Vodný raj Vyhne
Vyhne opäť ožívajú. Pôvodné kúpele Vyhne, ktorých korene siahajú do 14. storočia, nedávno získali svojho pokračovateľa, kde sa opäť môžu využívať liečivé účinky prameňov liečivej prírodnej termálnej vody s vysokým obsahom železa. Projekt wellness centra však nevsadil len na cveng histórie pôvodných kúpeľov a kvalitu termálnej vody, ktorej účinky pomáhajú pri liečení nervových zápalov, reumatizmu, srdcových, ženských a kožných chorôb. Do karát mu hrá aj dobrá poloha v príťažlivom prostredí Štiavnických vrchov, ale aj doplnenie moderného wellness mnohými ďalšími športovými, relaxačnými, stravovacími a ubytovacími možnosťami. Koncept Vodného raja vo Vyhniach, ktorého úspech preverila silná tohtoročná letná sezóna, opäť potvrdzuje, že na dobrý wellness nestačí len mať vodu, ale ponúknuť celý komplex služieb a možností trávenia voľného času.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Investor: obec
Skutočnosť, že za postavením nového wellness areálu stojí obec, je v tomto segmente príjemným prekvapením. Zvyčajne si totiž silu polohy a prírodných daností všimne skôr súkromný investor, než by začala konať samotná samospráva. Obec verí, že spojenie najmodernejších technológií na relax a ideálna poloha robia z areálu príťažlivý bod pre turistov z regiónu i zo širšieho okolia. Doterajšie ani nie polročné prevádzkovanie Vodného raja vníma obec ako impulz na ďalšie možnosti rozvoja turistického ruchu, nových investícií, zvýšenia zamestnanosti a rozvoja tohto regiónu.
Celkové náklady na vybudovanie Vodného raja presiahli 202 mil. Sk. Projekt, ktorého objednávateľom bola obec Vyhne, bol z väčšej časti financovaný z prostriedkov Európskej únie.
Čo láka návštevníka
V troch kaskádovito usporiadaných hmotách wellness centra sa nachádzajú celoročne fungujúce prevádzky. Trojpodlažný komplex s príjemným nevtieravým dizajnom obsahuje vnútorný bazén s protiprúdom, z ktorého sa dá aj počas zimného obdobia vyplávať do exteriérovej časti, v ktorej sú ďalšie vodné atrakcie ako masážne ležadlo, lavica a dnová perlička. V objekte sa nachádzajú štyri druhy sáun (suchá, parná, bylinková a infrasauna), jakuzzi, masážne vane, v ďalších priestoroch je fitness, solárium a priestory na masáže. V blízkosti vstupných priestorov dopĺňa služby denný bar a pizzéria. Ponuku športových možností rozširuje squashové ihrisko a priestor pre bowling, ktorý je ozvláštnený obrovskou fototapetou s motívom podmorského života na pozdĺžnej stene.
V areáli sa nachádzajú aj exteriérové bazény s vodnými atrakciami. Viacúčelový bazén, ktorého vodná plocha má 944 m2, je rozdelený na plaveckú a relaxačnú časť. Plavecká časť má tri 50-metrové dráhy a tri 25-metrové dráhy. V ich strede sa nachádza potápačská záhrada, ktorej hĺbka dosahuje až 4 metre. V relaxačnej časti viacúčelového bazéna sú vodné atrakcie – vodné delá, chrliče, masážna lavica, masážne sedacie schody a dnová perlička. V blízkosti sa nachádza dvojúrovňový detský bazén v tvare lode. Medzi ďalšie vodné atrakcie patrí tobogan so šmykľavkou, ktoré sú pri dojazdovom bazéne zakomponované do stúpajúceho svahu areálu. Teplota vody v plaveckých bazénoch je 28 °C, v relaxačných od 30 do 32 °C.
Súčasťou Vodného raja sú tenisové a volejbalové kurty, na ktorých sa každoročne konajú medzinárodné turnaje vo volejbale. Areál sa rozširuje nad bazénovou časťou do lesného parku s chodníkmi a lavičkami. V blízkosti Vodného raja sú cyklistické trasy a areál pre hráčov paintballu.
Technika v službách aquaparku
Čo bolo na budovaní aquaparku z hľadiska realizácie najzložitejšie? „Paradoxne, neboli to problémy riešenia cirkulácie vody či zakomponovanie moderných bazénových a saunových technológií. Najväčšou výzvou pre nás bola oveľa prozaickejšia záležitosť: samotná logistika výstavby na stavenisku vo svahu s limitovanými priestorovými možnosťami. Navyše, bolo tu treba realizovať veľké množstvo nových inžinierskych a technologických rozvodov, ktoré obmedzovali a sťažovali postup ostatných prác,“ približuje nám priebeh výstavby Ing. Marián Hybler zo spoločnosti REMESLO stav, s. r. o., ktorá je generálnym dodávateľom a realizačnou spoločnosťou projektu.
Všetky bazénové a saunové technológie patria medzi súčasnú špičku vo svojom odbore. Povrch bazénov je z nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele, ktorá je hygienicky neškodná a bez škár. Tento materiál znemožňuje rozmnožovanie baktérií v bazénoch, má dlhú životnosť a nízke prevádzkové náklady. Úprava bazénovej vody je zabezpečená pomocou pieskových filtrov a automatického dávkovania chémie. Bazénovú vodu ohrievajú tepelné čerpadlá využívajúce teplo z termálnej vody, ktorou sú všetky bazény napustené.
Názov stavby: Vodný raj Vyhne, viacúčelový oddychový areál
Miesto: Vyhne
Charakteristika: aquapark
Investor: Obec Vyhne
Architekt: Ing. František Víťazka
Generálny dodávateľ: REMESLO stav, s. r. o.
Realizačná firma: REMESLO stav, s. r. o.
Stavebný dozor: Marián Beňo
Hlavný projektant: Ing. František Víťazka
Návrh interiérov: Ing. František Víťazka, Ľubica Škrinárová
Začiatok realizácie: november 2005
Koniec realizácie: jún 2007
Náklady na realizáciu: 202 mil. Sk
Subdodávatelia:
Bazény a technológia bazénov: Berndorf Bäderbau SK s. r. o.
Okná, dvere, nábytok: Ing. Bohumil Glezgo – REMESLO, stolárska výroba
Strešná krytina: Kontrakting stavebné montáže, spol. s r. o. (drevené väzníky a strešná fólia Alkorplan)
Dlažby: Agrob Buchtal Slovensko, s. r. o.
Vzduchotechnika : MENERGA, spol. s r. o.
Wellness: Marián Sasko, FI-SA
Elektroinštalácie: ELPROM NB, spol. s r. o.
Slaboprúd: TEKOZ, spol. s r. o.
Bowling a squash: ADARA SLOVAKIA, s. r. o.
Vstupenkový systém: Kas. Comp – počítačové aplikácie, spol. s r. o.
Martina Jakušová
Foto: Dano Veselský, Vodný raj Vyhne