Len systémy, ktoré sú navzájom prepojené dokážu zabezpečiť optimálnu prevádzku budovy s prihliadnutím na maximálnu efektivitu. Aké technológie to umožňujú, nám prezradil Ing. Ladislav Juran, CEO spoločnosti INVIZO.
Anketa sa zaoberá fotovoltickými panelmi na strechách bytových domov. Na ukladanie elektrickej energie získanej z týhto panelov je možné využívať buď batériové, alebo virtuálne úložiská.
Jednou zo základných vlastností kvalitnej pitnej vody je jej teplota. Ani kvalitná, hygienicky vyhovujúca/neškodná čistá voda nemusí byť chutná a osviežujúca, ak nemá optimálnu teplotu.
Článok je zameraný na vylepšenie vykurovania okrajovej zóny izby nového bytového domu. Zabezpečenie optimálnych parametrov tepelnej pohody v každom priestore bytu je základným predpokladom spokojnosti s bývaním.
Monitorovanie spotreby tepla, chladu a vody je kľúčové pre riadenie nákladov a zlepšovanie energetickej hospodárnosti.
Strešná fotovoltika má mnohonásobne väčší teoretický potenciál, ako sa v súčasnosti využíva.
Aké zariadenia sa budú v blízkej budúcnosti využívať na ohrev vody a ktoré z nich budú naozaj dostatočne efektívne?
Prevádzka budovy je spojená s prevádzkovými nákladmi. Percentuálne najvyšší podiel – až 65 % prevádzkových nákladov – sú náklady na vykurovanie[1]. Preto podmieňujúcim faktorom optimalizácie prevádzkových nákladov je zaistenie plynulej prevádzky vykurovacích zariadení vykonávaním pravidelnej údržby.
V úvode môjho príspevku sa priznávam bez mučenia, že nie som energetik ani si nedovolím dávať recept na to, ako by sa malo teplo rozpočítavať. To prenechávam odborníkom. Avšak rozpočítavanie tepla ako súčasť ročného vyúčtovania bolo častou témou mojich konzultácií, najčastejšie v období po 31. máji, keď vlastníci vyúčtovanie dostali.
Ako každá budova, aj Bratislavský hrad, potrebuje kotolňu. Vykurovanie a ohrev vody pre celú budovu aktuálne zabezpečuje šesť plynových kondenzačných kotlov WOLF MGK-2 1000 umiestnených po troch kusoch v dvoch kotolniach.
Pri návrhu spôsobu riadenia výkonu energetického systému je dôležitý výber a umiestnenie jednotlivých prvkov riadiaceho obvodu a celková stratégia riadenia. Ešte predtým je však potrebné špecifikovať vlastnosti energetického systému, ako je jeho dynamické správanie, spôsob hydraulického zapojenia, režim prevádzky a požiadavky na kvalitu vnútorného prostredia definovanú legislatívnymi predpismi.
Bytový dom na ulici Čajkovského 13 v Martine je dôkazom toho, že obnoviteľné zdroje energie nie sú len ilúziou. Už viac ako 10 rokov sa teplo na vykurovanie zabezpečuje pomocou tepelných čerpadiel, ktoré zásobujú elektrinou fotovoltické panely.
Samočistiace omietky obsahujú základné zložky a špeciálne prísady, ktoré zabezpečujú ich vysokú odolnosť proti znečisteniu a jednoduché odstránenie znečistenia. Sú vhodné na finálnu povrchovú úpravu vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov bytových domov.
Prostriedky z fondu prevádzky, údržby a opráv možno použiť na uhrádzanie nákladov spojených s prevádzkou, údržbou a opravou spoločných častí domu a jedným z týchto spoločných zariadení je aj výťah.
Obklady a dlažbu v exteriéri, ktoré sú vystavené poveternostným vplyvom, je potrebné lepiť a škárovať odolnými materiálmi vhodnými do exponovaných podmienok. Jednou z možností je použitie dvojzložkových škárovacích mált.