Zomrel významný architekt Štefan Pacák
Na Veľkonočný pondelok zomrel po dlhodobej chorobe košický architekt Štefan Pacák (*1959), ktorý je spoluautorom mnohých známych budov vo východoslovenskej metropole, akými sú Steel aréna, biznis centrum Tri veže, Univerzitná knižnica TUKE, hotel Zlatý dukát...
Absolvoval štúdiá v Prahe na Fakulte architektúry na ČVUT v Škole architektúry na Akadémii výtvarných umení. Nadšenie pre architektúru ho sprevádzalo od útleho veku, keď mu učarovalo umenie, kresba i maľba.
Po štúdiách sa vrátil do metropoly východu vykonávať svoje remeslo. Ako skúsený architekt pôsobil aj na Technickej univerzite v Košiciach na Fakulte umení. Považoval totiž za svoju povinnosť odovzdať vlastné know-how ďalšej generácii architektov, ktorá by ostala pôsobiť na východe a prispievala by tak k zvýšeniu stavebnej kultúry v tomto regióne.
Dlhodobo sa zasadzoval o rozvoj mesta, čo v roku 2017 vyústilo do zisku Ceny primátora mesta Košice za jedinečné architektonické dielo, ktoré výrazne ovplyvnilo tvár mesta a život jeho obyvateľov.
Pýšiť sa mohol medzinárodnými spoluprácami v Českej republike, Španielsku či Taliansku. Navrhol rôzne športoviská ako Aqua city v Poprade či Steel arénu v Košiciach, liečebné a kúpeľné súbory Spa Ciudad Balnearo Lago Salinas v španielskej Toreviache a Liečebné centrum sv. Markéty v Prachaticiach, nemocničné zariadenia – Železničnú nemocnicu s poliklinikou v Košiciach, Nemocnicu u sv. Jána Krstiteľav Prahe a tiež Kliniku sv. Teodora (Clinica San Teodoro) na Sardínii.
Z ubytovacích zariadení to bol hotel Slávia, hotel Zlatý dukát a Penzión pri radnici v Košiciach, hotel Runa v Gelnici. Z repertoára objektov pre obchod to bolo centrum Cassovia a multifunkčné centrum Verona v Košiciach. Budovy občianskej vybavenosti zastupujú Priemyselná banka, Slovenská sporiteľňa v Smižanoch, biznis centrum Tri veže a v neposlednom rade aj sklenená budova košickej Tatra banky, ktorá si vyslúžila ocenenie Stavba roka 2000.
Spolupracoval aj na Múzeu Andyho Warhola v Medzilaborciach. Navrhoval tiež vytvorenie podzemných výstavných priestorov pod nádvorím Východoslovenskej galérie, ktoré vznikli v súvislosti s Európskym hlavným mestom kultúry Košice 2013.
Editori publikácie Súčasná architektúra na východe Slovenska zaradili jeho dom smútku (Sady nad Torysou-Byster, 2003) medzi šesť najlepších stavieb, ktoré sa postavili na východe za posledných 15 rokov.
„Žijeme v priestore, kde sa normálna architektúra desiatky rokov nerobila. Takže ja nič nezazlievam ľudom, ktorí sa k slušnej architektúre nevedia dostať. Estetika a krásno nikoho nezaujímajú, potom to tak vyzerá. Pri stavbe veľa závisí od investora, ten by mal byť kultivovaný. Nekultivovaný investor môže spôsobiť to, že okolo nás sú postavené hrôzy a nie architektúra.“
Text: Alexandra Müllerová