Vedú alebo nevedú všetky cesty do Ríma? Po mesiaci strávenom v Ríme môžem povedať, že táto metafora v prípade objavovania súčasnej modernej architektúry neplatí. Ktoré zaujímavé miesta sa oplatí navštíviť?
Keď si človek predstavuje architektúru akéhokoľvek kostola, v mysli sa mu vynára silueta podobná kostolu postaveného pred 20. storočím. Práve týchto 900 rokov od 10. storočia sa prirodzene podpísalo na našich predstavách, ako má kostol vyzerať. Prečo ale modernistické kostoly z 20. storočia vyzerajú úplne inak? Aby to človek lepšie pochopil, treba sa trochu pozrieť do histórie.
Vedú alebo nevedú všetky cesty do Ríma? Po mesiaci strávenom v Ríme môžem povedať, že táto metafora v prípade objavovania súčasnej modernej architektúry neplatí.
Počas mesačného pobytu v Miláne som navštívil takmer sedemdesiat stavieb a veľmi rád vám odporučím desať z nich. Neznamená to, že ostatné nie sú hodnotné, no kvalita týchto desiatich vo mne zarezonovala o niečo viac.
Počas mesačného pobytu na akomkoľvek mieste prirodzene nadobudnete pocit, ktorý charakterizuje dané miesto. Pri spoznávaní Milána, metropoly Lombardie, som neustále kráčal okolo remeselne dôsledne postavených stavieb. Práve abstraktná esencia nadštandardnej kvality spracovania je témou, ktorá si zaslúži pozornosť.
Jela Plencnerová je architektka, ktorá robila ešte za socializmu v známej, veľkej firme Urbion a potom po prevrate bola jedna zo zakladateliek firmy Aurex. Epizóda podcastu How I Met My Architect sa nahrávala 15. júna 2022.
Do Milána som odchádzal s plánom tráviť čo najviac času vonku vo verejnom priestore. V predošlých článkoch o dvojmesačnom pobyte v Barcelone som písal prevažne o fakte, že Barcelona je viac o verejnom priestore ako o architektúre. Po mesiaci strávenom v Miláne som zistil, že tu platí úplný opak. Miláno je výrazne o architektúre a veľmi málo o verejnom priestore.
Dnes vám veľmi rád odporučím desať architektonických ateliérov z Katalánska, ktoré sa z rôznych dôvodov oplatí sledovať. V Španielsku sa architekti stretávajú s podobnými problémami ako my na Slovensku, tu však o niečo väčšiu rolu hrá ochrana pred slnkom a dôraz na prevetranie objektu. V Katalánsku pôsobí viacero kvalitných ateliérov, tvorbu týchto ateliérov dlhodobo sledujem a pokúsim sa vám v krátkosti priblížiť, v čom vidím ich pridanú hodnotu, prípadne na čo sa pri ich tvorbe zamerať.
Pokiaľ chcete spoznať autentickú Barcelonu, pripravte sa, že budete tráviť čas primárne vonku. Barcelona je totiž viac o verejnom priestore ako o samotnej architektúre.
Čítate upravený prepis rozhovoru z podcastu How I Met My Architect so sochárom, s umeleckým vizionárom a pedagógom Bohušom Kubinským, ktorý vznikol v novembri 2021.
Čítate prepis podcastu How I Met My Architekt, ktorý vznikol v júli 2021. Rozprávať sa budeme o digitálnej a parametrickej architektúre s Jánom Perneckým, ktorý sa venuje architektúre, dizajnu, výskumu, programovaniu, vzdelávaniu a ďalším presahom.
Tentokrát sme pre vás pripravili upravený prepis rozhovoru z podcastu How I Met My Architect s Oľgou Mihálikovou, ktorý vznikol v októbri 2021.
Čítate upravený prepis podcastu How I Met My Architect s Miroslavom Cipárom, ktorý sa objavuje na našom webe. Je to jeden z posledných rozhovorovo s týmto významným umelcom, ktorý vznikol v októbri 2021. Necelý mesiac nato Majster grafického dizajnu navždy odišiel. Česť jeho pamiatke.
Čítate upravený prepis podcastu How I Met My Architect, ktorý sa pravidelne objavuje na našom webe. Rozhovor s Ľubomírom Závodným vznikol v septembri 2021.
Po mojom dvojmesačnom objavovaní Barcelony vám veľmi rád odporučím desať stavieb, ktoré sa oplatí navštíviť. Keďže musím zúžiť tento výber iba na desať, dôležitým kritériom je, že takmer všetky z týchto stavieb sú verejne prístupné.