Development Summit 2025 sa blíži. V prvom bloku bude moderátor Juraj Suchánek diskutovať o novom Stavebnom zákone, ktorý vstúpil do platnosti v apríli. Danka Daubnerová sa bude v druhom bloku s expertmi rozprávať o ESG transformácii. V poslednom, treťom, bloku sa Juraj Suchánek a hostia zamerajú na nový zákon o EIA. Moderátorov sme sa spýtali, na čo sa najviac tešia aj prečo si tento ročník nedať ujsť.
Trenčín ako Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2026 má síce nové železničné nástupiská, ale staničná budova aj priľahlá autobusová stanica sú miestom, ktorým by ste sa v noci radšej vyhli. Zmeniť to má čiastočne obnova autobusovej stanice, ktorá sa začala. Po rekonštrukcii bude mestská, prímestská i diaľková autobusová doprava inak usporiadaná.
Ako dobre poznáte slovenských architektov a ateliéry? Vybrali sme 10 architektonických štúdií, ktoré sa ocitli v našom výbere ASB Top architekti 2025. Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, nenechajte si ujsť špeciálne vydanie, ktoré bude o pár týždňov v predaji. Dovtedy sa môžete zabaviť a otestovať pri našom kvíze.
Multifunkčné centrum Vodojem v Spišskej Novej Vsi je premenou starej nevyužívanej vodárenskej veže a jej okolia na moderný priestor na kultúrne a spoločenské podujatia.
Projekt, ktorý by údajne mohol priniesť miliardy do štátneho rozpočtu má až príliš veľa rôznych „ale“.
Hotel a záhrada v jednom. Symbióza architektúry a prírody. Ikonická zelená stavba. Hotel Parkroyal Pickering v Singapure by mohol byť synonymom mnohých vecí. Už viac ako dekádu ukazuje, ako funguje spojenie architektúry a zelených plôch vo výškovom meste s hustou zástavbou.
Architektonickú súťaž vyhlásila radnica a Útvar hlavného architekta približne pred rokom. Víťazi sú známi od augusta, žilinská samospráva s nimi aktuálne rokuje o spracovaní štúdie. V rámci nej sa zohľadnia odporúčania odbornej poroty aj požiadavky Krajského pamiatkového úradu Žilina ako rozhodovacieho orgánu.
Povrchy chodníkov a námestí sa zvyknú prirovnávať k fasáde mesta. Ich podoba vplýva na to, ako sa ľudia v meste cítia. Dlažba vo verejnom priestore by mala ulice a nádvoria dopĺňať tak, aby nekonkurovala architektúre. Ktoré zaujímavé miesta či netradičné riešenia sa dostali do nášho výberu?
Žilinská radnica chce založiť vlastnú developerskú spoločnosť. Tá by poskytovala služby v oblasti správy a využívania nehnuteľností vo vlastníctve samosprávy a tiež iniciovala výstavbu stavebných projektov, najmä v oblasti bytovej výstavby.
Nitra zrejúca. To je názov vízie, s ktorou jej autori uspeli v súťaži, v ktorej mesto Nitra hľadalo najlepší návrh pre územný plán. Prvé miesto získal 2M Ateliér architektúry, ktorý od komisie dostal najviac bodov.
Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci bolo založené pred 52 rokmi. V súčasnosti prechádza obnovou a vďaka komplexnej modernizácii má šancu stať sa vzdelávacím centrom nielen pre širší región a Slovensko, ale aj okolité krajiny.
Chorvátske mesto Koprivnica sa dočkalo rekonštrukcie námestia Zrinski, ktoré teraz pri pohľade zhora pôsobí ako farebná križovatka ciest a peších trás, ktoré sa tiahnu medzi ulicami a menšími námestiami. Farba samotných dlaždíc je výsledkom starostlivej analýzy fasád okolitých budov a historického dedičstva lokality.
Pôvodne začínal ako produktový dizajnér, dnes sa venuje navrhovaniu a realizácii ekologicky pasívnych domov. Budúcnosťou stavebníctva je podľa neho slama a prírodné materiály v duchu konceptu „cradle to cradle“.
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov sú preto dočasne uzatvorené.
Kancelárska budova s výraznou žltou fasádou, ktorá z diaľky láka ako maják do prístavu, je inšpiratívnym príkladom udržateľnej obnovy v projekte netradičnej konverzie starých filmových ateliérov.