Stavebná produkcia v roku 2022 siahala k hodnote 6,4 miliardy €. Objemom boli stavebné práce na Slovensku o málo vyššie ako v rekordnom roku 2008. Dokonca aj medziročne stúpli podobne ako pred štrnástimi rokmi, a to bezmála o 950 miliónov €. V bežných cenách tak boli vyššie skoro o pätinu, ale dvojciferná inflácia rast skresala na reálnu 0,1 %. Štatistické údaje sú zatiaľ predbežné.
stavebné podnikanie
Najnovšie dokončený objekt vybudovala spoločnosť Garbe podľa vlastných slov v súlade so svojou filozofiou udržateľnosti. Strecha prvej haly sa môže pochváliť fotovoltaickými panelmi, ktoré budú hlavným zdrojom obnoviteľnej energie.
Fluktuácia zamestnancov na stavbách patrí medzi najvyššie. Je to pochopiteľné, pretože zamestnávateľ prispôsobuje počet ľudí svojim zákazkám a zamestnanci menia prácu podľa vlastných priorít. O to náročnejšie je sledovať a dodržiavať všetky povinnosti, ktoré stavebníkovi vyplývajú z legislatívy.
Zvyšovanie cien plynu a elektrickej energie umocnené vypuknutím vojnového konfliktu na Ukrajine spolu s citeľným nedostatkom niektorých tovarov, výrazne sťažili firmám fungovanie v roku 2022.
Predpokladaný pokles by sa mal pohybovať na úrovni 1,2 %. Informovala o tom v stredu analytická spoločnosť CEEC Research na základe ich Polročnej štúdie slovenského stavebníctva H2/2022.
Klesol aj počet stavených povolení na najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Oznámilo to v utorok ministerstvo obchodu.
Omnoho lepšie výsledky než v septembri zaznamenala aj celá Európska únia. Informácie vychádzajú z údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil rýchly odhad.
Švajčiarska spoločnosť Holcim (najväčší producent cementu na svete) predala svoju ruskú divíziu tamojšiemu manažmentu.
Vývoj v stavebníctve ovplyvnila najmä oblasť bytovej výstavby, ktorá klesla najvýraznejšie za zhruba 11 rokov. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTTNews.
V súvislosti s rastom cien nehnuteľností sa v poslednom čase často spomína ako dôvod rast cien stavebných materiálov. Pozreli sme sa teda detailnejšie na pozadie tohto problému. Ako sa vyvíjal rast cien jednotlivých stavebných materiálov na Slovensku za posledné tri roky? A čo môžeme očakávať do budúcna?
Kapitálové výdavky z roku 2020 vo výške 749.529,51 eura, pôvodne určené na rozvoj cyklistickej dopravy, majú byť použité na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu železničnej infraštruktúry.
Slovenská ekonomika, meraná hrubým domácim produktom, medziročne vzrástla v 2. štvrťroku tohto roka o 1,8 % (hodnotenie v celom texte je v stálych cenách). Reálny objem hrubého domáceho produktu stále nedosiahol predpandemické maximá, priblížil sa však úrovni, akú dosahoval v rovnakom štvrťroku 2019, teda v roku pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19.
Na druhej strane, slovenská aprílová stavebná výroba medziročne klesla o 2,5 %, čo bolo v rámci EÚ tretie najhoršie oslabenie.
Prípravu stavieb môže podľa projektových spoločnosti ohroziť nedostatok financií, ale aj kolaps dodávateľských reťazcov a zdražovanie vstupov či nekompetentnosť zadávateľov.