Vytvorili moderný dom, no zachovali autentickosť starej belgickej farmy
Majitelia starého tehlového farmárskeho domu v Belgicku sa rozhodli pre rekonštrukciu, ktorá zachová pôvodné črty starej hodnotnej stavby, a zároveň vdýchne priestoru nový život prostredníctvom väčšieho presvetlenia priestoru a využitia moderných interiérových prvkov či materiálov. K premene svojho obydlia si prizvali profesionálov z architektonického štúdia Juma Architects.
Dom s názvom Project B zažil svoju obnovu v priebehu minulého roka (2015). Architekti sa rozhodli pre jasný cieľ – nájsť rovnováhu medzi starými časťami a novotvarmi, nájsť moderné formy pri súčasnom zachovaní tradičných charakteristík domu. V pôvodnom stave bol dom obývaný a pôsobil typickým útulným, no už trošku fádnym farmárskym dojmom. Bolo potrebné vniesť do priestoru viac svetla, zdôrazniť mohutnosť priestorov pozmenením určitých dispozičných daností a umožniť obyvateľom, aby sa vo svojom starom dome cítili ako v novom (no zároveň stále ako doma).
Na dosiahnutie daných cieľov bolo potrebné vytvoriť nové veľké zasklené plochy, ktoré architekti starostlivo vizuálne oddelili od pôvodných prvkov – tak, aby bolo každému jasné, čo je nové a čo je pôvodné. Nové okná zároveň umožnili lepší výhľad do nádhernej záhrady. Pôvodný otvorený mezanín v kuchynskej časti architekti uzatvorili a týmto spôsobom vytvorili kuchyňu, ktorej ústredným prvkom je majestátny kuchynský ostrov z prírodného kameňa. Pracovná doska z nehrdzavejúcej ocele korešponduje s ostrovčekom aj s pôvodným starým (ale funkčným) sporákom.
Sivú scenériu kontrastne dopĺňa linka, ktorej povrch je vyhotovený z dubovej dyhy, a vyvažuje pomyselný chlad vychádzajúci z kamenného ostrova a kovových pracovných povrchov. Vďaka tomu pôsobí kuchyňa prívetivo. Originálne kožené stoličky a medené doplnky sú už iba čerešničkou „na torte“ z vydareného a komplexného kuchynského dizajnu.
Tradičný kozub, ktorý perfektne zapadá do farmárskeho štýlu, síce zachovali, ale pretransformovali tak, aby sa stal ústredným dizajnovým prvkom obývacej izby. Dopĺňajú ho solitéry v neutrálnych farbách (sedačka, koberec, jednoduchý nábytok). Pôsobí skutočne očarujúco a zaujme ihneď po vstupe do miestnosti.
Druhým majestátnym prvkom, ktorý upúta ihneď po kozube, je obrovská knižnica umiestnená priamo oproti nemu. Poličky zaberajú celú stenu a prepájajú, resp. oddeľujú obývaciu izbu a ďalšiu miestnosť. Sú vyhotovené z tmavého dreva, dodávajú priestoru sofistikovanosť, no aj pokoj priamo vyzývajúci na relax pri kozube s dobrou knihou v ruke.
Z kuchyne prepojenej s jedálňou sa po renovovaných schodoch dostaneme na poschodie, kde nájdeme spálne, kúpeľňu a pracovňu. Schody sú zaujímavé nielen svojím zjavom, ale aj tým, že zastrešujú množstvo úložného priestoru, ktorý je pod nimi šikovne skrytý vo forme drevených panelov. Vyhrievaná podlaha je natretá tmavou farbou, kontrastujúcou s bielym dreveným stropom. Výnimkou sú iba niektoré trámy, ktorým architekti priznali pôvodný odtieň.
Architektom sa podarilo docieliť to, čo si zaumienili, a z pôvodného farmárskeho domu vykúzlili príbytok, ktorý v sebe spája tradičné aj moderné črty, pôsobí vzdušným, svetlým dojmom, no zároveň je útulný a predstavuje prívetivý a praktický domov svojich obyvateľov.
Text: Anna Martausová
Foto: JUMA Architects
Zdroj: homedsgn.com