Divadlo Aréna po rekonštrukcii oficiálne otvára svoje brány. Chceme robiť divadlo dnešnej doby, tvrdí riaditeľ Juraj Kukura
Divadlo Aréna slúži ľuďom už takmer 200 rokov a dnes zažíva jeden z najdôležitejších momentov od svojho vzniku. Bratislavský samosprávny kraj oficiálne dokončil generálnu rekonštrukciu kultúrneho stánku a otvára ho verejnosti. Vyše dvojročná obnova priniesla špičkové technológie, novú nadstavbu, ale aj návrat architektonického stavu z roku 1939 a mnoho ďalšieho.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Divadlo Aréna. Jedna z najvýraznejších divadelných, ale aj multikultúrnych scén na Slovensku. Profilovalo sa ako inštitúcia aktuálnych tém, kritického pohľadu, modernej formy a historicko-politického kontextu. Aj napriek tomuto nadčasovému smerovaniu išlo o zastaranú stavbu – budova skrátka nespĺňala architektonický ani funkčný štandard divadla.
Dnes sa ale nebudeme venovať nedostatkom. A to z jediného dôvodu – tie zanikli generálnou rekonštrukciou, ktorú spustil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v roku 2022. Išlo o prvú obnovu divadla po takmer 30 rokoch, pričom BSK si stanovil jasný cieľ. Priniesť jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku a vrátiť Aréne pôvodnú podobu z roku 1939.
Po mnohých článkoch, vyjadreniach bratislavskej župy, navýšení rozpočtu a posunutí termínov dokončenia prišla dlhoočakávaná správa. Bratislavský samosprávny kraj 17. novembra 2024 oficiálne otvorí brány Divadla Aréna pre verejnosť. Bližšie detaily nám exkluzívne priblížil predseda BSK Juraj Droba.
Celý proces trval dlhšie než samotná rekonštrukcia
„Rekonštrukcia divadla bola viac ako 10-ročný proces, ktorého prípravy trvali podstatne viac ako samotná realizácia rekonštrukcie divadelnej budovy. Projektové práce boli ukončené tesne v období pred pandémiou, čiže pred obdobím zvyšovania cien materiálov, energetickou krízou a ďalšími okolnosťami, ktoré značne redefinovali verejný priestor, v ktorom sa samotná rekonštrukcia odohrávala,“ konštatuje Droba.
„Najťažšie bolo v priebehu realizácie projektu korigovať a upravovať aj v zmysle najnovších technologických trendov obsahové časti rekonštrukcie tak, aby sme boli v súlade s najmodernejšími postupmi a zachovali komfort divadelníkov,“ približuje proces rozsiahlej obnovy. „Najnáročnejšie boli dokončovacie práce po ukončení hrubej stavby a testovacia prevádzka,“ dodáva.
Bratislavský samosprávny kraj viackrát pripomenul, že stánok bude po generálnej rekonštrukcii patriť medzi najmodernejšie na Slovensku. K jeho obnove musel pristupovať mimoriadne citlivo, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku. Čo teda prinesie?
Do pôvodného stavu bolo vrátených niekoľko historických prvkov – zachované a repasované boli mramorové schodiská, zábradlia s kovaniami, fresky na stenách či nosníky masívnych železných trámov. Najväčšia zmena však prišla v exteriéri.
Na streche bola postavená výrazná oceľová konštrukcia (divadelná veža), ktorá už v minulosti existovala, ale neskôr bola zbúraná. BSK ju do divadla vrátil. „Slúži na to, aby malo divadlo modernú divadelnú technológiu, a to ťahy. Práve tie sú umiestnené vo veži. Je ich 14 a každý ťah unesie až 500 kilogramov,“ približuje Juraj Droba.
Novovybudované sú aj krídla na bočných stranách budovy, čím sa rozšírila umelecká prevádzka aj komunikačné priestory divadla. Pribudol tu nákladný výťah, vďaka ktorému sa môžu scény do štúdia sťahovať omnoho komfortnejšie. V nových prístavbách sa nachádzajú aj dielne, príručný sklad rekvizít či ďalšie miestnosti.
Vysúvacie hľadisko pre stovky ľudí aj kvalitná akustika
Perlou zrekonštruovaného stánku je hľadisko, ktoré sa vysúva elektronicky. Pred rekonštrukciou tento proces prebiehal ručne. Vysunutie hľadiska zaberie len pár minút, pričom celková kapacita je 323 miest na sedenie. Bezbariérový prístup v dolnej časti má 275 sedadiel, pričom zvyšné sa nachádzajú na balkóne.
Divadlo po novom disponuje aj novou zvukovou, osvetľovacou a projekčnou technikou, o čom bližšie porozprával Juraj Droba: „Na scénu boli pridané najmodernejšie svetelné systémy, ktoré umožňujú dynamickú prácu s atmosférou a vizuálnymi efektmi, čím prispievajú k hlbšiemu diváckemu zážitku. Vďaka kvalitnej akustike sa hlasy hercov a hudobné výkony prenášajú v čistej podobe aj do posledných radov, čo zabezpečuje rovnaký zážitok pre každého diváka.“
Modernejšie je aj javisko, ktoré je rovnako zasúvateľné a teleskopické, s rôznym výškovým rozptylom. Opona javiska je protipožiarna zo sklenených vlákien a vydrží požiar až do 1 000 stupňov Celzia približne 40 minút, čo je dostatočný čas na evakuáciu osôb. Rekonštrukcia priniesla do divadla bezbariérovosť aj osobný výťah.
Zastaraná elektroinštalácia je už tiež pasé. Nová je strecha, podlahy aj fasáda budovy. Okrem toho bol rozšírený komorný divadelný priestor štúdia LOFT, ktoré je určené na malé javiskové formy. Smerom k panoráme Bratislavy a nábrežiu Dunaja vznikne nová kaviareň, ktorá bude fungovať pre verejnosť aj mimo divadelnej prevádzky, čím sa divadlo stane omnoho dostupnejším verejnosti.
„Momentálne bola ukončená verejno-obchodná súťaž na prevádzkovateľa kaviarne. Ide o lokálneho predajcu, ktorý prišiel v súťaži s modelom divadelnej kaviarne. Fungovať bude aj mimo hracích dní a hodín divadla a mohla by sa stať centrom Tyršovho nábrežia,“ uviedol k novej kaviarni Juraj Droba.
Využitie vodnej veže zatiaľ hľadajú
Na pozemku sa okrem divadla nachádza aj vodná veža, ktorá bola súčasťou rozsiahlej obnovy. Veži bola vrátená strecha, obnovili sa okenné otvory, ktoré sú po novom červenej farby, a zrekonštruovaná je aj tehlová fasáda. Historický objekt po novom disponuje aj kamerovým systémom a v jeho blízkosti sa nachádza aj menší domček.
Ich budúce využitie je nateraz nevyjasnené. „Ďalšie využitie vodnej veže bude predmetom druhej fázy rekonštrukcie vrátane jej ideového využitia. Čo sa týka domčeka, má už dlhodobo nájomcu, ale o užívanie prebieha súdny spor,“ vysvetlil Droba.
Budúci návštevníci sa môžu tešiť na oživenie inscenácií, ktoré diváci dlhšie nemali možnosť vidieť. BSK pritom uvažuje aj nad oživením kina v priebehu budúceho roka. Divadlo Aréna podpísalo aj memorandum o spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení a Vysokou školou múzických umení.
Znamená to, že priestory nového kultúrneho stánku budú môcť využívať aj študenti. Výtvarníci môžu svoje výstavy organizovať na dolnom aj hornom poschodí foyer, pričom herci môžu zase využiť štúdio LOFT a hlavnú javiskovú scénu.
„Chceme robiť divadlo dnešnej doby.”
K rekonštrukcii divadla sa pre ASB vyjadril aj riaditeľ Divadla Aréna, herecká legenda Juraj Kukura: „Chceme pokračovať v tom, čo divadlo úspešne robí 22 rokov – inscenácie, ktoré budú súčasťou Občianskeho cyklu, Detskú Univerzitu Komenského, priame prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku a jazzové koncerty. Máme pripravené aj rôzne novinky a verím, že zmeny, ktoré rekonštrukcia priniesla, nám zjednodušia javiskové realizácie a prevádzku.“
Divadlo Aréna sa podľa herca bude aj naďalej vyjadrovať k aktuálnym témam. „Divákovi sme však nikdy neprinášali odpovede, naopak, kládli sme otázky. V tejto filozofii chceme pokračovať aj naďalej a robiť divadlo dnešnej doby,“ povedal Kukura, ktorý tento rok zaznamenal jeden výrazný úspech.
V septembri pribudlo jeho meno na filmovom chodníku slávy pred bratislavským DPOH. „Dlaždica na chodníku slávy je ocenením za celoživotnú prácu, to v sebe zahŕňa aj moje pôsobenie v Divadle Aréna,“ reagoval na tohtoročné úspechy.
Na otvorenie divadla pozýval verejnosť originálnym videom, v ktorom vylieza na breh z Dunaja v bielom obleku a hovorí: „Divadlo Aréna sa vracia na breh Dunaja. Pozývame Vás!“ Juraj Kukura z tohto výkonu neochorel, ako však povedal, pobavilo ho, že si niektorí mysleli, že táto scéna bola vytvorená umelou inteligenciou.
Rozpočet navýšený o milióny
Rozpočet obnovy rástol za pochodu. Jeho finálna suma je však konečne známa – celkové náklady na rekonštrukciu si vyžiadali vyše 12 miliónov eur. Hradené boli z rozpočtu BSK, z čoho 4 milióny bola dotácia zo strany Ministerstva financií SR.
Bratislava získa po otvorení SNG spred 2 rokov ďalšiu výnimočnú kultúrnu inštitúciu aj na opačnom brehu Dunaja. Divadlo Aréna má potenciál stať sa rovnako úspešným a v súčasnom politicko-kultúrnom marazme spojiť ľudí tak, ako nás spojilo otvorenie Slovenskej národnej galérie v roku 2022.
Rekonštrukcia Divadla Aréna, Bratislava-Petržalka
Investor: Bratislavský samosprávny kraj
Architekt: Gabriel Drobniak
Zhotoviteľ: Metrostav Slovakia
Realizácia: 02/2022 – 2024
Rozpočet: vyše 12 miliónov eur
Stav: dokončené