Ak prichádzate s projektom na dekádu, krátkodobé výkyvy na trhu neriešite
Proxenta v minulom roku nakupovala vo veľkom štýle a akvizičný apetít jej nechýba ani dnes. S jej šéfom Pavlom Kožíkom sme sa rozprávali o tom, ako vníma súčasnú situáciu na realitnom trhu a či nemá obavy o to, kto bude všetky tie byty o pár rokov kupovať.
Presne pred rokom vrcholila na Slovensku „povodňová“ vlna záujmu o byty, ktorá doslova zmietla akýkoľvek byt, ktorý sa na trhu objavil. Dnes tu máme opačný extrém. Trh stagnuje a byty sa predávajú dlhšie. Ako vnímate túto situáciu vy?
V projektoch, ktoré máme aktuálne v predaji, evidujeme pomerne veľa dopytov. Z toho usudzujeme, že otázka bývania trápi mnohých ľudí a radi by ju riešili. Narážajú ale na zásadné prekážky na ceste k vlastnému bývaniu. Prvou z nich je potreba vlastných zdrojov spravidla vo výške minimálne dvadsať percent z ceny nehnuteľnosti, ktoré má dnes k dispozícii málokto. Druhou prekážkou sú zvyšujúce sa úroky na hypotékach, vďaka ktorým stúpa mesačná splátka často nad hranicu únosnosti väčšiny domácností. Inými slovami, stále menej ľudí sa kvalifikuje na hypotéku. Nové bývanie si jednoducho nemôžu dovoliť.
Mnohí developeri v snahe oživiť dopyt stavili na rôzne benefity pre kupujúcich. Je toto cesta, ako opätovne rozprúdiť aktuálne stojace vody realitného biznisu?
Je to spôsob, ako prilákať kupujúceho do konkrétneho projektu. Nie je to ale cesta, ako prilákať na trh viac kupujúcich. Najvyššie karty majú v tejto hre banky, zvyšovanie či znižovanie úrokových sadzieb má vždy priamy dopad na dopyt po nehnuteľnostiach.
Myslíte si, že príde aj na zlacňovanie bytov?
Nepredpokladám plošné zlacňovanie bytov na primárnom trhu s nehnuteľnosťami. Byty síce v posledných rokoch draželi rekordným tempom, ale významne rástli aj ceny vstupov, predovšetkým stavebných materiálov či práce a v poslednom období aj cena peňazí. Takže ak dôjde ku korekciám cien, tak iba pri nadhodnotených projektoch alebo pri nehnuteľnostiach na sekundárnom trhu. Mimochodom, pri starších bytoch už cenovky nadol zamierili. Kto bude pod tlakom, bude musieť zlacňovať.
To ale platí aj pre developerov. Aj tí potrebujú predávať. Aké tromfy máte v talóne vy?
Samozrejme aj v Proxente intenzívne riešime, ako klientom uľahčiť cestu k vytúženému bývaniu. Neprichádzame však s rovnakým riešením pre všetkých našich klientov. V projekte Stockerka je hlavnou prekážkou pre klientov už spomínaná dostupnosť financovania, a preto prichádzame s riešením práve v tejto oblasti. Klienti v projekte Kesselbauer, naopak, väčšinou s financovaním problémy nemajú, ale očakávajú vyšší štandard vybavenia alebo dodatočné služby navyše, ktoré im vieme poskytnúť.
Ovplyvnilo súčasné dianie na trhu aj vaše plány do budúcnosti? V minulom roku ste napríklad predstavili projekt Rezidencie Slovenka v Banskej Bystrici, kde by malo vzniknúť takmer 900 bytov. Pokračujete v príprave projektu aj naďalej alebo ste ubrali plyn?
Nemyslím si, že existuje v tejto krajine developer, ktorý by musel pri príprave projektu ubrať nohu z plynu. O to sa, žiaľ, dostatočne postará štát. Ale späť k vašej otázke – nie, súčasná situácia nijako neovplyvnila prípravu projektov, ktoré máme v pipeline. Ak niekde prichádzate s projektom na dekádu, tak vás krátkodobý výkyv nemôže vychýliť z trajektórie.
Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupiny Proxenta.
Zdroj: PR článok PROXENTA Support s. r. o.