IMG 8289 2 (1) 2
Galéria(22)

Zo záchrancu bratislavského industriálu ostal skelet: Nahliadnite do najväčších bratislavských loftov v polčase rekonštrukcie

Partneri sekcie:

Viacero industriálnych objektov dnes v Bratislave neexistuje. To málo, čo zostalo, postupne transformujú developeri po vzore zo zahraničia, kde sú podobné stavby premieňané na kancelárie a prestížne byty. Tento koncept uplatňuje aj investor WERKS, ktorý premieňa bývalú kníhtlačiareň Svornosť na najväčšie loftové bývanie v meste. Aký je stav ambicióznej rekonštrukcie dnes?

Záchranca bratislavského industriálu

Aj napriek tomu, že bola Bratislava na prelome 20. storočia druhé najpriemyselnejšie mesto v Uhorsku, hovoriť o priemyselnej metropole je dnes scestné. Viacero rozľahlých tovární bolo totiž v rokoch 2007 až 2010 zbúraných a to, čo bolo pre Bratislavu typické takmer storočie, sa stalo len ilúziou.

Aj napriek zániku pôvodnej identity mesta, niekoľko priemyselných reliktov v Bratislave zostalo. Dnes už vieme, že obnovou prešla ikonická Pradiareň 1900 na Svätoplukovej ulici, ktorá je súčasťou obrovského developmentu Zwirn. Veľkej obľube sa teší aj Jurkovičova tepláreň v rámci projektu Sky Park a svetlú budúcnosť má pred sebou aj Sklad č. 8 v zóne Eurovea pri nábreží Dunaja. 

K nim sa v neďalekej budúcnosti pridá aj bývalá kníhtlačiareň Svornosť na nároží Kominárskej a Račianskej ulice, čím sa stáva jedným zo záchrancov priemyslu v hlavnom meste. Budova vznikla v roku 1953 a kopírovala viaceré prvky industriálnych stavieb, ktoré vznikli v Bratislave omnoho skôr. 

IMG 8278
Stav rekonštrukcie kníhtlačiarne Svornosť k mesiacu júl 2024 – pohľad z Račianskej ulice. Vpravo sa nachádza už zrekonštruovaný bytový dom | Zdroj: Andrej Sárközi

Po skončení výrobnej činnosti ostala kníhtlačiareň, umiestnená na hranici mestských častí Starého a Nového Mesta, dlho nepovšimnutá. Brutálnu asanáciu z prvej dekády tohto storočia však prežila, k čomu jej pravdepodobne pomohlo ideálne zasadenie do okolitej zástavby. 

Schátraný objekt bol však dlho tŕňom v oku obyvateľov priľahlého sídliska Unitas, ale aj verejnosti prechádzajúcej po frekventovanej Račianskej ulici. Stavbu sa rozhodol vzkriesiť až butikový realitný investor WERKS, ktorý tak najskôr urobil s bytovým domom na Račianskej 20/A, ktorý slúžil ako ubytovanie pre zamestnancov vedľajšej kníhtlačiarne.

Architekti z kancelárie Gut Gut prekreslili malé jednoizbové byty na 30 priestranných nehnuteľností a projekt bol v roku 2020 nominovaný aj na Cenu za architektúru CE ZA AR. Vrcholom spoločnosti je však konverzia bývalej kníhtlačiarne Svornosť na loftové bývanie pod názvom Lofty Kominárska, ktoré má byť najväčším loftovým bývaním v hlavnom meste. Tento projekt je rovnako z pera architektov Gut Gut. 

V konečnom dôsledku, architektonická kancelária je v realizácii podobných zámerov skúsená. Pracovala na loftovom projekte Mlynica na Turbínovej v mestskej časti Nové Mesto či na Smaltovni v Lučenci. V prípade kníhtlačiarne Svornosť uspela v konkurencii ďalších dvoch ateliérov – bratov Skočekovcov a českého ateliéru CHYBIK + KRISTOF. 

Luxusné bývanie s vysokými stropmi a priznanými múrmi

Investor sa zaviazal klásť veľký dôraz na zachovanie charakteristickej atmosféry industriálneho objektu. Namiesto búrania sa rozhodol pre rekonštrukciu, ktorá umožní firme pracovať s pôvodnými dispozíciami a vytvoriť lofty s geniom loci. Spoločnosť chce priznať niekoľko detailov ako rebierkové stropy s odtlačkom pôvodného dreveného debnenia z roku 1953, ale aj vysoké stropy a pôvodné materiály ako sklobetón či liate terazzo.

Jedna viditeľnejšia zmena sa ale v projekte predsalen uskutoční. Kníhtlačiareň bude nadstavaná o dve podlažia, čím bude objekt zarovnaný s vedľajším bytovým domom na Račianskej 20/A, ktorý WERKS obnovil pred rokmi.

IMG 8252
Stav rekonštrukcie kníhtlačiarne Svornosť k mesiacu júl 2024 – interiér | Zdroj: Andrej Sárközi

Na deviatich nadzemných podlažiach vznikne 36 loftov a 15 dvoj-, troj- a štvorizbových bytov v nadstavbe pôvodnej budovy. Cena za meter štvorcový sa pohybuje na úrovni 7 800 eur, čo znamená, že ide o jedny z najdrahších nehnuteľností v Bratislave. 

Vysoké ceny plynú z viacerých aspektov. Firma sľubuje nadštandardné bývanie s priestorovou veľkorysosťou, svetlosťou, výškou aj intimitou. Vybavené budú podlahovým kúrením, centrálnym chladením a ďalšími technológiami, ktoré bude možné ovládať cez systém Smart-home. Vďaka tomu majú byť energie využité efektívne.

Lofty sú rozdelené do jednotlivých kategórií. Najmenšie sú lofty typu A o veľkosti do 66 metrov štvorcových, nachádzajúce sa na všetkých troch loftových dvojpodlažiach s predzáhradkou alebo balkónom. Lofty typu B disponujú plochou do 107 metrov štvorcových. Sú to jediné trojizbové lofty s predzáhradkou orientovanou do tichého vnútrobloku.

Lofty typu X o výmere 75 metrov štvorcových zaujmú vyše päť metrov vysokou galériou pri vstupe. Orientácia je na severovýchod a označenie X nesú preto, lebo ide o ateliéry – nebytové priestory. Od bytových loftov sa odlišujú len v dĺžke priameho slnečného svetla. 

IMG 8257
Stav rekonštrukcie kníhtlačiarne Svornosť k mesiacu júl 2024 – interiér | Zdroj: Andrej Sárközi

Nasledujú lofty typu D do 110 metrov štvorcových. Tieto sa od ostatných líšia pôdorysom – majú buď štvorcový tvar, alebo tvar písmena L. Orientované sú do Račianskej ulice a v ponuke sú troj- až tri a pol izbové varianty. Výmeru do 125 metrov štvorcových majú lofty typu E, pričom jednotky v type F obsahujú veľkosť až 160 štvorcových metrov. 

Aj napriek luxusnej výmere, stále nejde o najväčšie lofty v projekte. Najrozsiahlejšie sú v type H, obsahujú plochu až do 256 metrov štvorcových. V bývalej kníhtlačiarni vznikli len dva tejto kategórie, pričom jeden je už predaný. Spoločnosť prezrádza, že ide o kombináciu loftov typu E spojených do jedného, čím vznikne päťizbový loft preplávajúci cez celú šírku poschodia.

Okrem jedinečného, ale aj drahého bývania, sa bude projekt vyznačovať zeleným vnútroblokom pre budúcich rezidentov, ako aj extenzívnou strechou kníhtlačiarne. Toto ekologické riešenie bude zadržiavať zrážkovú vodu, pohlcovať teplo a vďaka fotovoltaickým panelom bude zužitkovaná aj slnečná energia. Podzemné garáže s kapacitou vyše 100 parkovacích miest budú obsahovať predprípravu na nabíjanie elektromobilov a priestor na údržbu bicyklov. 

IMG 8276
Stav rekonštrukcie kníhtlačiarne Svornosť k mesiacu júl 2024 – pohľad z vnútrobloku | Zdroj: Andrej Sárközi

Zo Svornosti ostal skelet, ostávajú posledné lofty

Svornosť prešla prvými stavebnými úpravami v minulom roku. Práce sa sústredili na asanáciu jednotlivých častí vnútorných priestorov. Lešenie bolo na začiatku prác postavené zo strany vnútrobloku, kde sa realizovali exteriérové práce. Následne bolo premiestnené na Račiansku a Kominársku ulicu, čím sa začali úpravy vonkajšej fasády.

K dnešnému dňu sú badateľné najvýraznejšie zmeny od začiatku rekonštrukcie – z budovy kníhtlačiarne zostal skelet. „Búracie práce sú v záverečnej fáze, pričom dokončujeme asanáciu niektorých menších konštrukcií. Na fasáde pôvodného objektu sme úspešne zrealizovali výmenu nosných prvkov – prievlakov a pripravili stavebné otvory na osadenie okien a sklobetónov. V súčasnosti prebieha betonáž pohľadových medzibytových konštrukcií,” povedal o aktuálnom stave rekonštrukcie Juraj Španko, manažér projektu.

IMG 8246
Stav rekonštrukcie kníhtlačiarne Svornosť k mesiacu júl 2024 – interiér suterénu s pozostatkami tlačiarenského stroja | Zdroj: Andrej Sárközi

Podľa neho pri rekonštrukciách vždy dochádza k prekvapeniam. „My ich radšej označujeme ako výzvy a nie komplikácie. Momentálne však napriek mnohým výzvam plníme stanovený harmonogram,” povedal Juraj Španko, čím rovnako priznal, že rekonštrukcia nemešká. Tieto výzvy pritom majú byť technického a organizačného charakteru. 

Investorovi sa ešte v začiatkoch podarilo predať 25 percent nehnuteľností. K dnešnému dňu sa toto číslo zvýšilo. „Aktuálne je predaných okolo 40 percent projektu a z niektorých typov loftov dopredávame posledné kusy,” znejú aktuálne informácie. 

V suteréne Svornosti sa pritom nachádzajú aj pozostatky bývalého tlačiarenského stroja. Spoločnosť WERKS chce tento rozsiahly priestor zapojiť do nového architektonického výrazu budovy a spraviť ho verejným, čím by išlo o ideálny príklad súznenia minulosti a prítomnosti.

IMG 8237
Stav rekonštrukcie kníhtlačiarne Svornosť k mesiacu júl 2024 – interiér suterénu s pozostatkami tlačiarenského stroja | Zdroj: Andrej Sárközi

„Celkovo vytvoríme 6 retailových priestorov, pričom niektoré sú situované v suteréne budovy s denným presvetlením. Ide o netradičné riešenie, ktoré dodáva projektu jedinečný charakter,” hovorí o obchodných jednotkách Lívia Ilavská, predajkyňa investora. „Azda najzaujímavejším z nich bude priestor v suterénnej časti s rozlohou 320 m², ktorý v sebe ukrýva pôsobivé oceľové kovadliny, pripomínajúce históriu tlačiarenského remesla,” dodáva o najväčšom retailovom priestore Lívia Ilavská.

„Vďaka výške stropu presahujúcej v niektorých častiach 7 metrov a presvetleniu anglickými dvorcami, vznikne nezabudnuteľný zážitok pre zákazníkov, návštevníkov i obyvateľov. Radi by sme tu vytvorili multifunkčný priestor s jedinečnou atmosférou, ktorý bude slúžiť na rôzne spoločenské a kultúrne podujatia. Aj keď konkrétne využitie ešte nemáme definitívne stanovené, cieľom je vytvoriť kultúrnu funkciu tohto miesta pre obyvateľov a okolie,” priznáva Lívia Ilavská.

Realitný investor už pozná niektorých budúcich nájomcov: „V našich retailových priestoroch chceme podporovať tradičné remeslá a kvalitu. Zároveň chceme, aby išlo o služby a produkty, ktoré obyvatelia i verejnosť budú môcť využívať na dennej báze. Medzi nimi nájdete remeselnú pekáreň a k dispozícii bude aj barber.”

Návrat loftového bývania už v budúcom roku

V nasledujúcom období sa rekonštrukcia opäť posunie zásadným krokom vpred. „V najbližších dňoch osadíme vežový žeriav dovnútra kníhtlačiarne, čím sa začnú práce na nadstavbe a podzemných garážach vo vnútrobloku. Po osadení žeriavu začneme rozoberať existujúcu sedlovú strechu. Na jeseň okrem osadenia okien a sklobetónov na loftoch, začneme výstavbu podzemnej garáže a na jar nadstavbu budovy,” znejú konkrétne plány.

01 lofty kominarska
Vizualizácia budúcej podoby projektu Lofty Kominárska | Zdroj: WERKS

Kolaudácia je plánovaná na jeseň 2025, čo znamená, že rekonštrukcia sa pomaly blíži do svojho polčasu. Dokončenie bytov do štandardu predpokladá firma na jar 2026. Finančné náklady boli v minulosti komunikované na úrovni 30 miliónov eur. Aktuálne výzvy, ktorým firma čelila, nemajú podľa nej vplyv na celkové náklady projektu a suma tak ostáva nateraz nezmenená. 

Obnova Svornosti je významnou realizáciou a môže dramaticky zvýšiť úroveň Račianskej ulice, ktorá sa postupne profiluje na mestskú triedu. K tomuto cieľu jej pomáhajú práve nové developmenty, ktorých súčasťou sú aj Lofty Kominárska. Postindustriálna a zanedbaná zóna tak môže mať čoskoro mestskejší charakter, a konečne aj pravé, loftové bývanie. 

IMG 8289
IMG 8278
IMG 8285
IMG 8252
IMG 8250
IMG 8265
IMG 8257
IMG 8264

Lofty Kominárska, Bratislava – Nové Mesto

Investor: WERKS
Architekti: Gut Gut
Počet loftov: 36
Počet bytov: 15
Rozpočet: 30 miliónov eur
Realizácia: 2023 – 2025
Stav: Realizuje sa