Z maštale rodinná vináreň? Nevšedná kombinácia histórie a moderných prvkov
V modernom svete „letia“ rekonštrukcie hospodárskych budov na rôzne štýly, najmä na bývanie a dovolenkové či víkendové účely. Architekti zo štúdia 3K Architects vytvorili z pôvodnej maštale, slúžiacej na ustajnenie koní a úschovu sena, interiérovými úpravami útulnú vináreň, príjemné miesto na stretávanie sa celej rodiny pri kvalitnom jedle i víne.
Prvotná očista od nánosov
Vychádzali z pôvodnej starej stavby stojacej pri Horných Raškoviciach v blízkosti mesta Heřmanův Městec. Návrhu premeny interiéru vopred nepanovala stopercentne jasná predstava – menil sa tak, ako boli očisťované a odkrývané rôzne konštrukcie, pretože každým odkrytím vznikala nová situácia. Takže prvým krokom, ktorý bolo treba spraviť, bolo oslobodenie priestoru od mnohých starých vrstiev omietok.
Klenby, nosníky a spevnenie
Proces odhaľovania samotní autori Ing. arch. Roman Kučírek a Ing. arch. Jan Komárek charakterizujú takto: „Hľadali sme cestu, ktorá zachová ducha priestoru popri kombinovaní tradičných a moderných povrchov a prvkov. Priestor maštale so štvorcovým pôdorysom má strop s pôsobivými tehlovými klenbami a oceľovými nosníkmi, ktoré patria medzi dominanty priestoru.
Po odkrytí pôvodných omietok bolo rozhodnuté o čiastočnom priznaní tehlovej štruktúry. Keďže však klenby miestami vykazovali poškodenia, bolo tiež potrebné celú konštrukciu stabilizovať trojicou oceľových ťahadiel.“ Malo to však ďalší pozitívny efekt – vďaka ním vznikol v priestore pod strechou mohutný železobetónový veniec, ktorý prenáša vodorovné sily od navrhnutých ťahadiel.
Hodnota navyše: pravdivosť tradičných materiálov
Samotný interiér je založený na pravdivosti tradičných materiálov, a preto pôsobí prirodzene a harmonizujúco. Hrubé povrchy odhalených klenieb a muriva pozitívne kontrastujú s modernými hladkými povrchmi novej dlažby z lešteného betónu a so štukovými omietkami.
Priestoru kraľuje stôl
Atmosféru interiéru nevytvárajú len obnažené klenby a murivo, ale i nábytok, ktorý bývalej maštali dominuje. Je ním dubový stôl, ku ktorému architekti postupne s citom vyberali stoličky z ohýbaného dreva. Zaujímavosťou rozmerného stola, vďaka ktorej sa do tohto prostredia absolútne hodí, je okrem jeho viac ako trojmetrovej dĺžky najmä nezvyčajná konštrukcia bez vystuženia. Prečo? „Pevnosť masívneho stola zabezpečuje štvorica drevených nôh obdĺžnikového pôdorysu, ktoré sú pomocou závitových tyčí kotvené k doske stola. Obdĺžnikové nohy sú v rohoch nápadito prestriedané, aby zabezpečili stabilitu,“ vysvetľujú architekti.
NEPREHLIADNITE
REKONŠTRUKCIA CHALUPY S MOŽNOSŤOU TRVALÉHO BÝVANIA
Atmosférické osvetlenie
Osvetlenie priestoru zabezpečujú retro žiarovky voľne rozvešané na nových oceľových ťahadlách. Prívody k jednotlivým zdrojom osvetlenia riešili architekti priamočiaro – priznanými textilnými káblami s čierno-bielym „žehličkovým“ vzorom.
Ak by to všetko ešte nestačilo, celkový charakter interiéru podčiarknu repasované viedenské kachle s viac ako 100-ročnou históriou a starý fotografický reflektor, ktorý nepriamym osvetlením obnažených klenieb vytvára čarovnú atmosféru na vychutnanie pohára vína, ktoré bolo vyrobené z viniča obopínajúceho celú starú, ale dnes už zvnútra absolútne novú a inú, stavbu.
NEPREHLIADNITE
RENOVÁCIA CHALUPY NAMIESTO ASANÁCIE
Rodinná vináreň Horní Raškovice v kocke
Architekti: 3K Architects, Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Jan Komárek
Lokalizácia: Horní Raškovice, Heřmanův Městec, ČR
Rok realizácie: 2016
Úžitková plocha: 25 m2
Ing. arch. Roman Kučírek
Vyštudoval odbor architektúra a staviteľstvo na Fakulte stavebnej ČVUT v Prahe. Absolvoval zahraničné študijné stáže na Cardiff University vo Veľkej Británii a University of New Orleans v Spojených štátoch amerických. Z pracovných skúseností môžeme spomenúť rekonštrukciu hotela v európskej organizácii pre jadrový výskum CERN vo švajčiarskej Ženeve. V roku 2016 sa stal spoluzakladateľom architektonického štúdia 3K Architects.
Ing. arch. Jan Komárek
Vyštudoval odbor architektúra a staviteľstvo na Fakulte stavebnej ČVUT v Prahe. Získal niekoľko ocenení za svoje architektonické návrhy a má dlhoročné skúsenosti ako vedúci architekt. V roku 2016 sa stal spoluzakladateľom architektonického štúdia 3K Architects.
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3K Architects