Jednoduchý projekt s komplikovanou cestou: Zámer zelenej zástavky s parčíkom na Žilinskej stojí a čaká na financie
Skvalitňovanie verejného priestoru v Bratislave je dnes jednou z hlavných náplní Metropolitného inštitútu Bratislavy. Medzi jednotlivé zásahy patrí aj revitalizácia parčíka so zastávkou MHD na Žilinskej ulici v centre Bratislavy. V minulosti odmietaný projekt už disponuje stavebným povolením, ktorého platnosť ale inštitút predlžuje. Kedy dôjde k premene?
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Revitalizácia verejných plôch v Bratislave patrí pod program Živé miesta, vytvorený v roku 2021. Ide o historicky prvý rámec na systematickú zmenu verejného priestoru hlavného mesta na viacerých úrovniach. Nejde teda len o konkrétne zásahy, ale o systematický prístup k verejným priestorom v Bratislave.
Pod Živé miesta patria desiatky projektov, pričom mnoho z nich už prispeli k výraznej premene hlavného mesta. Súčasťou tohto programu je aj revitalizácia zástavky mestskej hromadnej dopravy a priľahlého parčíka na Žilinskej ulici v centre mesta, pričom zámer bol verejnosti predstavený priamo so vznikom celej iniciatívy – v roku 2021.
Zastávka sa nachádza na dopravne dôležitom bode pre pešiu aj hromadnú prepravu. Je významným tranzitným bodom pre ľudí bývajúcich v okolí alebo navštevujúcich obľúbené neďaleké trhovisko. V jej blízkosti sa nachádzajú významné inštitúcie ako Slovenský rozhlas, Úrad vlády či Slovenská technická univerzita. Využívajú ju tiež domáci aj turisti smerujúci z hlavnej železničnej stanice do centra mesta.
Kvalitná revitalizácia s komplikovanou cestou
Cieľom Metropolitného inštitútu Bratislavy je spríjemniť čakanie cestujúcim, rozšíriť nástupište MHD a zrevitalizovať verejný priestor za zástavkou, čím bude vytvorená malá tranzitná plocha s funkčnými väzbami na okolie. O jej premenu sa zaslúžia architekti z AWE ATELIER.
„Vysúťažení architekti navrhli osadiť do priestoru vedľa zastávky MHD oceľovú pergolu z lankového systému, ktorá bude porastená vistériou a poskytovať tieň. Vytvorí tak zelenú pasáž ponad nástupným priestorom zastávky, prostredníctvom korún stromov a podsvietenej konštrukcie pergoly porastenej popínavými rastlinami bude priestor aj vo večerných hodinách bezpečnejší,” informuje detaily o projekte MIB.
V parku budú vysadené štyri stromy s polomerom koruny jeden a pol metra, pričom všetky existujúce stromy zostanú v parčíku a budú odborne ošetrené, pribudne 226 štvorcových metrov novej trvalkovo – kríkovej výsadby. Tieň pri zastávke bude vytvárať plocha pergoly obrastená vistériou na ploche 192 štvorocových metrov, pričom pergola by podľa najnovších informácií mala byť podsvietená.
Pribudne tiež nový mobiliár – bratislavské lavičky, smetné koše, stojany na bicykle a piknikové sedenie s herným prvkom, šachovnicou. Odstránená bude reklama, ktorá sa tu nachádza a naopak, po dohode metropolitného inštitútu s občanmi budú terajšie kríky a ruže presadené na vhodnejšiu polohu v rámci parku.
Existujúca trávnatá plocha v priestore prejde komplexnou revitalizáciou a obnovených bude vyše 800 metrov štvorcových trávnatej plochy. Bezpečnosť územia sa zvýši okrem zrevitalizovanej zelene aj novým verejným osvetlením.
Aj napriek solídnemu štandardu revitalizácie tento projekt prechádza pomerne komplikovaná cestou. Ešte na začiatku roka 2023 voči tomuto zámeru a projektu revitalizácie parčíku na Radlinského ulici spísala časť obyvateľov petíciu.
Túto petíciu podpísalo 1 285 obyvateľov, ktorí argumentovali, že uskutočnením týchto projektov príde k redukcii zelene, plánovanie revitalizácie malo prebiehať bez plnohodnotného zapojenia obyvateľov i poslancov a príslušných komisií. Obavy plynuli aj z vysokých projektových výdavkov.
Metropolitný inštitút Bratislavy prirodzene tieto námietky vyvrátil. Petícia bola následne predmetom rokovania na zastupiteľstve hlavného mesta. Magistrát i starosta Starého Mesta, Matej Vagač, plánované projekty podporili a za metropolitný inštitút sa postavili. Mestské zastupiteľstvo napokon túto petíciu zamietlo a požiadalo o pokračovanie v príprave projektov, čím sa posunuli k realizácii.
Realizácia závisí od peňazí
Kvalitná revitalizácia priestoru na Žilinskej napokon získala právoplatné stavebné povolenie. Stavebné práce sa ale dodnes nezačali. Čiastočný dôvod sa nedávno objavil na úradnej tabuli Starého Mesta. Mestská časť prijala v októbri žiadosť o predĺženie platnosti stavebného povolenia a 30.10. bolo zverejnené upovedomenie o začatí konania.
Prečo Metropolitný inštitút predlžuje platnosť stavebného konania odpovedala inštitúcia diplomaticky: „Dôvodom je zachovanie kontinuity projektu, kým sa hľadajú optimálne možnosti pre jeho riešenie.” V preklade to znamená, že aktuálne prebieha fáza, počas ktorej sa hľadá ideálne stavebné aj finančné riešenie, čo neskôr inštitút dovysvetlil.
Od predstavenia projektu ubehli už viac ako 3 roky. Metropolitný inštitút potvrdil, že od tohto obdobia sa neuskutočnili v projekte žiadne zmeny. Kedy sa ale očakáva jeho realizácia nám povedať nevedel: „Začiatok realizácie závisí od finančných možností.“
Inštitúcia tak priznala, že aktuálne sú problémom najmä peniaze. Podľa informácií z darovacej zmluvy uzatvorenej v roku 2021 bola realizácia projektu na Žilinskej nacenená na 140 964 eur s DPH. Komunikácie a terénne úpravy majú stáť 19 604 eur, krajinná architektúra a mobiliár 31 334 eur, osvetlenie 32 388 eur a konštrukcia pre popínavé rastliny 57 637 eur.
Podľa tejto zmluvu mala nadácia ČSOB, ako partner projektu, poskytnúť mestu finančný dar vo výške 60-tisíc eur. Metropolitný inštitút Bratislavy však pre našu redakciu uviedol, že tento dar bol presunutý inam. „Vzhľadom na to, že sa realizácia projektu parčíku Žilinská oddialila, dohodli sme sa s ČSOB, že ich dar bude presunutý v rámci mesta na iný projekt,“ vysvetľuje Eva Hapčová, PR špecialistka MIB-u.
„Len pred pár dňami bola podpísaná dohoda medzi ČSOB, MIB-om a mestom, že tento finančný dar bude použitý na obstaranie nových lavičiek, ktoré budú súčasťou mestského mobiliáru,“ znejú nové detaily.
Bolo by na škodu, ak by sa revitalizácia odďaľovala o ďalšie roky, nakoľko má potenciál kvalitne pozdvihnúť okolie v dobrej štvrti. Predsa len, neďaleko bolo už zrekonštruované Námestie slobody, obnova priestoru na Žilinskej by tak nadviazala na úspešný projekt. Ulici by pritom pomohla aj revitalizácia jedného z posledných tradičných trhovísk, nachádzajúce sa o desiatky metrov ďalej.
Realita však bude pravdepodobne taká, že trhovisko na Žilinskej zanikne novou zástavbou, čo hrozí tomuto miestu už niekoľko rokov. Súčasný stav priestranstva totiž nie je dôstojný a majitelia tu pripravili polyfunkčný dom Žilinská – Kýčerského od renomovaného architekta Iľju Skočeka. Je ale faktom, že po odpore lokálnych obyvateľov je jeho realizácia dnes otázna.
Revitalizácia parku na Žilinskej
Investor: Bratislava – hlavné mesto SR, nadácia ČSOB
Architekt: AWE ATELIER
Investícia: 140 964 eur
Stav: v príprave (projekt disponuje právoplatným stavebným povolením)