V čom sa podobajú bytové krízy u nás a v Holandsku? Ako k ich riešeniu môžu prispieť architekti a architektky? A ako sa podarilo v Amsterdame postaviť luxusný bytový dom z dreva? O tom sme sa rozprávali s holandskou architektkou zo štúdia Team V.
Téma rieky a všeobecne vody sprevádza prácu Martina Krupauera už tri dekády. Ako tridsiatnik spolupracoval so Jeanom Nouvelom na administratívnej stavbe stojacej priamo na Vltave, dnes vedie tím projektu Vltavskej filharmónie. Okrem Prahy je úzko spätý s Českými Budějovicami, pre ktoré so svojím ateliérom A8000 vypracoval štúdiu toho, ako má mesto pracovať s vodnými tokmi.
Rozsiahly stavebný projekt, ktorý po sto rokoch čakania konečne dotvorí pôvodnú urbanistickú koncepciu Víťazného námestia, spracuje holandsko-český tandem architektonických štúdií, ktorý si dal za cieľ vytvoriť „demokratickú architektúru“.
Pred desiatou dopoludnia je všade okolo frmol. Pripravujú sa stánky s občerstvením, performeri trénujú svoje akrobatické kúsky, zástupcovia inštitúcií už očakávajú novinárov. Nastal deň, na ktorý (nielen) mnohí z prítomných čakali dlhé roky – slávnostné otvorenie areálu Automatické mlýny. Napriek napätiu a nervozite tu však vládne veľmi priateľská atmosféra. Skoro až rodinná.
Štvanická lávka prepojila dve dynamicky sa rozvíjajúce pražské štvrte a vniesla do historického prostredia nový náboj i pochybnosti o tom, ako elegantná biela stavba unesie nápor mestského prostredia. Radosť, akú jej otvorenie prinieslo, v Prahe tak často nevídajú.