Vystavovatelia na veľtrhu v Nitre pocítili znížený záujem o kúpu nábytku
Celkovo 430 vystavovateľov sa prezentuje na 19. ročníku medzinárodného veľtrhu Nábytok a bývanie, ktorý sa začal včera na výstavisku Agrokomplexu v Nitre. Na výstavnej ploche 25 000 metrov štvorcových vystavujú okrem slovenských aj české, belgické, poľské, talianske, maďarské, rakúske či turecké firmy. V porovnaní s minulým ročníkom vzrástol podiel nábytku v neprospech nábytkových komponentov, svietidiel, kovaní či materiálov na výrobu nábytku. Z hľadiska skladby sortimentu sú na veľtrhu najviac zastúpené obývacie izby, sedací nábytok a kuchynský nábytok.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Vystavovatelia na veľtrhu potvrdili, že už v prvý deň pocítili dôsledky hospodárskej krízy. Oproti minulému roku poklesli objednávky, ľudia sa síce informujú, menej však nábytok kupujú. Predajcovia technológií pre nábytkársky priemysel tvrdia, že situácia na Slovensku je zatiaľ lepšia ako v susedných krajinách, v Českej republike či v Maďarsku.
„Naši dodávatelia z Talianska a z Nemecka už doma veľmi silno pocítili dopady krízy. Usilovali sa preniesť produkciu na naše teritórium, no jednak sme malý trh a jednak sa kríza postupne presúva aj sem,“ uviedol odborný garant veľtrhu Stanislav Gregor, ktorý zastupuje predajcov strojnej technológie pre nábytkársky priemysel.
Podľa jeho slov zatiaľ stále dobiehajú zákazky z minulého roka a preto sa kríza môže naplno prejaviť až v letných mesiacoch. „Od januára nám poklesli objednávky o 10 až 20%,“ konštatoval. Dodávatelia technológií sa v tejto situácii správajú rozdielne. „Napríklad talianski dodávatelia nám zvýšili províziu a znížili ceny. Naopak nemeckí dodávatelia zvýšili ceny náhradných dielov, problémy sú aj v Česku,“ zhodnotil Gregor. Vývoj v nasledujúcich mesiacoch nevie odhadnúť. „Nikto nevie povedať, ani tí, čo chceli investovať, kedy a čo budú robiť, koľko peňazí na to budú mať. Predaj nábytku sa pozastavil a bude závisieť od dopytu trhu, čo bude ďalej.“
Zdroj: TASR