V piatok 13. decembra bola spustená ďalšia, v poradí šiesta štandardná výzva na obnovu domov. Bez energetického certifikátu alebo projektového energetického budovy však nemáte šancu prihlásiť sa.
Vo štvrtok 5. decembra prebehlo v Slovenskej národnej galérii slávnostné odovzdávanie Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša, Ceny profesora Jozefa Lacka a Ceny profesora Martina Kusého, ktoré udelil Spolok architektov Slovenska.
Kedysi strohá, nudná fasáda a jednoduchý interiér. Dnes sa pri administratívnych budovách architekti snažia o hľadanie nových foriem a tvaroslovia, ale neboja sa ani netradičných riešení. Iní, naopak, nadväzujú na tradície a materiály ako drevo či tehla. Pozrite si príklady fasád z celého sveta, ktoré sa úspešne vyhýbajú uniformite a zaslúžia si našu pozornosť.
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlásila druhé kolo výzvy na rekonštrukciu domov Obnov dom mini II. Okrem zvýšenia hranice čistého príjmu nastala zmena aj v počte oprávnených obcí, v ktorých sa nehnuteľnosť musí nachádzať.
Dlho sa na ňu čakalo. Spustená mala byť už na jar 2024. Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia ohlásili ďalšiu, v poradí šiestu štandardnú výzvu Obnov dom. Registrácia žiadostí sa začne 13. decembra.
Envirorezort vyhlásil výzvu na pomoc domácnostiam zasiahnutých septembrovými povodňami. Vyčlenená suma by mala vystačiť na obnovu približne 1 500 rodinných domov.
Národné parky sú vnímané ako turistické destinácie, no zároveň oblasti s najvyššou formou ochrany. Svoje záujmy v nich však má aj rezort pôdohospodárstva. Aké „bitky“ prebiehajú v národných parkoch, čím je náš najstarší národný park výnimočný a ako si monokultúrne lesy v Tatrách poradia s dôsledkami klimatických zmien?
Stylten, Myra, Stjerna a Eldhuset. Štvorica rekreačných chát navrhnutá renomovaným škandinávskym štúdiom v obľúbenej turistickej destinácii približuje krajinu drsného severu s patričnou dávkou komfortu.
Jubilejný desiaty ročník Národnej BIM konferencie ponúkol poslucháčom aj tentokrát prednášky, ktoré išli výrazne do hĺbky problematiky. Získané dáta opäť potvrdzujú, že Slovensko sa v implementácii informačného modelovania stavieb posunulo.
Tentoraz sme sa bližšie pozreli na fasády hotelov a vysokohorských chát. A to nielen na tie, ktoré na seba prevzali rozmanitosť prírody, aby prirodzene zapadli do okolia, ale i na tie, ktoré vo svojom prostredí vyčnievajú či niečím provokujú.
Nové objavy, výskumy a štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o klíme a životnom prostredí, ktoré sa dostali do nášho výberu.
Koľko trvá vypracovanie energetického certifikátu a prečo niektorí spracovávatelia dávajú ruky preč od programu Obnov dom, nám prezradil Marek Farárik zo spoločnosti DEKPROJEKT. Rozprávali sme sa s ním o tom, prečo bol z jeho pohľadu dotačný program nastavený na výstavbu z 50. a 80. rokoch minulého storočia, aj ako slovenská stavebná ľudová tvorivosť nabáda ľudí k rôznym riešenia.
Nové objavy, štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o životnom prostredí, ktoré sa dostali do nášho výberu a stoja za to, aby ste o nich vedeli.
Strechy dokážu meniť vzhľad miest, vytvárať jedinečné panorámy či plynulo nadväzovať na okolité architektonické diela. Často však majú aj ďalšie funkcie a môžu sa stať detským ihriskom či farmou na pestovanie zeleniny.
Nové objavy, štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o životnom prostredí, ktoré sa dostali do nášho pravidelného výberu.