Základna škola v Devínskej Novej Vsi vyriešila nedostatok miesta ľahkou drevenou nadstavbou
Prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi získala tento rok prestížne ocenenie CE ZA AR 2024. Porota vyzdvihla udržateľný dizajn a premyslené prepojenie s existujúcou budovou.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Základná škola sa nachádza na ulici Ivana Bukovčana v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Objekt vznikol v roku 1984, v priebehu výstavby sídliska v 80. rokoch minulého storočia. Požiadavka na rozšírenie školy vznikla z dôvodu nárastu žiakov v mestskej časti a jej nedostatočnej kapacity.
Cieľom architektov z AtomStudio bolo vytvoriť priestor pre osem nových tried s adekvátnym zázemím. Po zvážení interiérových a exteriérových dispozično-prevádzkových väzieb a statických podkladov rozhodli, že vznikne nadstavba a prístavba. Škola tak dostala ďalší pavilón, ktorý vyriešil kapacitné problémy.
Prístavba doplnila západné krídlo školy a čiastočne uzatvorila vnútorný dvor, čím areál získal centrálnejší charakter. Nový pavilón tak formálne uzatvoril kompaktný tvar školy. Dostavba je hmotovo oddelená od pôvodného objektu a sú spojené iba nevyhnutnou prepojovacou chodbou. Podľa architektov tento priechod zároveň slúži aj ako šatňa pre triedy na príslušnom podlaží.
Kombinácia funkčnosti a moderných materiálov
Vizuálne a materiálovo je nová dostavba a nadstavba školy jasne odlíšená od pôvodných bielych, omietkových fasád použitím trapézového plechu. Doplnené štruktúry sú postavené na drevených konštrukciách, čo bolo rozhodnutie architektov, ktoré vychádzalo z niekoľkých faktorov.
„Jedným z východísk bola rýchlosť výstavby, čo sa najviac prejavilo pri prístavbe,“ vysvetľujú architekti. „Medzi ďalšie patrí environmentálny aspekt a v neposlednom rade, že drevo je vhodným materiálom pre vnútorné prostredie, pretože prispieva k vizuálnej pohode,“ dopĺňajú architekti. Materiálová podstata nových blokov sa premieta aj do interiéru, v podobe odhalených trámových stropov, alebo masívnych CLT panelov.
Pôvodná a nová časť školy si zachovali spoločnú prevádzkovú a konštrukčnú schému, čo znamená, že aj nové učebne sú usporiadané podobne – s centrálnou chodbou a triedami po stranách. Čo sa týka materiálov v spoločných priestoroch, tie sú založené na rovnakých princípoch ako v pôvodnej budove. V starej časti školy sa však drevené prvky nenachádzajú. „Jedná sa o typovú základnú školu na materiálovej báze betónových konštrukcii,“ konštatujú architekti.
Vyzdvihli inovatívny prístup k vzdelávaniu
Porota v súťaži CE ZA AR ocenila schopnosť architektov navrhnúť riešenia, ktoré zohľadňujú environmentálne faktory a sú technologicky nenáročné – prirodzené vetranie a osvetlenie. Napriek rozpočtovým obmedzeniam projekt výrazne zlepšil podmienky pre vzdelávanie a ukázal potenciál modernizácie školských zariadení pri zachovaní vysokej kvality a udržateľnosti.
Architekti sa tešia z toho, že porota objekt navštívila počas plnej prevádzky, kde si mohla v praxi overiť celkovú atmosféru v triedach. „Za úspechom stojí viacero faktorov, ako je materiálová báza stavby – drevostavba, hmotovo-priestorový koncept a fakt, že ide o verejnú stavbu,“ dodávajú. Tento projekt tak nielen že získal uznanie odborníkov, ale aj poskytol cenný príklad pre ďalšie zmeny vo vzdelávacích priestoroch, ktoré zohľadňujú potreby súčasnej doby.
Prístavba a nadstavba ZŠ, Ivana Bukovčana
Lokalita: Mestská časť Bratislava IV – Devínska Nová Ves
Autori:
Plocha pozemku: 11 555 m2
Zastavaná plocha (prístavba): 139 m2 (prístavba)
Podlažná plocha: 852 m2 (prístavba a nadstavba)
Projekt: 2020 – 2022
Realizácia: 2022 – 2023