Výšková budova či les?
Mesto Miláno sa môže odteraz pýšiť prvou výškovou budovou fungujúcou ako les, ktorý jeho tvorcovia orientovali zvislým smerom. Okrem prestížneho prvenstva disponuje budova aj množstvom ekologických a technologických vylepšení. Byty ale lákajú nielen nadšencov prírody.
Bývanie v meste vo výškovej budove ruší zdĺhavé dochádzanie do práce. Dostatok zelene zas v ideálnom prípade zamedzí bujný rast objektov mimo mestskej kompaktnej zástavby, tzv. satelitných mestečiek.
Vysoká hustota mesta, ktorá je pre Taliansko charakteristická, spôsobuje nedostupnosť bytových jednotiek pre širšie príjmové skupiny. Výškové stavby, ktoré vyžadujú prefabrikované prvky, stláčajú výdavky pri procese výroby dostatočne nadol, no bývanie v takomto type objektu je vnímané skôr ako nutnosť, než lákavá ponuka. Všetko toto chce zmeniť nová realizácia BoscoVerticale od BoeriStudio svojím konceptom – vertikálnou záhradou.
Stromy, kry a plazivé rastliny nachádzajú miesto po celej fasáde, ktorá týmto dokáže čistiť mestské ovzdušie, produkuje kyslík a aj vo výške 100 metrov máte výhľad pomedzi koruny stromov. Celkový počet rastlín, približne 21 000 kusov, sa zavlažuje recyklovanou šedou vodou (umývadlá, sprchy, kuchynské drezy).
Čas ukáže, aký vplyv bude mať výstavba dvoch veži na miestnu štvrť, komunitu, no už teraz predstavuje veľký prínos pre mesto.
Viac na http://inhabitat.com
TEXT: Katarína Vankušová
FOTO: BoeriStudio (Boeri, Barreca, La Varra)