Slovenská ekonomika, meraná hrubým domácim produktom, medziročne vzrástla v 2. štvrťroku tohto roka o 1,8 % (hodnotenie v celom texte je v stálych cenách). Reálny objem hrubého domáceho produktu stále nedosiahol predpandemické maximá, priblížil sa však úrovni, akú dosahoval v rovnakom štvrťroku 2019, teda v roku pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19.
Na Slovensku podľa poslednej regionálnej štatistickej ročenky v roku 2020 pribudlo 21,5-tisíc bytov, čo je o 1,3-tisíc dokončených bytov viac ako rok predtým. Hoci počet dokončených bytov z roka na rok mierne stúpa, nepokrýva potreby bývania. Podľa odhadu Národnej asociácie realitných kancelárií Slovensku chýba 400-tisíc bytov.
Počet zamestnancov v stavebníctve od začiatku roka síce mierne rastie, ale potreba firiem je vyššia. Sektor pociťuje nedostatok pracovníkov najmä v súčasnom období rastúceho dopytu po stavebných prácach.
Databáza Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj monitoruje poznávacie, sociálne a fyzické zručnosti potrebné pre jednotlivé pracovné pozície.
Ceny stavebných materiálov prudko rastú. Najviac sa platí za káble a materiály zo železa alebo ocele
Pred rokom sa stavebné materiály predávali lacnejšie o takmer 28 %. V roku 2015 boli lacnejšie o 45 %. Tento rok v marci zdraželi len oproti februáru o ďalších 3,1 %.
Nehnuteľnosti v Európskej únii boli koncom minulého roka o 10 % drahšie ako rok predtým. Výsledky zverejnil Eurostat, štatistický úrad Európskej únie. Ceny nehnuteľností v poslednom štvrťroku 2021 rástli najrýchlejšie od konca roka 2006.
Stavebné firmy už dlhodobo považujú nedostatok zamestnancov za jednu z najvážnejších bariér, ktorá obmedzuje rast stavebnej produkcie. Za problém to považuje až tretina firiem oslovených štatistikmi v konjunkturálnom prieskume.
Podnikateľská dôvera stavebníkov po vypuknutí vojny na Ukrajine klesla. Vyplýva to z výsledkov marcového prieskumu v stavebníctve, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Nálady klesli aj v sektore služieb a výrazne aj u spotrebiteľov.
Ruská invázia na Ukrajinu 24. februára 2022 prudko zasiahla finančné a komoditné trhy na celom svete a zvýšila neistotu a obavy z budúceho vývoja. Neistota zvyčajne obmedzuje dopyt a brzdí investície vrátane investícií do bývania. S nižším dopytom klesá aj tlak na ceny nehnuteľností.
Inflácia na spotrebiteľskom trhu tovarov a služieb začiatkom roka 2022 presiahla 8 %. Porovnateľne vysokú úroveň mala naposledy v období vstupu Slovenska do Európskej únie v polovici roka 2004.