Kompaktné, premyslené a plne vybavené. Aj také budú nové obytné priestory pod názvom NOOX, ktoré reagujú na rastúci problém s bývaním. Vychádzajú z tvorby známeho brnianskeho ateliéru KOGAA, pričom ide o ich prvý projekt, kde sú architektmi i developermi súčasne.
Slovenský architekt Tomáš Rausz uspel v silnej konkurencii a zvíťazil v medzinárodnej súťaži s projektom Data Island - Oceľový oblak. V rámci neho navrhol koncept dátového centra s ponorným chladením serverov ako druhotné využitie ropných plošín. Na prácu dohliadali špičkoví odborníci z dánskeho ateliéru BIG.
Dostupnosť, komunita a udržateľnosť sú tri kľúčové slová nového belgického projektu ToGatherHomes. Belgičania ním reagujú na nedostupnosť bývania v Európe, a to nielen finančnú, ale i kapacitnú.
Kontaminácia Strážskeho a okolia PCB látkami je tikajúcou environmentálnou hrozbou. Ekologickú záťaž na Zemplíne však dedia nielen generácie obyvateľov, ale aj jednotlivé vlády. Hoci ide o dlhodobý a závažný problém, doteraz sa nedočkal komplexného riešenia.
Holanďania chcú vrátiť život do blízkosti železničnej stanice. Na miestach niekdajšieho obchodného parku má vyrásť dynamická polyfunkčná štvrť. Masterplan projektu predstavili známi holandskí architekti MVDRV.
Brnianska vila rodiny Wittalových sa dočká po dlhých rokoch rekonštrukcie. Udiať by sa tak malo pod správou Múzea mesta Brno. Po rekonštrukcii sa stane Centrom židovskej kultúry ŠTETL, ktorá v minulosti výrazne formovala charakter mesta.
Architektonické štúdio Createrra predstavilo revolučný koncept kooperatívneho bývania. Prostredníctvom projektu spoluDOM chcú priniesť dostupné, kvalitné a zdravé bývanie v najvyšších štandardoch.
Čítate pokračovanie rozhovoru s architektkou Lenkou Holcnerovou, ktorej portugalská ľahkosť bytia učarovala už počas štúdia architektúry na brnianskej VUT, a preto sa profesnú dráhu rozhodla rozbehnúť práve v Lisabone.
Starosta Barcelony neplánuje predĺžiť licencie na krátkodobé prenájmy, ktoré dnes má vyše desiatka tisíc apartmánov. Reaguje tým na zlú situáciu s dostupným bývaním.
Veľa prirodzeného svetla, svetlé farby a prírodné materiály charakterizujú projekty ateliéru na najzápadnejšom cípe Európy. Lenka Holcnerova sa do portugalskej ľahkosti bytia zamilovala už počas štúdia architektúry na brnianskej VUT, a preto sa profesnú dráhu rozhodla rozbehnúť práve v Lisabone.
Organizovanie olympijských hier je veľkou prestížou, no i veľkou záťažou pre celé hostiteľské mesto. Žiada si výstavbu nových štadiónov a športovísk, ktoré často po skončení ostávajú opustené. Paríž sa rozhodol ísť udržateľnejšou cestou a sľubuje, že to bude najzelenšia olympiáda v histórii. Oproti predošlým hrám sa zaviazali znížiť uhlíkovú stopu na polovicu.
Brutalistická, no zároveň ohľaduplná k prírode, členená, ale pritom spájajúca. Zvonku menej nápadná a skrytá v zeleni, vnútri veľkolepá. Skrátka plná kontrastov. Aj tak by sa v krátkosti dala opísať rezidenčná budova Espai Verd, z valencijského dialektu doslova Zelené miesto, ktorá vznikla z utopistických predstáv architektovo bývaní v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.
Areál teplárne v Českých Budějoviciach vstupuje do 21.storočia. Na jeho mieste má vzniknúť multifunkčný technologický, edukačný a komunitný komplex, ktorý prepojí verejnosť aj odborníkov. Ponúkne ubytovacie kapacity pre študentov i kvalitný verejný priestor.
V medzinárodnej architektonickej súťaži uspel návrh miestneho architekta Petra Pagáča. Ten predstavil modernú budovu, pričom nezabudol ani na zachovanie pôvodných prvkov. Vo Zvolene sa teda nebude búrať, ale renovovať.
O podobu nového kampusu prestížneho vedeckého centra CERN sa postará dánska architektonická firma Henning Larsen, ktorá je známa aj svojimi projektami z dreva. Prím budú hrať biogénne materiály a nízkouhlíkový dizajn.