„A co děti, mají si kde hrát?“ Touto otázkou sa okrem iného zaoberá novovzniknuté kreatívne duo Nami Ñami. Manželia Eduard Herrmann a Klára Koldová navrhli experimentálne ihrisko. Tradičnú hojdačku a šmykľavku tu nehľadajte.
V malebnom prímorskom letovisku St. Peter-Ording na brehu Severného mora vznikol projekt, ktorý dokonale spája ekologické myslenie, moderný dizajn a odkaz na miestne tradície. Erlebnis-Hus, novootvorené centrum na rozšírenej plážovej promenáde, je príkladom toho, ako môže verejný priestor slúžiť miestnej komunite a turistom a zároveň rešpektovať prírodu aj historické korene.
Bratislave dnes chýba moderná veľká koncertná sála. V portugalskom Porte vznikla v období, keď sa stalo Európskym hlavným mestom kultúry, koncertná sieň pripomínajúca obrovský monolit. Pre niektorých je budova aj po rokoch kontroverzným „votrelcom“, iní ju vnímajú ako nenahraditeľnú súčasť modernej identity mesta.
Za návrhom kúpaliska portugalskom prístavnom meste Matosinhos stojí portugalský majster architektúry Álvaro Siza Vieira. Ten na tomto projekte vo svojom rodisku začal pracovať už vo svojich 27 rokoch.
Uprostred novostavby v Záhorskej Bystrici stojí vzrastlý dub. Jeho zachovanie bolo spolu s vytvorením maximálnej možnej miery súkromia pre rodinný život hlavnou požiadavkou už v úvodnej fáze navrhovania domu.
„Ponorka, ryba, tisíce očí alebo maslový robot,“ tak zneli prvé reakcie žiakov v Madride, keď prvýkrát uviedli budovu svojej novej školy. V niekoľkoposchodovom chráme zvedavosti sa skĺbil neštandardný vzdelávací prístup s udržateľnosťou.