Z bývalého liehovaru centrum kultúry, práce a vzdelania
Liehovar, ktorého história sa začala písať v roku 1851, je dnes opäť živý. Navyše, zmenil svoju funkciu úplne iným smerom – stal sa z neho multifunkčný priestor na kultúrne a vzdelávanie aktivity. Názov tohto nezvyčajného projektu hovorí sám za seba: The Distillery – Social Reactor.
Prototyp sociálneho reaktora
„Sociálny reaktor“, ktorý architekti zo štúdia KOGAA vytvorili ako prototyp, poukazuje na spôsob, akým je možné premeniť mnohé chátrajúce a nevyužité objekty v prospech verejnosti. Zároveň ponúka návod na to, kde sa dajú vytvoriť kancelárske priestory, keď je ich v mestách nedostatok.
Priestor bývalého liehovaru zrekonštruovali a prispôsobili tak, že tam stále cítiť pôvodného génia loci, pričom nová funkcia nerobí priestoru vôbec žiaden problém, skôr naopak.
Posledná stavba z komplexu
Budova má štyri poschodia a je poslednou zachovanou stavbou liehovarského komplexu. Pôvodne ich bolo sedem a všetky boli vzájomne prepojené. Dnes poskytuje na troch poschodiach rôznorodé typy miestností, čím vzniklo veľmi dynamické a podnetné pracovné, vzdelávacie aj kultúrne prostredie.
Najväčší halový priestor dnes funguje ako „coworking“. Tento priestor bol už takmer všetkým: najskôr slúžil na krátkodobé využitie, následne bol technicky a konštrukčne upravený ako projekčná sála brnianskeho kina Art.
Nakoniec bol rozdelený na dve poschodia so zasadačkou, kuchynkou, knižnicou, s niekoľko brainstormingovými zónami a so spoločnou kanceláriou pre 10 ľudí. Veľmi zaujímavé je, že rekonštrukcia tejto stavby sa z 80 % realizovala s materiálom recyklovaným z výstav, ktoré navrhovalo štúdio KOGAA.
Bar je raritou
„Aby sme rozšírili portfólio služieb, ktoré The Distillery ponúka, prebudovali sme aj kabínu pôvodného dopravného výťahu. Dnes je z nej pop-up bar. Samotná kabína slúži ako prípravňa, v šachte je uložené technické zázemie, sklad je v pivnici a priestorom pre zákazníkov sa stal dvor. Obmedzený priestor kabíny tak dal vzniknúť bezpochyby najmenšiemu baru v Českej republike,“ charakterizujú unikát autori premeny.
Z histórie liehovaru
História liehovaru sa začala v roku 1851, keď Max Deutsch, židovský obchodník, získal oprávnenie na výrobu likérov. Po búrlivej minulosti, ktorá zahŕňala odvedenie časti rodiny obchodníka do koncentračných táborov, bola firma považovaná za nemecký majetok.
Časti rodiny, ktorá prežila, sa ju podarilo získať naspäť. Aj tak bol v roku 1952 rodinný podnik vymazaný z obchodných registrov, dôvod nie je úplne jasný. Rovnako nie je jasné, čo sa s liehovarom dialo od 50. rokov 20. storočia. Pamätníci tvrdia, že budova patrila spoločnosti Fruta, ktorá tu vyrábala vínny destilát. Bližšie informácie sú predmetom pátrania.
Architektonický ateliér: KOGAA
Lokalita: Brno, ČR
Plocha: 650 m2
Rok realizácie: 2018
Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma/BoysPlayNice