Jeroen Dirckx a Martin Sobota zo svetovo uznávaných architektonických ateliérov KCAP a Cityförster sa spojili, aby vytvorili nový Istropolis. O pár rokov by sme si mali užiť miesto plné života nonstop. Ich uvažovanie však siaha ďalej ako je obrys územia. Majú ambíciu vytvoriť „nové centrum“ Bratislavy pre všetkých.
Bývalý Unidom na Námestí sv. Alžbety prešiel rozsiahlou transformáciou. Dnes ho mnohí považujú za najkrajší dom v Trenčíne. Na predmestí tak (ne)nápadne ukazuje, ako je možné elegantne spojiť minulosť so súčasnosťou, zaujať estetikou a funkčnosťou.
S hlavným architektom mesta Prešov sme sa rozprávali o naštartovaní tvorby územného plánu, o tom, čo mesto čaká a neminie. Petície za a proti bytovej výstavbe, rozsiahla obnova verejných priestorov, ale i vízia mesta boli hlavné témy nášho rozhovoru.
Územný plán Košíc a Prešova, projekty Zelená lipa, Lebenski, ale aj spolupráca s bratislavským MIB-om, výstavba drevostavieb či rozvoj kultúry a architektúry na východnom Slovensku boli témy, ktoré nás počas rozhovoru s Michalom Burákom z architektonického ateliéru Atrium Architekti oslovili najviac.
Cesta hrdinov SNP je najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku. Práve tu vzniklo nadčasové útočisko pre turistov, ktorí sa ňou rozhodnú ísť – Shelter.
Brownfieldy predstavujú významný potenciál pre udržateľný rozvoj miest a efektívne využitie existujúcich území. Namiesto rozširovania urbanizovaných plôch do krajiny umožňujú recykláciu nevyužívaných priemyselných či infraštruktúrnych oblastí a ich premenu na funkčné a hodnotné mestské priestory.
Z vojenčiny poslal strýkovi skicu rodinného domu. Bol to jeho prvý postavený rodinný dom v Liptovskom Mikuláši. Druhý uzrel svetlo sveta na základe súťaže už v Bratislave. A potom to už išlo z kopca.
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava definitívne posunula hranice vnímania knižníc. Otvorila svet plný inšpirácie a inovatívnych riešení. V súčasnosti sme svedkami transformácie knižníc do živých inštitúcií, sprostredkovateliek alternatívnych foriem poznania, či už ide o prednášky, workshopy, vzdelávacie kurzy, alebo iné komunitné stretnutia.
Zaujíma ho všetko, čo sa vzťahuje k vizuálnej kultúre. Ako sám hovorí, je tým, ktorého nezaujíma architektúra alebo architekt, ale ktorého zaujíma vizuálna kultúra a umenie, ktorých dôsledkom je architektúra.
Okrem urbanizmu miluje zbieranie starožitností. Vie presne, komu odovzdá svoju zaujímavú zbierku. Podľa neho FAD STU ponúka najväčšiu a najkvalitnejšiu ponuku urbanistických disciplín spomedzi všetkých architektonických škôl u nás a porovnateľne so zahraničím.
Ako hovorí samotné manifesto TU-BA, Tu v Bratislave je priestor pre všetkých, ktorí spoznávajú, kritizujú, mesto, chcú sa o ňom, o jeho budúcnosti rozprávať a tvoriť ju. Odborne a verejne, spoločne a otvorene. Obyvatelia, architekti, verejná správa, developeri či návštevníci sú vítaní. Metropolitný inštitút Bratislavy vytvára miesto pre nás všetkých. O vzniku otvorenej platformy, miesta pre všetkých, sme sa rozprávali s riaditeľkou MIB-u Petrou Marko.
Jej energia a smiech sú nákazlivé. Dokonca aj razantnosť a prísnosť, s akou pristupuje nielen k sebe, ale i svojej práci. Keď vstúpi do miestnosti, okamžite ju celú vlastní.
Je jedným z tých architektov, ktorí ovplyvnili tvorbu mnohých naprieč generáciami. Pritom ostáva stále tým istým pokorným rebelom s cigaretkou v ruke.
Povedali by ste o ňom, že je introvert? Nie? Tak je. Pomerne veľký. Jeho svojský humor a zmysel pre detail sa nedá nemilovať.
Kým sa my na Slovensku učíme bicyklovať a vytvárať komunity, iné krajiny už riešia inklúziu medzi deťmi a staršími či chorými obyvateľmi, mestské komplexy majú centrá stretávania sa s množstvom pestrofarebných aktivít vo svojej DNA a vertikálne zelené členenie fasád je pre ne tak prirodzené ako dýchanie. A vypľuť žuvačku na chodník? Tam to nikomu ani len nenapadne.