Majitelia vily v Klánoviciach za Prahou ju chceli len zútulniť. Očakávali, že napríklad vymenia iba sedačku či doplnia obrazy. Nakoniec toho bolo oveľa viac.
V Kodani aktuálne prebieha jeden z najambicióznejších projektov mestského rozvoja v Európe. Nová štvrť Nordhavn pritom nevyniká iba kvalitnou architektúrou a urbanizmom, ale aj modelom financovania cez developerské kontribúcie.
Chceli miesto, kde človek spomalí po rušných dňoch. Podobne prívetivú „chalúpku“, ako poznali z detstva. Keď sa naskytla príležitosť, neváhali. Kópiu pôvodnej stavby na hranici Jízerských hôr a Krkonôš doplnili súčasným dizajnom, čo môže byť aj tenký ľad, ale autori Denisa Strmisková studio a Projectica balans udržali.
Energetická sebestačnosť je veľkou témou 21. storočia. V Plzenskom Prazdroji však už v roku 1905 realizovali ambiciózny projekt a postavili elektráreň, ktorá zabezpečovala výrobu elektriny pre pivovar aj časť mesta ešte v roku 1995. Od 2019 prechádza táto budova zaujímavou a užitočnou rekonštrukciou, ktorej súčasťou je aj štúdio Mimosa architekti.
Vyše 500 rokov starý dom v Českom Krumlove objavili náhodou. Nečakali, že to bude ľahké, no aj tak sa rozhodli pamiatku zrekonštruovať. Z prízemia je obľúbená kaviareň a úpravu poschodia zverili ateliéru ORA. Cieľom bolo vyzdvihnúť pôvodnosť domu, a zároveň sa otvoriť modernému dizajnu. Podarilo sa?
Byt v českých Klatovoch: „Navrhovali sme reštaurovať maximum pôvodných prvkov a voliť kvalitné nové materiály, ktoré nebude treba meniť.“
Kancelárie pražskej spoločnosti Livesport navrhli architekti ako digitálne ihrisko, kde si zamestnanci každý deň zlepšujú svoje schopnosti a trénujú tímovú taktiku. Je to vlastne office so všetkými kancelárskymi digitálnymi vychytávkami v telocvični… alebo naopak?
Konverzia bývalej továrne na keramiku v českom Kravsku urobila zo skladu sadrových foriem ubytovanie a z triediarne spoločenskú sálu. Takéto projekty si vyžadujú viac zásahov aj kreativity ako iné rekonštrukcie, čo sa aj tu to potvrdilo. Mottom autorov sa stala autenticita, ktorá priniesla viacero kurióznych riešení.
Nová budova kúpeľov Aurora v českej Třeboni musela rešpektovať starú. V rámci dostavby na ňu nadviazať a vytvoriť priestory pre saunový svet a wellness. Aj keď času nebolo nazvyš, architektky zmenili viac, ako chcel pôvodne investor. Odvážne rozhodnutie? Ako sa ukázalo nevyhnutné a efektívne. Aj efektné.
Sú chvíle, keď treba urobiť veci rýchlo. Sú medzi nami takí, ktorí to vedia doslova šmahom ruky. Pár fascinujúcich a skutočne rýchlych riešení vám ponúkame v dnešnej prehliadke.
Prečo to takto urobili? Ak ste pri pohľade na tieto akože zelené riešenia trochu ozeleneli, zhlboka dýchajte. Negatívne príklady vraj pri homo sapiens prinášajú pozitívne výsledky. Možno to tak bude aj v tomto prípade.
Hovorí sa, že architektúra rodinného domu by mala v najväčšej miere odrážať individualitu jej obyvateľa. Nie vždy je to však na osoh. Posúďte sami.
Vyhliadli sme si balkóny, ktoré poskytujú pohľady, aké si nevychutnáte hocikde. Pri kolaudácii týchto skvostov by kompetentní museli prižmúriť aj volské oko, čo mali na raňajky. Dúfajte spolu s nami, že to najprv odfotili a potom riešili, pretože podobnosť záberov s realitou nie je čisto náhodná.
Búra a spája zároveň. Taký je interiér bytu pre Emu. Búra, čo je v našich končinách bežné, a spája ľudí aj izby. Mení pohľad na súkromie aj na preglejku a núti občas si položiť otázku, čo sú vlastne trendy, existujú ešte vôbec? (Nielen) s autormi interiéru sme ich hľadali v ocenenom byte pre Emu.
Záhradné centrum vo Veselom pri Piešťanoch je jednou zo stavieb, ktoré sa chvália minuloročným CE ZA ARom, a čo je dôležitejšie, v tomto segmente netradičnou architektúrou. Ocenené „záhradníctvo“ u nás nenájdeme na každom kroku. Možno je to tým, že v tomto prípade, ako sme zistili, nejde len o záhradníčenie...