Architektonickú súťaž vyhlásila radnica a Útvar hlavného architekta približne pred rokom. Víťazi sú známi od augusta, žilinská samospráva s nimi aktuálne rokuje o spracovaní štúdie. V rámci nej sa zohľadnia odporúčania odbornej poroty aj požiadavky Krajského pamiatkového úradu Žilina ako rozhodovacieho orgánu.
Povrchy chodníkov a námestí sa zvyknú prirovnávať k fasáde mesta. Ich podoba vplýva na to, ako sa ľudia v meste cítia. Dlažba vo verejnom priestore by mala ulice a nádvoria dopĺňať tak, aby nekonkurovala architektúre. Ktoré zaujímavé miesta či netradičné riešenia sa dostali do nášho výberu?
Žilinská radnica chce založiť vlastnú developerskú spoločnosť. Tá by poskytovala služby v oblasti správy a využívania nehnuteľností vo vlastníctve samosprávy a tiež iniciovala výstavbu stavebných projektov, najmä v oblasti bytovej výstavby.
Nitra zrejúca. To je názov vízie, s ktorou jej autori uspeli v súťaži, v ktorej mesto Nitra hľadalo najlepší návrh pre územný plán. Prvé miesto získal 2M Ateliér architektúry, ktorý od komisie dostal najviac bodov.
Chorvátske mesto Koprivnica sa dočkalo rekonštrukcie námestia Zrinski, ktoré teraz pri pohľade zhora pôsobí ako farebná križovatka ciest a peších trás, ktoré sa tiahnu medzi ulicami a menšími námestiami. Farba samotných dlaždíc je výsledkom starostlivej analýzy fasád okolitých budov a historického dedičstva lokality.
Pôvodne začínal ako produktový dizajnér, dnes sa venuje navrhovaniu a realizácii ekologicky pasívnych domov. Budúcnosťou stavebníctva je podľa neho slama a prírodné materiály v duchu konceptu „cradle to cradle“.
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov sú preto dočasne uzatvorené.
Kancelárska budova s výraznou žltou fasádou, ktorá z diaľky láka ako maják do prístavu, je inšpiratívnym príkladom udržateľnej obnovy v projekte netradičnej konverzie starých filmových ateliérov.
Začiatok nového roka patrí bilancovaniu. Neodpustili sme si ho ani my v redakcii. Pripomeňme si niektoré zo zaujímavých rozhovorov z 2024, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti.
Býva už tradičným zvykom, že začiatok roka patrí bilancovaniu, spomínaniu a hodnoteniu toho uplynulého. Neodpustili sme si ho ani my v redakcii časopisu ASB. Ktoré články vás v roku 2024 zaujali najviac?
V piatok 13. decembra bola spustená ďalšia, v poradí šiesta štandardná výzva na obnovu domov. Bez energetického certifikátu alebo projektového energetického budovy však nemáte šancu prihlásiť sa.
Vo štvrtok 5. decembra prebehlo v Slovenskej národnej galérii slávnostné odovzdávanie Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša, Ceny profesora Jozefa Lacka a Ceny profesora Martina Kusého, ktoré udelil Spolok architektov Slovenska.
Kedysi strohá, nudná fasáda a jednoduchý interiér. Dnes sa pri administratívnych budovách architekti snažia o hľadanie nových foriem a tvaroslovia, ale neboja sa ani netradičných riešení. Iní, naopak, nadväzujú na tradície a materiály ako drevo či tehla. Pozrite si príklady fasád z celého sveta, ktoré sa úspešne vyhýbajú uniformite a zaslúžia si našu pozornosť.
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlásila druhé kolo výzvy na rekonštrukciu domov Obnov dom mini II. Okrem zvýšenia hranice čistého príjmu nastala zmena aj v počte oprávnených obcí, v ktorých sa nehnuteľnosť musí nachádzať.
Dlho sa na ňu čakalo. Spustená mala byť už na jar 2024. Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia ohlásili ďalšiu, v poradí šiestu štandardnú výzvu Obnov dom. Registrácia žiadostí sa začne 13. decembra.