Developeri

Anketa: V roku 2024 sa zlepšili predaje bytov. Konsolidačné opatrenia vlády však zaťažia firmy

Na záver roka 2024 sme pripravili tradičnú anketu s developerskými spoločnosťami. Spýtali sme sa ich aj na plány v budúcom roku 2025, transakčnú daň, očakávania od nového stavebného zákona či na zmeny v stratégii developmentu.

Ako hodnotíte rok 2024 z hľadiska predaja bytov, čo ovplyvnilo vaše firemné plány?

Juraj Duška, konateľ VI GROUP: Prvý polrok roku 2024 bol z hľadiska predaja relatívne striedmy, no druhá polovica roka priniesla výrazné oživenie, ktoré nielen naplnilo naše očakávania, ale ich dokonca prekonalo. S aktuálnym ohliadnutím hodnotíme rok 2024 veľmi pozitívne, najmä čo sa týka predaja. Trhu s nehnuteľnosťami pomohlo mierne zníženie úrokových sadzieb a pravdepodobne aj konsolidačné opatrenia, ktoré ovplyvnili správanie kupujúcich.

Juraj Duška
Juraj Duška | Zdroj: archív respondenta

Robert Mitterpach, finančný riaditeľ Corwin: V roku 2024 sme dopredávali posledné byty v projekte Guthaus na Račianskej ulici v Bratislave. Tento projekt je už prakticky vypredaný, nedá sa preto na takej malej vzorke bytov komplexne hodnotiť vývoj roka v oblasti predaja rezidenčných nehnuteľností.

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia: Rok 2024 bol pre nás rokom stabilizácie a postupného oživenia trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami. Napriek náročnému začiatku, ktorý ovplyvnila ekonomická neistota a konsolidačné opatrenia, sme zaznamenali pozitívny vývoj v druhej polovici roka. Stabilizácia úrokových sadzieb a zlepšujúca sa dostupnosť hypoték výrazne podporili záujem o nové bývanie, čo sa prejavilo aj na našich predajných výsledkoch.

Prispôsobili sme sa meniacim sa trhovým podmienkam, a to predovšetkým flexibilitou našich ponúk a dôrazom na projekty, ktoré reflektujú aktuálne potreby klientov – dostupné, kvalitné a udržateľné bývanie. Tieto faktory nám umožnili pokračovať v rozvojových plánoch bez výrazných obmedzení.

Úspech projektov, ako je napríklad ZWIRN, ukazuje, že dopyt po kvalitnom bývaní v atraktívnych lokalitách zostáva stabilný, čo je pre nás jasným signálom, že sme na správnej ceste. Rok 2024 nás utvrdil v tom, že kľúčom k úspechu je efektívne plánovanie, inovácie a dlhodobá vízia.

Roman Petro, riaditeľ projektového oddelenia REINOO: Počiatočná neistota na trhu a vyššie úrokové sadzby spomalili rozhodovanie klientov v prvej polovici roka. Postupne sa však nálada na trhu zlepšila. Tento pozitívny obrat, podporený priaznivejším vývojom svetovej ekonomiky, sa v druhej polovici roka prejavil zvýšeným dopytom po kvalitnom rezidenčnom bývaní. Vplyv mala aj odložená spotreba z predchádzajúceho roka, ktorá sa začala prejavovať práve v tomto období.

Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta: V porovnaní s predchádzajúcim rokom sme v roku 2024 zaznamenali výrazný nárast dynamiky predaja vo všetkých našich aktívnych projektoch. V priebehu roka sme postupne dopredávali posledné jednotky v projekte Kesselbauer, ktorý je k dnešnému dňu takmer vypredaný.

V projekte Stockerka sa nám podarilo dosiahnuť požadovanú úroveň predpredaja a naplniť podmienky financujúcej banky, čo je vždy významný míľnik v procese výstavby. Ako mimoriadne úspešný hodnotíme aj predpredaj bytov v pripravovanom projekte Rezidencie Slovenka v Banskej Bystrici. Vďaka tomu sme prehodnotili naše plány a rozhodli sa zdvojnásobiť objem bytov, ktoré vybudujeme v rámci prvej etapy projektu. Z pohľadu predaja teda hodnotíme rok 2024 ako solídny.

Daniel Suchý, hovorca JTRE: Máme za sebou veľmi úspešný rok. Vďaka začatiu výstavby a následne aj predaja Downtown Yards a dokončeniu Ovocných sadov Trnávka sme sa v prvom polroku stali najúspešnejším developerom v predaji bytov na Slovensku. Odštartovali sme aj ďalšie nové projekty – Ganz House v Bratislave, 220 Blackfriars Road v Londýne a náš prvý nemecký projekt Nordhafen Living & Office v Berlíne.

Vyhlásili sme dve úspešné architektonické súťaže – na nové zelené námestie v pokračovaní River Parku a na nové mrakodrapy v Eurovea City. Zbierali sme tiež prestížne ocenenia doma aj v zahraničí za pokračovanie Eurovey aj za londýnske projekty Triptych Bankside a Appleby Blue.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate : Rok 2024 hodnotíme ako mimoriadne úspešný. Stabilný dopyt po bytoch, ktorý v novembri a decembri dokonca výrazne vzrástol, nám umožnil prekročiť stanovené obchodné ciele. Ak sa všetky aktuálne rezervácie zmenia na zmluvy, dosiahneme predaj približne 102 prémiových bytov v rámci troch projektov, pričom ich kumulatívna hodnota presiahne 50 miliónov eur.

Ako sa prejavia konsolidačné opatrenia a transakčná daň na prevádzke vašej spoločnosti a developerských plánoch?

Juraj Duška, konateľ VI GROUP: Transakčnú daň vnímame ako ďalší nesystémový krok, ktorý prispieva k už aj tak vysokému daňovo-odvodovému zaťaženiu firiem. Zdravá ekonomika a konkurencieschopnosť domácich firiem by si vyžadovali presne opačné stimuly. Odpoveď je teda celkom jednoznačná – pre nás predstavuje transakčná daň ďalšiu, v tomto prípade úplne zbytočnú nákladovú položku. Jej reálny dosah však budeme schopní vyhodnotiť zrejme až v priebehu roka.

Robert Mitterpach, finančný riaditeľ Corwin: Ako akákoľvek iná firma pôsobiaca na Slovensku sa budeme musieť s prijatými opatreniami vyrovnať. V realitnom segmente ich, samozrejme, pocítia aj koncoví zákazníci. Zvýšená sadzba DPH sa premietne do ceny bytov či nájmov, svoj vplyv bude mať aj transakčná daň. Stavebníctvo je odvetvím s dlhým dodávateľským reťazcom, preto bude práve daňou z transakcií zaťažené pomerne významne.

Robert Mitterpach
Robert Mitterpach | Zdroj: archív respondenta

Dodávatelia jednotlivých tovarov a prác s vysokou pravdepodobnosťou zohľadnia svoje rastúce náklady spôsobené vládnymi opatreniami vo svojich cenách a tie sa nevyhnutne prejavia v koncovej cene finálneho produktu. A to sa týka tak kancelárskeho segmentu (a služieb s ním spojených), ako aj cien bytov. A následne sa zdražovanie novostavieb pravdepodobne preleje aj na sekundárny trh a ovplyvní i ceny starších nehnuteľností.

Ľudia si to uvedomujú, čo je vidieť aj na raste dopytu po úveroch pred koncom roka, keď sa mnohí svoje nehnuteľnosti na bývanie snažia kúpiť ešte pred zvýšením sadzby DPH. Zreteľné to bolo už v októbri, keď domácnosti čerpali najviac úverov na bývanie v tomto roku.

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia: Konsolidačné opatrenia a transakčná daň nepochybne prinášajú dodatočné finančné zaťaženie, ktoré vplýva na celkové náklady projektov. Tieto faktory sa premietajú do cenotvorby, a hoci robíme maximum pre ich minimalizáciu, istý tlak na koncovú cenu nehnuteľností je nevyhnutný. Na druhej strane sa sústreďujeme na efektívne riadenie nákladov a optimalizáciu procesov, aby sme tieto vplyvy dokázali vykompenzovať.

Investujeme do digitalizácie a moderných technológií, ktoré nám umožňujú zefektívniť výstavbu a znižovať neproduktívne náklady. Našou stratégiou je aj naďalej realizovať projekty, ktoré sú dlhodobo udržateľné a atraktívne pre klientov. Veríme, že aj napriek týmto opatreniam dokážeme zachovať tempo našich plánov a prispieť k rozvoju miest, kde pôsobíme.

Roman Petro, riaditeľ projektového oddelenia REINOO: Starostlivo plánujeme cash flow a optimalizujeme náklady. Zároveň sa zameriavame na efektívnejšiu výstavbu a predaj, aby sme zachovali vysoký štandard kvality bez kompromisov. Napriek konsolidačným opatreniam zostáva bývanie jednou zo základných potrieb. Je prirodzené, že trh sa týmto zmenám prispôsobí, hoci môže istý čas trvať, kým sa situácia stabilizuje. Zaznamenali sme aj klientov, ktorí si zaobstarali bývanie ako formu ochrany svojich financií pred dôsledkami konsolidačných opatrení.

Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta: Konsolidačné opatrenia budú mať výrazný dosah na celý sektor. Na jednej strane nám vzrastú prevádzkové náklady, na druhej strane očakávame dosahy aj na strane domácností, na ktoré rovnako doľahne bremeno konsolidácie. To sa môže prejaviť v nižšej kúpyschopnosti a poklese dopytu aj po bývaní. Negatívny vplyv konsolidačných opatrení by však mohol kompenzovať očakávaný ďalší pokles úrokových sadzieb na hypotékach.

Martin Škodáček
Martin Škodáček | Zdroj: archív respondenta

Daniel Suchý, hovorca JTRE: Schválené opatrenia neprispievajú k zvýšeniu dostupnosti bývania. Vývoj na trhu bude závisieť od celkového vývoja ekonomiky, zamestnanosti a úrokových sadzieb. Pre development je však charakteristický cyklický vývoj a každá spoločnosť s tým musí počítať vo svojich plánoch.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate:Tieto opatrenia majú priamy vplyv na náklady našich projektov, čo môže zasiahnuť cenovú politiku. Aby sme minimalizovali negatívne dopady, zameriavame sa na zefektívnenie interných procesov kdekoľvek to bude možné, pričom však dôsledne dbáme na udržanie vysokých štandardov kvality našich projektov. Našou prioritou je zároveň zvýšenie hodnoty pre zákazníkov, aby sme si udržali konkurencieschopnosť na trhu a pritiahli nových záujemcov. Sme hrdí na to, že mnoho klientov sa po dôkladnom preskúmaní trhu k nám vracia, pretože zistia, že v oblasti prémiového bývania poskytujeme najlepší pomer cena/kvalita.

Prehodnotíte veľké investície a sústredíte sa menšie rezidenčné projekty?

Juraj Duška, konateľ VI GROUP: Interné plány zatiaľ neprehodnocujeme. Na projektoch pracujeme systematicky, bez ohľadu na ich veľkosť, keďže príprava a povoľovanie je stále „beh na dlhé trate“. Jednotlivé projekty dávame do predaja podľa stavu ich pripravenosti. Nevylučujeme však, že ich prehodnocovanie bude v budúcnosti nevyhnutné.

Robert Mitterpach, finančný riaditeľ Corwin: Corwin dosiahol vo svojom raste bod, v ktorom sa už sústredíme na budovanie veľkých projektov či dokonca celých štvrtí, akou bude napríklad Palma. No s podobnými developmentmi začíname i v Ľubľane a Prahe. Tu ide už o projekty, ktoré v sebe obsahujú mix mnohých funkcií, nielen rezidenčnú. Máme totiž ambíciu prinášať urbanizmus, ktorý je mestotvorný, a to predovšetkým transformáciou brownfieldov na nové a udržateľné miesta pre prácu a život.

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia: Momentálne neplánujeme zásadné prehodnotenie našich investičných plánov, pretože veríme v dlhodobý potenciál veľkých projektov. Tie majú zásadný vplyv na rozvoj miest a ponúkajú komplexné riešenia, ktoré spĺňajú potreby širšej komunity.

Na druhej strane sledujeme aktuálnu situáciu na trhu a prispôsobujeme svoje stratégie tak, aby sme zostali flexibilní. Ak by trh vyžadoval väčší dôraz na menšie, postupne realizované projekty, vieme sa tejto dynamike prispôsobiť. Našou prioritou je efektívne kombinovať veľké aj menšie projekty, pričom každý z nich musí byť ekonomicky udržateľný a prínosný pre klientov.

Rozhodujúce pre nás je zachovať kvalitu a udržateľnosť našich projektov, či už ide o väčšie urbanistické celky, alebo menšie rezidenčné riešenia. Dôležitá je pre nás schopnosť reagovať na potreby trhu a sústrediť sa na projekty, ktoré prinesú dlhodobú hodnotu pre našich klientov a spoločnosť.

Milan Murcko
Milan Murcko | Zdroj: Archív respondenta

Roman Petro, riaditeľ projektového oddelenia REINOO: Naša stratégia zostáva diverzifikovaná. Veľké projekty, ako je NORDCITY Žilina, sú pre nás strategicky dôležité, keďže po ukončení výstavby poskytnú moderné pracovné prostredia pre približne 3-tisíc zamestnancov a podporia ďalší rozvoj regiónu.

Zároveň naďalej pôsobíme v segmente rezidenčných projektov, pričom jedným z našich opatrení je fázovanie projektov. Tento prístup nám umožňuje efektívne riadiť investície a lepšie reagovať na aktuálne trhové podmienky. Pri všetkých investíciách kladieme dôraz na udržateľnosť, správne načasovanie a efektívne využitie zdrojov. Naším cieľom je tvoriť miesta, kde ľudia radi žijú a pracujú.

Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta: V tomto momente neuvažujeme o spomalení alebo pozastavení žiadneho z našich projektov. Aj naďalej budeme pokračovať vo výstavbe projektu Stockerka v Devínskej Novej Vsi a za predpokladu získania potrebných povolení plánujeme spustenie výstavby prvej etapy projektu Rezidencie Slovenka v Banskej Bystrici. Rovnako tak budeme aj naďalej pracovať na príprave ďalších projektov, ktoré máme v rôznych štádiách povoľovania.

Daniel Suchý, hovorca JTRE: Nemáme dôvod prehodnocovať veľké projekty. Práve naopak, zameriavame sa na tvorbu ucelených mestských štvrtí, ktoré prinášajú priestor pre život so všetkým, čo k nemu patrí. Projekty veľkého rozsahu sa obvykle etapizujú podľa situácie na trhu.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate: Vzhľadom na pretrvávajúci dopyt klientov sa ani v súčasnosti neobávame veľkých investičných projektov. Príkladom je Sky Park Tower, jeden z najväčších rezidenčných developmentov vo výstavbe na Slovensku.

Vo februári 2025 bude 2. čítanie návrhu nového stavebného zákona, čo od neho očakávate?

JURAJ DUŠKA, konateľ VI GROUP: Na túto otázku je naša odpoveď už dlhodobo jednoznačná – zrýchlenie a zefektívnenie povoľovacích procesov. Po dlhých rozpravách a očakávaniach by sme už ocenili hlavne jeho aplikáciu v praxi.

Robert Mitterpach, finančný riaditeľ Corwin: Predovšetkým dúfame, že nový stavebný zákon po dlhom období príprav, zmien a odkladov vstúpi do platnosti. Slovensko ho veľmi potrebuje, pretože vidíme, ako roky trvajúce, nepružné a neraz umelo naťahované povoľovacie konania negatívne ovplyvňujú celý trh hlavne rezidenčných nehnuteľností.

Na rozhodnutia úradov, ktoré majú na vybavenie lehotu 60 dní, sa bežne čaká aj šesť mesiacov, nesúlad medzi oddeleniami znamená opakované predkladanie tých istých dokumentov na iné miesta a zastaralý územný plán zabraňuje obnoviť pozemky, ktoré roky iba chátrajú a medzitým vznikajú desiatky tisíc bytov na poliach za mestom.

Aktuálna legislatíva je absolútne zastaralá, spôsobuje pomalú výstavbu, nedostatok bytov v ponuke a tým aj tlak na rast ich cien. Samotná implementácia nového stavebného zákona, adaptácia stavebných úradov a vplyv na ich dlhodobo poddimenzované kapacity však zostávajú veľkou neznámou.

Preto nepredpokladáme, že sa vplyv nového zákona na trhu prejaví v horizonte mesiacov. Navyše, stále tu bude prítomná ďalšia veľká prekážka zrýchľovania výstavby a tým aj ponuky nových nehnuteľností, ktorou sú zastaralé územné plány mnohých miest na čele s Bratislavou.

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia: Od nového stavebného zákona očakávame predovšetkým zrýchlenie a zjednodušenie povoľovacích procesov, ktoré sú dnes jednou z najväčších prekážok v oblasti výstavby. Veríme, že návrh prinesie efektívnejšie riešenia, vďaka ktorým sa skráti čas potrebný na získanie povolení, a tým sa zlepší dostupnosť bývania pre širšiu verejnosť.

Kľúčovým prvkom by mala byť digitalizácia procesov, ktorá by povoľovanie stavieb posunula do modernej a transparentnej podoby. Digitalizácia má potenciál zvýšiť efektivitu, odstrániť zbytočné byrokratické prekážky a uľahčiť prácu nielen developerom, ale aj menším investorom či bežným občanom.

Zákon by mal zároveň reflektovať potreby miest a samospráv tým, že im poskytne adekvátne kapacity a zdroje na rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodovanie. Považujeme to za dôležitý krok k lepšiemu legislatívnemu prostrediu, ktoré podporí stabilitu trhu a umožní realizáciu moderných, udržateľných projektov.

Roman Petro, riaditeľ projektového oddelenia REINOO: Od nového stavebného zákona očakávame zjednodušenie procesov a skrátenie času potrebného na schvaľovanie projektov. Legislatíva by mala zlepšiť transparentnosť a odstrániť byrokratické prekážky, ktoré v súčasnosti spomaľujú výstavbu. Dôležité však bude, aby nové pravidlá boli realisticky implementovateľné a reflektovali potreby developerov aj komunít.

Roman Petro
Roman Petro | Zdroj: archív respondenta

Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta: Na novú stavebnú legislatívu čaká celý sektor už roky, a preto aj očakávania sú veľké. Všetci si želáme zjednodušenie, zrýchlenie a sprehľadnenie povoľovacích procesov. Bol by to významný krok smerom k zlepšeniu dostupnosti bývania. Aká bude realita po jej zavedení a či sa naše očakávania naplnia, ukáže až prax.

Daniel Suchý, hovorca JTRE: Od nového zákona, na ktorý stavebný sektor čaká už dlho, očakávame zjednodušenie a sprehľadnenie úradných procesov potrebných k povoleniu výstavby a flexibilnejšie územné plánovanie. Pomohlo by to zlepšiť dostupnosť bývania, zlepšiť podnikateľské prostredie a zvýšiť konkurencieschopnosť Slovenska a tiež zrýchliť napríklad aj budovanie verejnej infraštruktúry, obnovu pamiatok alebo výstavbu nájomného bývania.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate: Očakávame, že nový stavebný zákon prinesie transparentnosť a efektívnosť do schvaľovania stavebných projektov. Veríme, že zrýchli byrokratické procesy, skráti čakacie doby a zlepší komunikáciu medzi developermi a úradmi. Zákon by mal zaviesť jasné pravidlá a štandardy, ktoré zvýšia kvalitu a udržateľnosť nových projektov. Podporujeme akékoľvek zmeny, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie v stavebnom sektore a umožnia nám prinášať kvalitnejšie riešenia pre našich zákazníkov rýchlejšie. To bude mať dopad aj na konečné ceny bytov v Bratislave a po celom Slovensku.

Aké novinky pripravujete na rok 2025?

Juraj Duška, konateľ VI GROUP: Koncom tohto roka sme úspešne skolaudovali projekt Topoľčianska v Petržalke a po novom roku je stavba pripravená na nasťahovanie. Do finálnej fázy sa začiatkom roka posúva aj náš ďalší projekt Verdena v Rači. Svižným tempom pokračuje aj náš tatranský projekt Gerlach Rezort, ktorý plánujeme dokončiť približne o rok.

V roku 2025 zároveň plánujeme spustiť do realizácie dve stavby, a to projekty TERRASY a RNDZ2. No a, samozrejme, by sme radi rozšírili ponuku bývania i o nové projekty. U nás sa však budúci rok bude niesť hlavne v takom „narodeninovom duchu“, keďže oslavujeme 20. výročie založenia spoločnosti. Pri tejto príležitosti pripravujeme aj niekoľko prekvapení, a preto sa nás určite oplatí naďalej sledovať.

Robert Mitterpach, finančný riaditeľ Corwin: V roku 2025 by sme chceli predstaviť detaily nášho rezidenčného súboru v bratislavskej Dúbravke, kde vyrastú stovky bytov, zhruba 40 z nich rozšíri aj fond nájomných bytov hlavného mesta. Pevne veríme, že sa podarí významne postúpiť aj v procese zmeny územného plánu brownfieldu Palma, kde chceme vybudovať novú štvrť postavenú na Gehlových princípoch udržateľného mesta pre ľudí.

V zahraničí sme sa stali najvýznamnejším developerom v Ľubľane a toto postavenie potvrdíme začatím predaja v rámci dvoch nových developementov – rezidenčnej Nordiky, ale aj polyfunkčnej štvrte s pracovným názvom K14. Tá bude svojím charakterom pripomínať bratislavskú Palmu, aj keď výstavbou ju pravdepodobne predbehne. Detaily podobne rozsiahleho projektu revitalizácie brownfieldu chceme predstaviť aj v českej metropole Praha.

Na všetkých týchto projektoch budeme spolupracovať Janom Gehlom a Davidom Simom. S týmito dvoma svetovo uznávanými urbanistami sme uzatvorili exkluzívnu zmluvu a budú nám tak svoje služby poskytovať ako jedinému slovenskému developerovi. Vďaka tomu ich expertíza, ktorú väčšinou získavajú iba veľké zahraničné metropoly, môže pozdvihnúť aj naše mestá.

Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia: V roku 2025 plánujeme nové etapy projektu ZWIRN a ďalšie rezidenčné a komerčné projekty s dôrazom na kvalitu, udržateľnosť a moderné technológie. Budeme naďalej zefektívňovať výstavbu pomocou digitálnych riešení, ako je BIM a lean construction, aby sme skrátili čas realizácie a optimalizovali náklady.Našou prioritou zostáva prinášať inovatívne a udržateľné projekty, ktoré zodpovedajú potrebám moderného bývania.

Roman Petro, riaditeľ projektového oddelenia REINOO:V roku 2025 budeme pracovať na niekoľkých bytových projektoch s celkovým počtom 1 300 bytov, čím významne prispejeme k rozvoju moderného a udržateľného bývania na Slovensku. Kľúčovým projektom v segmente administratívnych budov zostáva biznis zóna NORDCITY Žilina, kde plánujeme začať výstavbu druhej budovy Obchodná II.

Po jej dokončení bude zóna NORDCITY kompletná a ponúkne moderné pracovné prostredie pre približne 3-tisíc zamestnancov. Budova bude spĺňať najvyššie štandardy udržateľnosti, energetickej efektívnosti a moderných technológií.

V rámci NORDCITY Obchodnej II sme pripravení na spoluprácu s novými spoločnosťami, ktoré hľadajú reprezentatívne kancelárske a obchodné priestory v najvyššom štandarde s certifikáciou LEED a WELL v Žiline. Rok 2025 pre nás predstavuje aj výzvu v oblasti prípravy väčších projektov vo väčších mestách na Slovensku, ako aj za hranicami.

Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta: Aj naďalej chceme byť aktívni v rezidenčnej výstavbe, a to nielen v Bratislave, ale aj v ďalších krajských mestách na Slovensku. Preto okrem aktuálnych projektov, ktoré máme v rôznych fázach realizácie, plánujeme v roku 2025 ohlásiť aj niekoľko noviniek v našom portfóliu. Verím, že prvé detaily budeme môcť predstaviť už čoskoro.

Daniel Suchý
Daniel Suchý | Zdroj: Archív respondenta

Daniel Suchý, hovorca JTRE: Napredovať bude výstavba spomínaných projektov v Bratislave, Londýne aj Berlíne. Postupovať budeme aj v príprave pokračovania River Parku, rozšírenia centra mesta na pravý breh Dunaja v Novom Lide a rozvoji lokality Pasienky na modernú mestskú štvrť s bohatým športovým a rekreačným vybavením.

Naďalej budeme pracovať na rozvoji ďalších území vo Vajnoroch, v Dúbravke, Devínskej Novej Vsi a Záhorskej Bystrici. Pokračovať budeme v rozvoji športu v Bratislave, pričom okrem podpory popredných športových klubov či bezplatného plávania pre deti základných škôl sa sústredíme aj na rozvoj športovej infraštruktúry.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate: V roku 2025 plánujeme uviesť na trh našu vlajkovú loď – Sky Park Tower, ktorá prinesie desiatky inovatívnych riešení a ponúkne úchvatný výhľad na Staré Mesto. Dokončíme aj prvú etapu projektu Florian Residence, ktorý je technologicky najpokrokovejším rezidenčným projektom v Bratislave s elegantnou fasádou z prírodného kameňa.

Rastislav Valovič, výkonný riaditeľ Alto Real Estate
Rastislav Valovič | Zdroj: archív respondenta