V lokalite Podháj-Riečiny pokračuje výstavba Obytnej zóny Nový Martin už piatou etapou, ktorá prinesie 200 bytov, a zároveň sa začal predaj ôsmich nových radových rodinných domov.
„Zaviedli sme ustanovenia, ktoré pomáhajú stavebníkom brániť sa proti nečinnosti a prieťahom v správnych konaniach,“ hovorí riaditeľka bytovej politiky, stavebníctva a mestského rozvoja na rezorte dopravy Ladislava Cengelová.
Ide konkrétne o rekonštrukciu 400-kilovoltovej rozvodne v Mukačeve, výstavbu novej 400-kilovoltovej rozvodne v Užhorode a posilnenie rozvodnej siete, nové vedenie na 300 kilovoltov a vodnú elektráreň pre Zelený ostrov.
Budova s dvomi nadzemnými podlažiami sa nachádza na Ulici Štefana Nahálku v centre mesta. Bude v nej priestor na rehabilitáciu, záujmové aktivity, ale aj veľmi potrebné sociálne poradenstvo. Práce sa začali vo februári tohto roka a prví klienti by mali prekročiť prah denného centra v januári 2026.
Téma rieky Hornád v Košiciach má nielen mestotvornú a rekreačnú hodnotu, ale aj zásadný význam pre krajinotvorbu v rámci ekosystému a adaptácie na klimatickú zmenu. Ateliér Gogolák+Grasse vypracoval návrh nového mestského centra, ktorého ťažiskom bude práve rieka.
Lokalita Križovatky Jozefa Čabelku v bratislavskom Novom Meste postupne prechádza zmenami. Z budovy bývalého Výskumného ústavu zváračského na Račianskej ulici sa obnovou stalo sídlo Ministerstva spravodlivosti SR (A3 Architekti, 2020) a z budovy, ktorá patrila Slovenskej akadémii vied, bude moderná kancelárska budova typu A. Je príkladom, že v Bratislave je stále priestor aj pre menšie administratívne projekty na vhodnom mieste.
Predaj nehnuteľností v roku 2024 podporil pokles úrokových sadzieb a chuť kupujúcich zrealizovať obchod ešte predtým, ako prídu v roku 2025 úsporné konsolidačné opatrenia, ktoré zaťažia peňaženky občanov. Nájomné bývanie pripravované v Košiciach aj pre potreby nového závodu Volvo môže zatlačiť na ceny nájmov a bytov z druhej ruky v Košiciach aj v Prešove.
Budovy na výkon väzby a trestu odňatia slobody nepatria v spoločnosti medzi tie populárne. Sú však často zastarané. Tiež si zaslúžia pozornosť štátu a takú obnovu, aby muži, ženy, mladiství a príslušníci justičnej stráže v nich žili a pracovali v podmienkach, ktoré sú primerané modernej dobe. Rekonštruované budovy významne šetria aj štátne výdavky na prevádzku.
Atmosféra neistoty podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dolieha opäť aj na našu ekonomiku a obchodné vojny ohrozujú prácu tisícov ľudí. Občania a firmy sa aktívne zaujímajú o konsolidačné opatrenia vlády a neistota, ktorá z nich vyplýva, tlmí aj súkromné investície. Investície by mal v najbližšom čase „potiahnuť“ štát prostredníctvom peňazí z EÚ, najmä z plánu obnovy.
Rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky, bývalého kráľovského strážneho hradu, financuje Žilinský samosprávny kraj z európskej cezhraničnej spolupráce s Českou republikou a z vlastných zdrojov. Práce oficiálne odštartovali v piatok a potrvajú do októbra 2026.
Vzhľadom na finančnú náročnosť investície sa do nej okresné mesto na strednom Slovensku nemôže pustiť samo. Projekt predstavilo možným investorom a bude čakať na odozvu. Ide o výhľadový projekt, ktorý prekoná horizont jedného či dvoch volebných období samosprávy
Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku v závere roka 2024 a po poklese úrokových sadzieb hypoték zvýšil obrátky, čo sa prejavilo aj v regiónoch sa východe.
Investor Bottova BB si na splnenie tohto cieľa zvolil na Bottovej ulici v centre krajského mesta Banská Bystrica dva prístupy – jednu historickú budovu prestaval na Classical House s nadčasovou architektúrou a druhý Industrial House ponúka moderné riešenie s loftovým charakterom. Chce takto osloviť širšiu škálu záujemcov aj ponukou nebytových priestorov.
Na hranici centrálnej pešej zóny podtatranského mesta pribudne polyfunkčný projekt. Nachádza sa v lokalite bývalej tkáčskej fabriky Adolfa Donnera. Nový projekt investora Obchodné domy PRIOR STRED túto časť mesta výrazne zmodernizuje a doplní uličnú čiaru, čím vytvorí harmonickú súvislú zástavbu.
V neogotickom kaštieli v Bratislave-Rusovciach pokračujú práce na obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky (NKP). Bývalé sídlo Slovenského ľudovoumeleckého kolektívu (SĽUK) bude po zásadnej renovácii slúžiť na štátnu reprezentáciu. Víťazné konzorcium HOCHTIEF SK, HORNEX a ADIFEX prevzalo stavenisko v júli 2024.