Wellness spa v liečebnom dome Ozón
Bardejovské Kúpele patria k najnavštevovanejším a najobľúbenejším kúpeľom na Slovensku. K ich výraznému zatraktívneniu prispelo aj sprístupnenie nového wellness spa v liečebnom dome Ozón, ktoré slúži kúpeľným hosťom aj verejnosti. V jeho atmosfére dominuje pocit pohody, v architektúre zase zasklené plochy a nad časťou bazéna je drevená kupola.
Nárast klientelySúčasná situácia Bardejovských Kúpeľov je stále veľmi dobrá. Napriek skutočnosti, že od začiatku tohto roka poklesol počet klientov cez zdravotné poisťovne, manažmentu sa darí tento výpadok vykryť. „Zabezpečili sme to najmä samoplatiteľskou klientelou zo Slovenska, zo zahraničných klientov pozorujeme postupný nárast rusky hovoriacich klientov, najmä z Ruskej federácie,“ hovorí JUDr. Ing. Jaroslav Komora predseda predstavenstva investorskej spoločnosti Bardejovské Kúpele, a. s. „K nárastu klientely prispelo aj otvorenie wellness spa, ktoré za prvé tri mesiace prevádzky zaznamenalo celkovo 15-tisíc návštevníkov.“
V Bardejovských Kúpeľoch už dlhodobejšie dozrievala myšlienka rozšíriť ponuku služieb návštevníkom kúpeľov o vodný svet a wellness. Projektová dokumentácia bola vypracovaná už v roku 2009, ale pre potreby realizácie sa aktualizovala až o rok neskôr.
Architektúra o pocite pohody
Samotná výstavba sa začala začiatkom roka a trvala približne deväť mesiacov. „V takomto rekordnom termíne sa mohla výstavba uskutočniť len vďaka súhre investora, dodávateľa a spracovateľa projektovej dokumentácie,“ hovorí autor projektu Ing. arch. Pavol Mikoláš. „Investor bol zároveň aj dodávateľom a na spoluprácu si vyberal schopných subdodávateľov.“
Základom koncepcie bolo dostať ubytovaných hostí do wellness suchou nohou. Architektúra je v zásade jednoduchá, dispozičné riešenie je účelové, v architektúre dominujú zasklené plochy a nad časťou bazéna je drevená kupola. „Podľa mojich skúseností sú drevené konštrukcie najvhodnejšie na takýto druh prostredia, a pokiaľ je to možné, treba ich priznať,“ spresňuje architekt. „Spleť priehradových drevených konštrukcií vytvára v priestore pocit pohody.“
Projekty v oblasti kúpeľníctva tvoria rozhodujúci podiel projektov architekta Pavla Mikoláša a na tento typ zákaziek má už vytvorený spoľahlivý tím špecialistov. Aj to zabezpečuje, aby sa eliminovali chyby (bazénové technológie, vzduchotechnika, stavebné konštrukcie atď.), ktoré sú už spravidla nenapraviteľné a veľmi rýchlo znehodnotia dielo ako také.
Aj pri tvorbe tohto interiéru kládol architekt dôraz na komornosť a prirodzenosť prostredia, aby bolo jednou z procedúr, ktoré zabezpečia psychickú pohodu. Určite k tomu prispievajú aj maľby na stenu a objekty z keramiky, ktorých autormi sú akademickí maliari Danka a Milan Krajčovci.
Wellness spa v liečebnom dome Ozón Miesto: Bardejovské Kúpele |
Bazény
„Dĺžka bazéna je 25,58 m, šírka 11,33 m a hĺbka 1,2 m. Súčasťou bazéna je rekreačná a relaxačná časť,“ vysvetľuje Tibor Adamec, konateľ spoločnosti Berndorf Bäderbau SK, s. r. o. „Vstup do bazéna je vyriešený pohodlnými schodiskami so zábradlím. Rekreačná časť je vybavená hydromasážnymi dýzami v stene bazéna, dnovou perličkou, vodnou čašou, vodnými delami, chrličmi a protiprúdom. V relaxačnej časti bazéna je masážne rúrkové ležadlo s opierkou hlavy a plná sedacia lavica so vzduchom a masážnymi dýzami. Osvetlenie bazéna zabezpečujú LED svietidlá.“
Detský bazén sa nachádza oproti relaxačnému bazénu, jeho rozmery sú 6,59 × 2,57 × 0,15 – 0,30 m. Detský bazén je vyhotovený vo dvoch úrovniach, pričom jednotlivé úrovne vody spája spojovacia vodná plocha. Vstup do bazéna je zabezpečený voľne z okolia.
Technológia úpravy vody
„Súčasťou zariadenia na úpravu vody je plastová vyrovnávacia nádrž, odkiaľ sa voda čerpá recirkulačnými čerpadlami na pieskovú filtráciu,“ približuje Ing. Vladimír Baran, riaditeľ spoločnosti Mineral-Aquaservis, spol. s r. o. „Pred samotnou filtráciou sa voda dezinfikuje ozónom a pridáva sa koagulačný prostriedok.
Dávkovanie koagulantu je regulované riadiacou jednotkou. Po filtrácii na pieskových filtroch sa voda ohrieva a temperuje vo výmenníkoch. Do upravenej vody sa dávkuje dezinfekčný prostriedok a prostriedok na úpravu pH. Dávkovanie je regulované automaticky prostredníctvom automatického dávkovacieho a regulačného zariadenia, ktoré kontinuálne meria a vyhodnocuje kvalitu vody v bazéne.“
Atrakcie v bazéne sú navrhnuté na podporu relaxačných účinkov a zvýšenie aktivity návštevníkov. Nachádza sa v ňom deväť podhladinových svietidiel, jeden chrlič, desať stenových masážnych dýz, protiprúd, dnová perlička a vodná čaša. V relaxačnom bazéne sú štyri podhladinové svietidla, vzduchové lôžka, vzduchové lavice a desať stenových masážnych dýz. Atrakcie detského bazéna tvoria vodný ježko, malá fontánka a šmýkačka. Všetky atrakcie sa ovládajú z nadriadeného riadiaceho systému a čerpadlá atrakcií sú umiestnené v technologickej miestnosti.
Ľudo Petránsky
Foto: Dano Veselský
Článok bol uverejnený v časopise ASB.