Juhomoravský Kyjov sa môže pochváliť architektonickým skvostom, aquaparkom, ktorý rešpektuje okolitú zástavbu a zapadá do kontextu mesta.
Stretne sa šesť architektonických ateliérov… Toto nie je začiatok vtipu, ale príbehu, ktorý sa odohráva v austrálskom meste Melbourne. Nezisková organizácia sa tu rozhodla postaviť udržateľné domy, ktoré budú spĺňať najvyššie nároky na sociálnu, finančnú a ekologickú udržateľnosť. Výsledkom je súbor šiestich budov s viac ako dvesto bytmi, nazvané jednoducho Village – Dedinka.
Mnohé slovenské a české mestá sa začali skvalitňovaním okolia riek zaoberať iba nedávno – vznikajú pozdĺž nich nové promenády, sprístupňujú sa brehy riek, náplavové zóny, vytvárajú sa príjemné parky. Na kúpanie to však väčšinou nie je. V Berlíne sú ďalej a robia všetko preto, aby sa dalo v centre metropoly plávať priamo v rieke.
Ostravský mestský bitúnok bol postavený v roku 1881 a ako väčšina dôležitých budov z tých čias pôsobí na prvý pohľad seriózne a majestátne. Pôsobil tak aj vtedy, keď z neho boli len rozpadajúce sa trosky. Skľučujúci pohľad je však minulosťou.
Hoci sa história nórskeho mesta Stavanger píše už viac ako 900 rokov, skutočný rozmach zažila až v posledných desaťročiach. Svoju úlohu v tom zohrala neďaleká základňa NATO, ale najmä objavenie ropy v nórskych vodách. Z ospalého pobrežného mestečka sa zrazu stalo centrum nórskeho ropného priemyslu, čo so sebou prináša aj zvýšené nároky na bývanie.
Päťtisícové mesto Brumov-Bylnice nájdeme na česko-slovenskom pohraničí, vklinené do údolia riečky Brumovky. Okrem niekoľkých pamiatok, ako je zrúcanina kráľovského hradu, sa miestni aj turisti môžu kochať predovšetkým množstvom lesov na okolitých kopčekoch a kopcoch Bielych Karpát. Nie div, že jedným z dôležitých zamestnávateľov je drevospracovateľský priemysel, čo je napokon aj hlavný odbor spoločnosti Kloboucká lesná, ktorá v Brumove-Bylnici vznikla pred 25 rokmi.