Kúpa nehnuteľnosti vo Vysokých Tatrách spĺňa na prvý pohľad všetky aspekty výhodnej investície. Je to tak ale aj v skutočnosti? Ak sa vám už z vysokých cien nehnuteľností točí hlava a hovoríte si, že v Bratislave či Košiciach sú ceny nehnuteľností premrštené, ceny v Tatrách v špičkových lokalitách patria ešte o level vyššie.
Zdĺhavé povoľovacie procesy stavieb a komplikované územné plánovanie patria ku kľúčovým problémom, ktoré sa negatívne podpisujú pod horšiu dostupnosť bývania a predražovanie výstavby.
Trh s bytmi: Dopyt sa odrazil od mŕtveho bodu. Na sekundárnom trhu sú zase ceny na dvojročnom minime
Realitný trh si prešiel vlani najkritickejším rokom. Developeri zažívali obdobie, ktoré poznačil rast úrokových sadzieb na hypotékach, inflácia, ale aj vyčkávanie kupujúcich na priaznivejšie podmienky.
Revitalizácia brownfieldov má pre developerov i architektov skrytý potenciál. Dôvodom je, že vo väčších mestách nie je vhodných pozemkov dostatok a výstavba na zelenej lúke naráža na prirodzené limity – od chýbajúcej infraštruktúry či dostupnosť občianskej vybavenosti.
Kreatívnymi stratégiami sa snažia uchmatnúť si na trhu vyšší podiel.
Samosprávy i súkromní developeri dospeli do fázy, v ktorej preferujú kvalitné architektonické súťaže.
Vlastníkov starších administratívnych budov prilákal záujem ľudí o byty.
Bankové financovanie je drahšie a pri ochladenom realitnom trhu oveľa prísnejšie. Realitný trh sa prebudil do novej reality. Po období boomu prišlo vytriezvenie. Pod zmenu nálad na trhu sa podpísali nielen vyššie úroky na hypotékach, ale aj rast inflácie či obavy z vývoja svetovej ekonomiky.
Do roku 2026 sa má obnoviť až 30-tisíc domov. Stavebníci majú o biznis postarané.
Nízke úrokové sadzby pod 1 %, ktoré Slováci mohli získať pri hypotéke v posledných rokoch, sa stali minulosťou. Od februára úroky hypotekárnych úverov výrazne stúpajú.
Jedným z najväčších problémov Slovenska je bývanie. Rast cien nehnuteľností a úrokových sadzieb spôsobil, že časť Slovákov si nebude môcť dovoliť vlastnú strechu nad hlavou.
Zažívame extrémne sucho. Rok 2022 môže byť najsuchším a najteplejším v histórii.