V Petržalke vznikne nový centrálny priestor, námestie, ktoré sa zároveň stane zhromažďovacím miestom pre všetkých. Identita návrhu preberá existujúci kontext mestskej časti a rozvíja ho v silnej geometrickej forme obdĺžnikovej plochy.
Ovplyvnil nespočetné množstvo významných architektov. Mnohí z nás chceli byť práve ako on. Výborný človek aj architekt. Miluje fair play, túži po normálnych vzťahoch nielen architekt verzus spoločnosť, ale najmä medziľudských, a v neposlednom rade má okrem architektúry rád aj kvalitné víno.
Úprimne si môžeme povedať, že prvé diela dnes významných developerov boli na prelome milénia rozpačité. Aj ich prístup k práci architektov, dizajnu budov, verejnosti a v neposlednom rade tvorbe kvalitného prostredia, kde dominuje zeleň. Opýtali sme sa preto významných slovenských architektov, ako sú podľa nich na tom developeri dnes.
Manželia Hantabalovi poznajú bratislavskú Kalváriu ešte z čias svojho detstva. Jedno z ich obľúbených miest však nepostretol práve najlepší osud. Aby zabránili jeho zániku, rozhodli sa pomôcť tak, ako to najlepšie architekti vedia. Ich Kalvária sa nakoniec dostala do zoznamu nominácií CE ZA AR 24 a aktuálne získala hlavnú Cenu Dušana Jurkoviča 2024.
Obnova katedrály, ktorá je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v meste, stála 850 miliónov eur a časť poskytli aj súkromní darcovia. Na náročnej rekonštrukcii sa podieľalo 250 firiem a 2-tisíc pracovníkov z celého sveta.
Začal od nuly vstupom do neznámych vôd biznisu. Navyše bez skúseností. Svojím nastavením sa vypracoval na jedného z najvplyvnejších hráčov nielen v developerskom segmente. Prioritou pre neho však ostávajú kvalitné vzťahy, na ktorých základe stavia dodnes.
Koľko bude stáť revitalizácia Slovenskej akadémie vied, čo prinesie (a odnesie) rekonštrukcia Námestia Republiky v Petržalke a kam kráča veľkolepý projekt Southbank?
Prvá etapa novej štvrte Vydrica má právoplatné kolaudačné rozhodnutie a už nič nebráni tomu, aby sa postupne začala zapĺňať novými obyvateľmi. Okrem bývania prináša pestrú skladbu služieb a zaujímavých konceptov v oblasti gastra, ktoré doplnia ponuku retailu v centre mesta. Prečo je tento projekt posledným dielikom skladačky?
Nová škola, revitalizované športoviská, unikátny verejný priestor aj pamätník holokaustu. Revitalizácia brownfieldu areálu Patrónky prinesie do lokality projekt, ktorý v Bratislave a zrejme ani na Slovensku nemá obdobu.
V Tatrách sa s menšími prestávkami pohybujú od detstva. Silvia Kračúňová, Martin Rezník a Matúš Polák zo štúdia Architekti.sk v nich vidia veľký potenciál, ale i krvácajúce rany.
Súčasný stav Vysokých Tatier je pre niekoho alarmujúci, niekto je s ním súlade. Stavia sa málo, veľa, na vhodných miestach, malo by sa stavať viac či menej, viac kvalitnej architektúry?
Mnohé novinky spoločnosti mmcité získali najrôznejšie svetové ocenenia, od Good Design cez Red Dot Design Award až po EDIDA Czechia. Sú súčasťou mnohých verejných priestorov vo svete, ale i na Slovensku.
Profesor, ktorý ovplyvnil stovky architektov. Jeho neutíchajúca snaha vydolovať z nich maximum je obdivuhodná. Maximum talentu, nadšenia, odhodlania, ale i pracovitosti, zodpovednosti a kultúry prejavu. Ateliér u Gürtlera mal povesť.
Spoznával čaro veľkých európskych miest z úplne iného pohľadu, než má bežný turista. Často tiež zdôrazňuje, že práve toto môže byť kľúčom k lepším zážitkom z cestovania. Ak vám chýba čaro cestovateľskej horúčky, určite ju dostanete aj vďaka našej najnovšej epizóde podcastu, ktorej hosťom bol architekt Peter Dostál.
Jeho architektonický jazyk je jasný, dôstojný a civilný. Spolupracuje s ľuďmi, na rovnakej vlnovej dĺžke. Inak fungovať nevie. Záleží mu na tom, aby spolu tvorili diela, ktoré majú zmysel. Pre nich aj pre spoločnosť.