Z bývalej továrne byty a kancelárie. Fasádu tu zdobí obrovská plastika od kontroverzného českého umelca

Partneri sekcie:

V srdci pražského Smíchova sa stretol industriálny šarm s modernou architektúrou. Bývanie lemujúce ľavý breh Vltavy je súčasťou novej rezidenčnej štvrte, a už z diaľky sa hlási ikonickými komínmi továrne, pílovou strechou a fasádou z červených tehál.

Projekt Liehovar Smíchov sa stal významnou súčasťou premeny bývalého priemyselného brownfieldu na modernú rezidenčnú štvrť. Hlavným cieľom je zachovanie industriálneho charakteru miesta, ktorý bol zapracovaný do architektonického návrhu štúdia Black n‘ Arch Davida Černého. Táto premena zahŕňa výstavbu bytových domov, komerčných priestorov a kultúrneho centra.

Architektonický koncept projektu reaguje na industriálny charakter miesta. Celý areál je koncipovaný ako jedna veľká továreň, ktorá si zachováva archetypálne prvky, ako sú tehlové fasády, komín a okná s členením typickým pre priemyselné stavby.

Fasády sú členité, charakterizuje ich veľké množstvo lodžií, balkónov, terás a ozdobných prvkov. Príkladom je rohová oceľová konštrukcia predstavujúca fľašu otočenú hore dnom, ktorá odkazuje na históriu areálu. Vzhľadom na polohu objektu sa okrem tepelnoizolačných parametrov kládol maximálny dôraz aj na akustické vlastnosti fasády.

smichov liehovar (6)
smichov liehovar (7)
smichov liehovar (3)
liehovar smichov (4)
liehovar smichov (1)
smichov liehovar (5)
liehovar smichov (2)
smichov liehovar (9)

Tehličky na fasáde ako odkaz na DNA budovy

Exteriér budov tvorí pestrá škála povrchových úprav a ich kombinácií, predovšetkým s tehlovými obkladovými pásikmi Terca od Wienerbergeru. Po niekoľkých fázach „vzorkovania“ boli vybrané dva odtiene obkladov Terca s atypickým formátom a hrúbkou 18 mm, aby sa znížilo zaťaženie ETICS.

Ide o pásiky Terca OPUS a Terca Pastorale s formátom 216 × 65 mm použité v kombinácii s prírodne bielou a antracitovou škárovacou hmotou. Časť fasády je obložená aj tmavými variantmi – pásikmi Terca Agora Grafietzwart.

smichov liehovar (4)
Projekt celkovo prinesie 550 bytov aj komerčné priestory. | Zdroj: FB/Lihovar Smíchov

„Obkladové pásiky predstavujú efektívne riešenie, ako dosiahnuť atraktívny vzhľad exteriéru budov. Uplatnia sa takmer kdekoľvek, sú vhodné na novostavby aj pri rekonštrukciách. Fasády z pásikov Terca ponúkajú širokú paletu odtieňov. Ich veľkou výhodou je dlhá životnosť bez nutnosti údržby. V projekte liehovaru vytvárajú pôsobivý vzhľad moderného bývania v centre Prahy,“ uvádza Roman Busta, obchodný riaditeľ divízie hrubá stavba vo Wienerbergeri.

Symbolika flaše

Celým projektom sa okrem tehlovej fasády pripomínajúcej továrenský archetyp prelína symbolika fliaš, ktorá odkazuje na pôvodnú továreň. V rôznej miere je vpísaná do každej budovy. Zábradlia lodžií severozápadného rohu spolu pripomínajú fľašu obrátenú hore dnom.

smichov liehovar (2)
Celým areálom sa prelína symbolika fliaš. | Zdroj: FB/Lihovar Smíchov

Nadväzujú na ňu tehlové fľaše na fasáde, ktoré vznikli atypickou skladbou tehlových pásikov a použitím kontrastnej škárovacej hmoty. Profilované pilastre sú tvorené rôznou hrúbkou tepelnej izolácie tak, aby nadväzovali na skladbu tehál. Spolu sa použilo 7 500 m² tehlových pásikov, čo zodpovedá zhruba polmiliónu tehličiek ručne nalepených na fasádu.

Inšpirácia z Londýna

„Keď sme areál bývalého liehovaru kupovali, vedeli sme, že chceme zachovať industriálny vzhľad aj pri novej rezidenčnej výstavbe, preto sme naznačili architektom, že uprednostňujeme tehlovú fasádu, tí vzhľad fasád rozpracovali. Výber konkrétnych typov tehál, z ktorých sa pásiky na fasádu rezali, bol dosť dlhý proces spoločného vzorkovania investora a architektov, inšpiráciu sme spoločne hľadali hlavne v Londýne,“ opisuje Erik Březina, riaditeľ realizácie developerských projektov spoločnosti Trigema Development.

Projekt Liehovar Smíchov by mal byť dokončený v roku 2026. Celkovo prinesie 550 bytov, komerčné priestory a ikonickú rozhľadňu na komíne, ktorá ponúkne jedinečný výhľad na Prahu.

smichov liehovar (15)
Liehovar Smíchov sa stal významnou súčasťou premeny bývalého priemyselného brownfieldu na modernú rezidenčnú štvrť. | Zdroj: FB/Lihovar Smíchov

Polyfunkčný objek Liehovar Smíchov – etapa sever

Lokalita: Praha 5, Česká republika
Architekt: Black n‘ Arch (David Černý)
Spolupráca: Radek Podorský, Tomáš Císař, Lucie Kahancová, Anastasiia Nesen, Jan Zajíček, Jakub Boudný, Ondřej Dvořák
Projekt: Kateřina Vaníčková, Pavel Máčal, Hana Křepelková, Alena Derbeková (Arch.Design)
Zastavaná plocha: 4 205 m²
Podlahová plocha bytov: 13 450 m2
Plocha retailu: 1 840 m2
Počet podzemných podlaží: 2
Počet nadzemných podlaží: 7 + pobytová strecha
Počet obchodných jednotiek na 1. NP: 12
Počet tried MŠ (detské skupiny): 2
Počet bytov: 246
Počet parkovacích státí: 187
Realizácia: 2022 až 2024

Preklad: Zuzana Kubalová