YO SHIMADA

Yo Shimada: Hotové produkty zanedbávajú našu inteligenciu

Yo Shimada je renomovaný japonský dizajnér, ktorý vďaka spolupráci so spoločnosťou Hornbach prináša kúsok tradičného japonského umenia aj k nám.

Ako ste reagovali, keď vás oslovili zo spoločnosti Hornbach?
Keď sa na mňa Hornbach obrátil s myšlienkou dizajnu na vlastnoručne vyrábaný nábytok, bol som pre ňu hneď nadšený. Ako Japonec som v tom videl výzvu – dať Európanom niečo, čo možno zatiaľ nepoznajú.

Prečo ste sa rozhodli túto výzvu prijať?
Náš svet je plný hotových produktov, vďaka ktorým je náš všedný deň menej stresujúci. No súčasne nás tiež pripravujú o akúkoľvek výzvu. Ako architekt a dizajnér nechcem vyvíjať koncepty, ktoré sú založené na hotových prvkoch. Čo potrebujeme, je dizajn, vďaka ktorému bude náš pohľad a potenciál bystrejší. Projekt, akým Hornbach edícia DIELO je, ponúka presne tento podnet.

Čo stálo za prvotnou myšlienkou konceptu Utsuri table?
Obytný priestor v Japonsku je odjakživa veľmi obmedzený a je ho stále menej. Tento vývoj môžeme momentálne sledovať v takmer všetkých svetových metropolách.

stôl Utsuri table

V čom vidíte riešenie?
Jedným z dôsledkov je, že stále sa zmenšujúce miestnosti sú niekedy doslova utláčané veľkými kusmi nábytku a ťažkopádnymi materiálmi. Malá miestnosť by pritom nemala byť naplnená neuvážene. Riešením pritom môže byť inteligentný dizajn.

Čerpali ste pri navrhovaní projektu aj z tradičnej japonskej kultúry?
Svojím návrhom som chcel predstaviť postoj, ako si poradíme so žitím na obmedzenom obytnom priestore. Stôl Utsuri Table má zariadiť miestnosť – doslova: má dať miestnosti účel. Táto myšlienka vychádza z koncepcie tradičného japonského stolíka Chabudai, ktorý sa staval doprostred tatami – izby. Vďaka nemu sa neutrálna miestnosť podľa potreby premení na jedáleň, čajovňu alebo pracovňu.

Netradične pôsobí farebné prevedenie stola. Prečo ste sa rozhodli namaľovať spodné plochy stola?
Fascinuje ma premýšľať nad materiálmi a priestormi po novom a zažité stavať na hlavu. Je úplne neobvyklé pracovať so spodnou stranou stola, ale práve preto som sa tak rozhodol. Podľa polohy dosiek stola a dopadu svetla odrážajú tieto plochy rôzne svoju farbu na okolitý materiál. Svojím subtílnym leskom odvádza pozornosť pozorovateľa na povrch stola a zdôrazňuje obrysy dosky. Zvolil som si neónové farby, pretože to vlastne ani nie sú farby, ale fenomény. Najmä vtedy, keď ich necháme odrážať sa zo spodnej strany. Svetlo pritom vyžaruje na plochy a hovorí našim vnemom, že je tu červená farba. To je však iba optická ilúzia.

Podľa polohy dosiek stola a dopadu svetla odrážajú tieto plochy rôzne svoju farbu na okolitý materiál.

Ako by ste charakterizovali stôl Utsuri table?
Utsuri Table má odrážať spôsob života našej epochy – takmer nikto z nás už nemusí bojovať s ťažkými spismi alebo knihami. Nahrádzajú ich elektronické prístroje s variabilnými funkciami. A tie sú dnes stále minimalistickejšie a menšie. A tak je aj stôl, na ktorom nachádzajú tieto predmety svoje miesto, ľahší a premenlivý. Je čas zbaviť sa balastu. Éra ťažkého dubového stola je definitívne preč. Dnes je dôležité navrhovať všetko tak, aby to zodpovedalo potrebám dnešnej doby.

Čo by ste odporúčali všetkým, ktorí sa rozhodnúť prijať výzvu Hornbachu a pustia sa vlastnoručne do projektu?
Túto výzvu treba prijať obidvoma rukami. Utsuri table isto nie je na vlastnoručnú výrobu isto tou najľahšou úlohou. Ale dovedie nás ďalej. Cesta najmenšieho odporu je príliš ľahká. Preto si myslím, že by sme si to mali opäť trochu sťažiť. Aby sme na konci s hrdosťou videli, prečo malo práve toto cenu.

YO SHIMADA

Japonský dizajnér Yo Shimada

Yo Shimada sa narodil v roku 1972 v Kōbe v japonskej prefektúre Hyōgo. Svoje štúdium na Univerzite umenia v Kyōto dokončil v roku 1995 a rozšíril si ho ukončeným postgraduálnym štúdiom v roku 1997. V tom istom roku založil vo svojom rodnom meste Kōbe svoje architektonické štúdio Tato Architects a so svojím tímom zrealizoval v nasledujúcich rokoch vyše tridsať rodinných domov v Japonsku a na ďalších miestach sveta.

V nedávnej minulosti rozšíril portfólio prác Tato Architects okrem iného o niekoľko interiérových a umeleckých inštalácií, ako napríklad priestorovú inštaláciu „Meeting“ (Stretnutie) v rámci bienále v Kōbe. Yo Shimada publikoval v mnohých odborných časopisoch venovaných dizajnu, interiérom a architektúre a počas jeho kariéry mu bolo udelených mnoho japonských a medzinárodných vyznamenaní – napríklad vyznamenanie
„House of the Year“ (Dom roka) za jeho Hamiltonov dom stojaci na pilieroch v austrálskej
Brisbane. Od roku 2016 je hosťujúcim profesorom na Univerzite umenia v Kyōto.

www.hornbach.sk/dielo

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH – Baumarkt SK spol. s r.o.