image 96787 25 v1
Galéria(18)

Z chátrajúcej stodoly alpský loft s japonskými črtami

Partneri sekcie:

Premeniť starú drevenú stodolu na niečo funkčné nie je vždy jednoduchým riešením. Normy sú do veľkej miery obmedzujúce a architektov potrápia. S efektným riešením premeny starých stodolovitých budov prišli architekti zo štúdia office haratori. Sami jednu premenili na vlastné pracovné účely. Vznikol zaujímavý alpský loft.

haratori DSC 5229
haratori DSC 8050
haratori DSC 8965
haratori IMG 0293
haratori IMG 0438
haratori IMG 0462
haratori IMG 0471
haratori IMG 0493

Druhá šanca

Vidiecke centrum švajčiarskeho Mathonu bolo vždy miestom dýchajúcim bezpečím, súkromím a pokojom. Nachádzala sa tu aj stará stodola, ktorá pomaly chátrala a nemala žiadne využitie. Ak by ju však zbúrali, zostalo by po nej prázdne miesto, čo by rozhodne nevyhovovalo štruktúre lokality a rušilo by celý dojem.

Architekti Nahoko Hara a Zeno Vogel sa rozhodli dať tejto rozpadajúcej sa stodole druhú šancu. Vytvorili z nej alpský loft vhodný na prácu i bývanie.

Priestor na pokojnú prácu

Architekti dlho zvažovali, aký účel dať tejto stodole po premene. Nechceli z nej vytvoriť dom alebo letovisko. Nakoniec rozhodli, že bude slúžiť ako kancelária – pracovisko. Nie však ako ateliér, ale priestor na pokojnú prácu, pri ktorej sa potrebujete sústrediť.

Vďaka pevnej štruktúre sa dal presunúť

Zrubové drevené domy majú vlastnú typológiu a stavebné pravidlá. Sú tkané ako prútené koše, majú pevnú štruktúru, ktorá môže byť presunutá. Zadnú stenu stodoly pri rekonštrukcii posunuli o pol metra späť. Následne vystužili konštrukciu a namontovali ju na niekoľko masívnych oceľových valcov so strategicky umiestnenými základmi. Takto celú budovu v rovnovážnom stave na valcoch a pomocou káblov presunuli. Po dosiahnutí finálnej pozície postavili nové základy a celú konštrukciu spevnili.

Prečo hlina a slamová malta?

Problém, ako ochrániť drevené steny proti deformáciám spôsobeným najmä snehom a zmenami ročných období, vyriešili vložením klinov medzi jednotlivé kmene. Z vonkajšej strany sú drevené steny domu v medzerách ošetrené hlinou a slamovou maltou. Takáto malta spevňuje konštrukciu, zabezpečuje reguláciu vlhkosti, poskytuje ochrannú funkciu. Plastická kvalita hliny a malty pôsobí vzduchotesne, ale v prípade potreby je možné s ňou pracovať.

Ako steny japonských chrámov

Aplikovaná technológia hliny a slamy sa vo francúzštine nazýva bauge. Slama zohráva úlohu spevňovania. Pridaním piesku sa znižuje zmršťovanie sušiacej sa malty. Kravský hnoj je oveľa tvárnejší a ako sme si vyskúšali, vedie k živšiemu povrchu… V priebehu niekoľkých dní sa otvorená stodola stala ,domom‘. Trpezlivosť počas procesu vytvrdzovania bola nevyhnutná. Týmto procesom vznikli nové povrchové vlastnosti, pripomínajúce ručne vyrábané steny japonských chrámov,“ vysvetľujú architekti dôvod ich rozhodnutia pre tieto materiály.

Transparentný obal

V miestach, kde sú medzi jednotlivými kmeňmi stromov umiestnenými vodorovne, aby vytvorili stenu domu, ponechané medzery, veľmi pôsobivo presvitá svetlo a slnko, čo vyvoláva zaujímavú tvorivú atmosféru. Takto je riešená „vonkajšia“ škrupina premenenej starej stodoly, ktorá vytvára transparentný obal udržiavajúci prúdenie vzduchu s jedinečnou atmosférou.

Office haratori Mathon v skratke

Architektonický ateliér: office haratori, Zürich – Nahoko Hara, Zeno Vogel
Spolupráca: office winhov, Amsterdam
Lokalita: Mathon, Švajčiarsko
Projekt a realizácia: 2013 až 2016

O zaujímavom projekte office haratori v spolupráci s office winhov existuje už aj publikácia: https://www.simonettbaer.com/books/nahoko-hara-and-zeno-vogel-haratori-office-mathon/

 

Sabína Zavarská
Foto: office haratori