky, ale nový majiteľ tohto subtílneho priestoru si želal spoluvytvárať originálnu atmosféru bratislavského Starého Mesta. Vzniklo viacúčelové gastronomické zariadenie, v ktorom ráno rozvoniava káva s croissantom, na obed zase prevláda aróma čerstvých bagiet, rozkrájaných paradajok a prosciutta a večer sa často pri príjemnej hudbe premení na pôvabnú vravu ľudí, štrngot pohárov a buket vína z celého sveta. „A práve to sa stalo spoločným menovateľom priestoru vinotéky,“ hovorí Kalin Cakov. „Víno z celého sveta sme sa snažili prezentovať cez vtipnú informačnú grafiku na pôvodných klenbách ako rozpixelované mapy kontinentov s vyznačením vinárskych oblastí.“

Priestory a zákutia
Vínimka má svoje hlavné priestory, ale aj pôvabné zákutia. Sú svojbytné, ale aj sa navzájom prelínajú. Vytvárajú zrozumiteľný rytmus prevádzky i nečakané zážitky. Koňakový kabinet, knižničné usporiadanie vína, rôzne typy sedenia, ako aj samotné sedenie pri ozajstnej knižnici plnej kníh o gastronómii, vínach a syroch… Podoby vnímania Vínimky sú rozmanité. Podpis ateliéru je výrazný a invenčný a to platí aj pre „trochu iné toalety“, ktoré majú podobu „ježka“ ozdobeného vínami z celého sveta. „V tomto prípade toalety nie sú toaletami, ale skôr pulzujúce srdce celej vinotéky,“ približuje Kalin Cakov. „Dajú sa vnímať už z diaľky – od samotného vstupu. Pulzujú a menia farbu a sekundárne pripomínajú ‚ježka‘.

Postup jeho vzniku je podaný piktogramami pri vstupe do samotných kabínok, ktoré aj v kombinácii s označením mužských a ženských symbolov vyvoláva rozpaky. Karafa a koktejlový pohár… Trafili by ste, keď na vás tlačí čas? Sú to často úsmevné príhody vhodné pre skrytú kameru.“ To všetko je znásobené zrkadlovými efektmi, a najmä 3D umeleckým dielom od Asota Haasa, pre ktorého nebol problém umiestniť svoje dielo na autorských toaletách. Ako dodáva Kalin Cakov, skôr sa cítil poctený, že môže pomôcť umeleckému zážitku. Winebar Vínimka nie je o letmom nahliadnutí do jeho vnútra a už vôbec nie o vypití si rýchlej kávy či deci vína. Je o dlhšom zastavení a preladení sa na iný svet. Ozaj, viete o tvrdení španielskych vedcov, že víno má chrániť pred vznikom depresie? Poznatok ako ušitý na jeseň.

WINEBAR VÍNIMKA
Miesto: Ventúrska ul., Bratislava
Plocha: 147 m2
Autori projektu: Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev, Ing. arch. Ján Obušek, Ing. arch. Michal Tatranský, Ing. arch. Vladimír Schmidt, Ing. arch. Katarína Karsayová, Ing. Tomáš Fojtík
Projekt: 11/2011 – 02/2012
Realizácia: 02/2013 – 05/2013

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
FOTO: STUDIO CAKOV+PARTNERS, PETER TURANSKÝ,JÁN PAVÚR, JAKUB HAUSKRECHT

Článok bol uverejnený v časopise ASB.