Žltá ako symbol inovatívnosti: Z bývalých filmových ateliérov sa stal udržateľný kampus
Kancelárska budova s výraznou žltou fasádou, ktorá z diaľky láka ako maják do prístavu, je inšpiratívnym príkladom udržateľnej obnovy v projekte netradičnej konverzie starých filmových ateliérov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na južnom okraji bývalého berlínskeho letiska Tempelhof, ktoré kedysi patrilo medzi svetové kuriozity vďaka svojmu umiestneniu uprostred veľkomesta a rušných mestských ulíc, nájdeme ikonické štúdiá Berliner Union Film Ateliers (BUFA). Sú jedny z najstarších v Európe, existujú už viac ako 100 rokov a zapísali sa do svetovej kinematografie.
Počas vojny tu natáčali propagandistické snímky, ale pracovalo sa tu aj na filmoch Walta Disneyho. Ateliéry zároveň hosťovali najväčšie producentské spoločnosti pre strih a dabing.
Z berlínskych filmových ateliérov na udržateľný kampus
Veľká hospodárska kríza v roku 2009 však postihla aj tento segment a o pár rokov neskôr sa BUFA vďaka akvizícii s londýnskym developerom a investorom Fabrix zmenila na kampus Atelier Gardens. Popudom bol aj online svet a nový spôsob fungovania – ľudia sa čoraz častejšie ocitajú vo virtuálnom svete, zdieľajú svoje nápady a vytvárajú rôzne skupiny, ale nemajú sa kde fyzicky stretnúť.
Filmové štúdiá sa preto rozhodli vizionársky rozšíriť o novú základňu začínajúcich podnikov, organizácií, ale i jednotlivcov zameraných na klimatický aktivizmus, sociálnu spravodlivosť či kultúru. Ako inak, v príjemnom prostredí s politikou udržateľnosti. Tomu mala zodpovedať aj nová tvár kampusu s obnovenými objektmi, doplnená o tehlové budovy a otvorené námestia.
Spolupráca s tými najlepšími
Tejto transformácie sa zhostilo holandské štúdio MVRDV, ktoré je u nás známe ako jedna z troch kancelárií, ktorú prizval ESET do architektonickej súťaže pre nový kampus na Patrónke. K spolupráci si zavolali aj domáci ateliér Hirschmüller Schindele Architekten a londýnskych záhradných architektov z Harris Bugg.
Konverzia štúdií a priestoru s rozlohou 23 800 m2 zahŕňala odstránenie veľkej plochy dlažieb, čím sa eliminovali vozidlá. Vďaka strešným záhradám a zeleným námestiam sa zvýšila biodiverzita areálu a začalo sa napríklad aj so zberom dažďovej vody a jej recykláciou.
Neprehliadnuteľná fasáda ako symbol transformácie areálu
Prvým obnoveným priestorom sa stala budova TON 1 z 20. rokov minulého storočia, ktorá teraz slúži ako flexibilný priestor na rôzne podujatia. Po nej prišiel na rad druhý projekt, HAUS 1. Pôvodne stará a nudná kancelárska budova z 90. rokov sa vďaka zásahu ateliéru MVRDV zmenila na odvážny a neprehliadnuteľný vstup do kampusu Atelier Gardens.
Kým TON 1 si vyžadovala citlivú renováciu, HAUS 1 bola ako stvorená na odvážnejšie zásahy. Svojou architektúrou z roku 1997 sa k nového charakteru kampusu jednoducho nehodila. Vzhľadom na jej umiestnenie vedľa vchodu do Atelier Gardens, ako aj výšku, vďaka ktorej je viditeľná z bývalého letiska Tempelhof, padlo rozhodnutie spraviť z nej symbolický symbol transformácie celého areálu.
Kľukaté schodisko s výhľadom na bývalé letisko
Podľa architekta Jakoba Van Rijsa je nový vstup viac než len bránou do jedinečného areálu. Prezentuje komunitu a odhodlanie načrtnúť víziu spoločnosti, ktorá je optimistická a zároveň radikálna a inovatívna. Najzrejmejším znakom premeny je nová farba budovy, ktorá bola kedysi bielou.
Jej fasáda je teraz jasno žltá a má novú obytnú strechu, s udržateľným dreveným strešným pavilón a terasou, prístupnými cez veľké vonkajšie 57 metrov dlhé schodisko. To je ďalším výrazným prvkom, ktoré návštevníkom po vstupe do Atelier Gardens okamžite udrie do očí.
Kľukaté žlté schodisko je posiate oddychovými miestami na sedenie a vyhliadkovými plošinami, z ktorých je vidno panoráma Berlína aj Tempelhofer Feld – areál bývalého letiska a vojenských prehliadok, ktorý je teraz verejným parkom. Vedie z centrálneho námestia priamo na strechu HAUS 1.
Nová prístavba na streche aj adaptívne kancelárske priestory
Obnova zasiahla aj strechu, na ktorej pribudla strešná prístavba z prefabrikových CLT panelov. Vo vnútri tohto „pavilónu“ boli použité prírodné a recyklované materiály či povrchové úpravy ako napríklad hlinený strop. Výrazný odtieň žltej fasády, ktorý priťahuje pozornosť už z diaľky ako maják navigujúci lode, sa z exteriéru rozšíril aj na vnútorné steny.
Štyri zrekonštruované poschodia a strešná prístavba ponúkajú spolu 1 747 m2 adaptívneho priestoru kancelárií a zasadacích miestností. Sídlia v nich aj Atelier Gardens a kaviareň s barom. Pôdorysy architekti upravili tak, aby maximalizovali flexibilitu budovy, zjednodušili budúce zmeny pri usporiadaní priestorov a predĺžili tak životnosť budovy.
Obnova s ohľadom na udržateľnosť
Predtým nevyužívanú strechu, ktorá je teraz prístupná, dotvára nová zelená časť s pôvodnými rastlinami. Slúži aj na zber dažďovej vody, ktorá sa v kampuse znova využíva. Úpravy a nová izolácia strešného plášťa spolu s tienením na dvoch sklenených fasádach budovy znížili tepelné zisky v lete a zlepšili klimatickú odolnosť budovy. V zimných mesiacoch, naopak, vnútornú klímu vylepšuje nízkoteplotné podlahové kúrenie.
Samozrejmosťou je energeticky úsporné LED osvetlenie. Udržateľnosť projektu podčiarkujú toalety s nízkou spotrebou vody, ktoré na splachovanie využívajú recyklovanú dažďovú vodu. Pri obnove sa využilo čo najväčšie množstvo pôvodnej konštrukcie a prednosť dostali recyklované materiály.
Unikátny koncept nájomného
Kvalitné kancelárske priestory HAUS 1 si začínajúce podniky či mimovládne organizácie môžu prenajímať aj vďaka konceptu nájomného, ktoré je vypočítané vzhľadom na ich príjmy. Tento model podľa Cliva Nichola, zakladateľa spoločnosti Fabrix, stanovuje nový štandard pre budúcnosť areálov so zmiešaným využitím.
Ako vysvetlil v jednom z rozhovorov, jeho cieľom je vziať budovy, často čím škaredšie, tým lepšie, a premeniť ich na niečo, čo vráti ich budúcim užívateľom. A to spôsobom, ktorý bude dôležitý pre mesto, komunitu i prírodné prostredie. O úspechu jeho stratégie svedčia aj ocenenia. Konverzia starých filmových ateliérov na kampus získala v roku 2023 cenu Mipim Awards za najlepšiu mestskú regeneráciu.
HAUS 1
Lokalita: Berlín, Nemecko
Architektonické štúdio: MVRDV + Hirschmüller Schindele Architekten
Úžitková plocha: 1 747 m2
Klient: Fabrix
Dokončenie: 2023