Viete, že najnovšie tepelné čerpadlá typu vzduch/voda značky Protherm majú výraznú slovenskú stopu? Časť z nich vyvinuli a vylepšili vývojári zo Skalice.
Potreba riešiť situáciu so zmenou klímy je v súčasnosti takmer na celom svete témou číslo jeden. Každý rok pozorujeme výraznejšie zmeny a vidíme, že zrejme už včera bolo neskoro na zavádzanie riešení na stabilizáciu situácie. Odvetvie chladenia a vykurovania má pritom rôzne možnosti, ako prispieť k zlepšeniu.
Článok ukazuje komplexný prístup k zníženiu energetickej náročnosti školskej budovy prostredníctvom moderných riešení najmä z oblasti MaR.
Stropné vykurovacie a chladiace systémy majú svoje špecifické vlastnosti, ktoré môžu v niektorých prípadoch sťažovať reguláciu výkonu. V súčasnosti zažívajú renesanciu a predstavujú modernú alternatívu vytvárania zdravej mikroklímy budov.
V roku 2023 vstúpili na Slovensku v oblasti pitnej vody do platnosti nové právne predpisy. Jednou z najvýznamnejších zmien, ktorú priniesli, je zavedenie povinného uplatňovania manažmentu rizík vo všetkých častiach dodávateľského reťazca.
Potreba chladenia klimatizáciami sa zvyšuje z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s modernými životnými podmienkami, klimatickými zmenami a urbanizáciou. No definovať, ako stúpa spotreba elektrickej energie vplyvom zvýšeného používania klimatizačných zariadení, je komplikovanejšie.
Vyváženosť je dôležitá. A platí aj pri energeticky náročných klimatizačných a ventilačných systémoch, najmä pokiaľ ide o úsporu energie a nákladov.
Článok predstavuje technologické riešenie aplikácie obnoviteľného zdroja energie v bytovom dome. Konkrétne ide o využitie tepelných čerpadiel na vykurovanie, chladenie a prípravu TV v kombinácii s riadeným vetraním s rekuperáciou.
V čase výstavby bytového domu v Prahe Nad okrouhlíkem 11 bolo bežné vykurovať každý byt plynovým turbokotlom, pričom spaliny z viacerých spotrebičov sa odvádzali do spoločného komína. Tento spôsob bol výhodný a zároveň eliminoval potrebu vložkovania komína.
Využívanie fotovoltických systémov (FVS) v bytových domoch na Slovensku je, žiaľ, minimálne – väčšinou sa obmedzuje buď na využívanie FVS pre spoločné priestory a zariadenia, alebo sa FVS využívajú na bytových domoch v developerských projektoch. Existujúce bytové domy sa pri záujme o využívanie FVS stretávajú s množstvom problémov.
Použitie predizolovaných oceľových potrubí s difúznou bariérou prináša celý rad výhod. Tepelné rozvody v novobudovanej časti Nový Ružinov dosahujú v porovnaní s bežnými oceľovými potrubiami zníženie strát v prenose tepla až o 15 % počas prvých desiatich rokov.