Trauma z minulého režimu pominie. Vydrica predstavuje detaily druhej a tretej etapy, ktoré spoja rozdelené centrum Bratislavy
Bratislava sa konečne zbaví obrovskej rany z minulosti. Prestížny projekt Vydrica len nedávno ukázal verejnosti dokončenú prvú etapu, ktorá je už právoplatne skolaudovaná. S jedným veľkým míľnikom ale prichádza aj druhý, keďže developer odhalil detaily pokračovania svojich plánov. Čo ponúkne druhá a tretia etapa?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Miesto pod Bratislavským hradom je nasýtené príbehmi naprieč stáročiami. Išlo o srdce historickej Bratislavy, život obyvateľov sa sústreďoval na Rybnom námestí, nachádzali sa tu významné paláce, ale aj hustá zástavba rodinných domov. V období, keď bola Bratislava korunovačným mestom, podhradské časti Zuckermandel a Vydrica obchodne aj spoločensky prekvitali.
Po rozkvete sa ale z tohto miesta stalo bydlisko chudoby. Podhradie sa po zrušení poddanstva postupne stávalo akousi perifériou s lacným ubytovaním, priťahujúcou chudobných prisťahovalcov. Definitívnu ranu zasadil tejto štvrti socialistický režim, keď arogantne deštruoval takmer celé podhradie kvôli výstavbe Mosta SNP.
Okrem Vydrice zasiahla asanácia aj štvrť Zuckermandel, okolie Židovskej ulice a Zámockú ulicu. Nebúralo sa teda len nevyhnutné, naopak. Historické centrum bolo nahradené mostným unikátom, ktorý sa stal na dlhé desaťročia symbolom hlavného mesta, ale aj akousi „pamiatkou“ na aroganciu moci bývalého režimu.
Zástavba podhradia sa začala riešiť už v 90. rokoch minulého storočia. Dnes vieme, že v smere od parlamentu po električkovú zastávku Chatam Sofer vznikla nová štvrť pomenovaná po tej historickej – Zuckermandel. Medzi projektom developera JTRE a historickým centrom však ostala diera, nezastavané pozemky bývalej štvrte Vydrica.
Po dlhých rokoch príprav bola v roku 2019 odprezentovaná verejnosti konečná vízia scelenia rany Bratislavy – nová štvrť Vydrica. Developeri projektu – Vydrica Development a Lucron – oslovili na túto realizáciu architektonickú kanceláriu Compass Architekti. S výstavbou prvej etapy sa začalo v roku 2022, pričom dnes je už dokončená a právoplatne skolaudovaná, o čom sme v informovali v tomto článku.
Nová kapitola bratislavského podhradia
Sprístupnenie tejto časti Vydrice je prvým krokom k skutočnému prepojeniu historického centra mesta. Úplné prepojenie rozdeleného centra Bratislavy skutočne prinesie až druhá a tretia etapa. Pre developera nie je pokračovanie Vydrice iba obnovou fyzického priestoru, ale najmä oživením niekdajšej atmosféry a ducha miesta.
„Lokalita Vydrice bola kedysi živým centrom obchodu a remesiel, ktoré prispievali k rozkvetu stredovekej Bratislavy. Bola známa svojimi úzkymi uličkami a pulzujúcou atmosférou, ktorá sa však postupom času, a to najmä kvôli úpadku počas obdobia socializmu, úplne vytratila. Dobudovaním všetkých etáp Vydrice by sme chceli túto atmosféru do mesta opäť vrátiť,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Vydrica Development Zoltán Müller.
„Som presvedčený, že dokončením celej Vydrice v nasledujúcich rokoch vznikne v podhradí jedinečné a kultúrne bohaté mestské prostredie, ktoré bude slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta po ďalšie generácie,“ hovorí Zoltán Müller. Pokračovanie Vydrice tak otvorí novú kapitolu v urbanizme celého podhradia.
Čo prinesie druhá a tretia etapa?
Za architektonickým návrhom druhej a tretej etapy stoja tímy z ateliérov Compass Architekti a Šujan_Stassel Architekti. Rovnako ako v prvej etape, aj v pokračovaní projektu sú využité moderné architektonické riešenia, ktoré sú citlivo začlenené do historického kontextu Vydrice.
Jej pokračovanie bude opäť zahŕňať rôznorodé funkcie vrátane bývania, obchodu, služieb aj možnosti relaxu, čím vznikne živé a multifunkčné mestské prostredie. Ponuka retailu druhej a tretej etapy bude v štýle „high street“ so zameraním na gastro, módu, zdravie a krásu a služby.
Hneď pri prechode z Rybného námestia do Vydrice vznikne tzv. luxury corner, ktorý bude ideálny pre showroomy a predajne luxusných značiek. Budú sa nachádzať na Vydrickej ulici, ktorá bude exkluzívnejšia práve vďaka spomenutým showroomom pre bonitnejšiu klientelu.
Druhá etapa prinesie tri bytové objekty – V5B, V5A, V7. Budú vybudované za sebou od hradného múru až po zjazd z Mosta SNP. Táto fáza počíta s postavením 80 bytov, vyše 500 štvorcových metrov kancelárií, takmer 3 000 štvorcových metrov retailu, ale aj s priestormi na krátkodobé ubytovanie a vyše dvoma stovkami parkovacích miest.
Tretia etapa vyplní posledný chýbajúci diel skladačky. V priestore medzi druhou etapou Vydrice, začiatkom Židovskej ulice a Mostom SNP vznikne až osem budov. V8B, V8A, V10 budú nadväzovať na druhú etapu, budovy V11, V12 sú naplánované v strednej časti a objekty V13 a V14 budú pri Židovskej ulici a Moste SNP. Stavby V10, V12 a V13 budú kancelárske.
Aj napriek početnosti objektov pôjde o najmenšiu časť Vydrice, keďže budovy nebudú dosahovať takú mierku ako v prvých dvoch etapách. Vznikne tu 63 bytov, o málo viac ako 3-tisíc štvorcových metrov kancelárií, 3,6 tisíca štvorcových metrov retailu a 164 stojísk pre autá.
Ponuka bytov v druhej a tretej etape bude oproti prvej fáze ešte viac limitovaná. Pôjde o mix jedno- až päťizbových bytov, pričom na každom poschodí rezidenčných budov ich bude iba malý počet. Štandard bude zodpovedať štandardu prvej etapy, developer sa však už dávnejšie vyjadril, že budú drahšie ako tie v prvej fáze.
Okrem prémiového bývania, áčkových kancelárií a destinačného retailu nadviaže pokračovanie Vydrice aj kvalitným verejným priestorom a ukážkami historických artefaktov. V rámci nových stavieb budú integrované viaceré zrekonštruované historické prvky, čím vznikne harmonická symbióza medzi starým a novým.
Na opornom múre bude umiestnený artefakt tzv. záhradného pavilónu, pripomínajúci niekdajšiu vežu v tvare orientálnej stavby s kupolou, ktorej sa práve preto kedysi hovorilo „mešita“. Okrem toho sa v múre budú nachádzať aj dve pripomienky pôvodných murív.
Dokončenie Vydrice v roku 2029
Spustenie predaja aj začiatok výstavby druhej etapy projektu sa očakáva v roku 2025. Táto informácie je zaujímavá, pretože developer od začiatku prác v budúcom roku upustil a začiatok výstavby ohlásil až na rok 2026, o čom sme informovali v októbri tohto roka.
Znamená to, že firma sa vrátila k pôvodným plánom, pričom dokončenie možno očakávať v roku 2028. Výstavba poslednej tretej etapy by sa mala začať v roku 2026, pričom jej dokončenie a skolaudovanie je naplánované v roku 2029.
Vydrica po dokončení ponúkne až 370 bytov, 4 kancelárske budovy, 80 retailových jednotiek vyše 700 parkovacích miest v podzemí či 63-tisíc štvorcových metrov hrubej podlahovej plochy. Projekt ale neprinesie len najprémiovejšie bývanie v metropole, ale najmä zahojenie obrovskej rany z minulosti v podobe predĺženia historického centra, čím sa konečne spojí rozdelené srdce Bratislavy až po štvrť Zuckermandel.
Okrem toho hlavné mesto získa späť jednu z najvzácnejších pamiatok Bratislavy – zrekonštruovanú Vodnú vežu. O premenu sa postará Superatelier, ktorý zvíťazil v architektonickej súťaži na jej obnovu. Vydrica teda nebude len o luxusnom bývaní pre vyvolených. Bude pre všetkých tých, ktorí hľadajú kvalitu, kultúru, oddych, zábavu či miesto na podnikanie alebo spoločenské vyžitie.
Vydrica, Bratislava-Staré Mesto, 2. a 3. etapa
Developer: Vydrica Development, Lucron
Architekti: Compass Architekti, Šujan_Stassel Architekti
Realizácia: 2025 – 2028 (2. etapa), 2026 – 2029 (3. etapa)
Výška investície celého projektu: 300 miliónov eur
Stav: v príprave