Geotermálny prameň sa bude v budúcnosti využívať aj v kúpeľoch
Od novembra minulého roku sa začala voda z geotermálneho prameňa vo Veľkej Lomnici využívať na vykurovanie priľahlých 13 apartmánových domov pri golfovom ihrisku. Konateľ spoločnosti Lomnická teplárenská Karol Fuhrman na tlačovej konferencii uviedol, že sa pripravuje napojenie na ďalšie objekty, ako napr. hotel International, rodinné domy v okolí a ďalšie apartmánové domy v Eurocampe. Všetko by sa malo zrealizovať do konca tohto roku.
Spoločnosť Golf International má v pláne vybudovať v areáli pod Tatranskou Lomnicou termálne kúpele priamo pri golfovom ihrisku, ktoré by mali taktiež využívať vodu z geotermálneho prameňa. Generálna riaditeľka spoločnosti Sylvia Hrušková uviedla, že prvá etapa kúpeľov by mala byť vybudovaná do konca tohto roku a celkové investície na jej výstavbu predstavujú približne tri milióny eur.„Kombinácia aquaparkov s horskými strediskami je vyhľadávaná. Vybudovaním kompletných dovolenkových rezortov s celoročným využitím sa zvýši atraktivita celého regiónu, ktorý je už dostupný aj letecky,“ zhodnotila vybudovanie ďalšieho aquaparku pod Tatrami generálna riaditeľka. Dodala, že aquapark pri golfovom ihrisku bude na ploche tri až desať hektárov a bude poskytovať predovšetkým kúpeľné služby.
„Bude trošku iný ako v Poprade alebo vo Vrbove, bude mať viac vonkajších plôch pre využitie rodín s deťmi, budú tam bazény s rôznym typom vody, termálnej i vykurovanej, chceme ho využívať viac na liečebné účely. Konkretizovať veľmi nechcem, keď bude konkrétny projekt, môžeme predstaviť konkrétne predstavy a vízie,“ opísala Hrušková.
Termálna voda z prameňa vo Veľkej Lomnici, ktorá bude mať v budúcnosti viacero možností využitia, sa spracúva v objekte Energocentra neďaleko golfového ihriska. V ňom sa z vody prostredníctvom výmenníkov odoberá tepelná energia, z ktorej sa v súčasnosti využíva približne 5%. „Predpokladaný odber tepla v tomto roku bude 3,5 až 4 MW z celkových 20 MW, v budúcom roku predpokladáme odber 9 MW,“ uviedol Fuhrman.
Geotermálna voda z tohto vrtu je bohatá na stroncium a železo a spĺňa požiadavky na prírodnú liečivú a prírodnú minerálnu vodu. Vrt GVL-1, z ktorého sa takmer 62-stupňová voda ťaží, skolaudovali v roku 2006.
Zdroj: TASR