Územie v bratislavskom downtowne, na ktorom spolupracuje developer Immocap a ZSE

Immocap prinesie do downtownu novú centrálu ZSE a zrekonštruuje aj industriálnu pamiatku

Partneri sekcie:

Developer oživí brownfield v bratislavskom Starom Meste stavbou centrály ZSE, dizajnovým bývaním a zachovaním pôvodnej zámočníckej dielne známej verejnosti ako Design factory. V júni vyhlásil architektonickú súťaž na túto časť územia.

Nová centrála Západoslovenskej energetiky (ZSE) sa stane technologickým aj ekologickým unikátom hlavného mesta. Koncept od Immocapu prinesie budovu s nízkou uhlíkovou stopou už počas výstavby. Budova bude súčasťou komplexnej premeny pozemkov v novom centre mesta.

Významné miesto v projekte má aj objekt bývalej zámočníckej dielne. V minulosti obľúbený kultúrny priestor zostane zachovaný a na základe víťazného architektonického návrhu ho Immocap zrekonštruuje.

Pri návrhu centrály ZSE sa developer zameral najmä na vysokú energetickú hospodárnosť v kombinácii s premysleným energetickým konceptom. Podrobne spracovanou analýzou environmentálnych dopadov (LCA analýza) vytvoril základný predpoklad uhlíkovo neutrálnej budovy s minimálnou potrebou kompenzácie pomocou offsetových programov.

Materiál analyzovali z environmentálneho hľadiska

Výnimočnosť novej centrály ZSE spočíva v novom prístupe k udržateľnosti. Developer podrobne zanalyzoval každý použitý materiál nielen z pohľadu jeho technických vlastností, ale aj environmentálnych ukazovateľov.

Výsledkom je energetický koncept, ktorý funguje podobne ako tzv. pasívne domy. V porovnaní s podobnými projektmi dosahuje redukciu zabudovaného uhlíku až o 40 %. V oblasti energetickej efektivity – v časti shell and core prinesie až o 70 % vyššiu úsporu prevádzkových nákladov ako porovnateľné budovy.

Uhlíkovo neutrálna bude aj výstavba

Uhlíkovo neutrálna bude nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale vôbec po prvý raz na slovenskom trhu aj samotná výstavba projektu. Immocap ju dosiahne využitím najnovších technológií a účelným zakomponovaním sklených plôch s dôrazom na limitovanie tepelných mostov.

Pomôže jednoduchá, čistá architektúra, vďaka ktorej sa minimalizuje potreba výroby atypických architektonických prvkov náročných na uhlíkovú stopu.

Martin Šramko, výkonný riaditeľ Immocapu, uviedol, že vstup do downtownu s prvým projektom postaveným skutočne uhlíkovo neutrálnym spôsobom na Slovensku je výsledkom  ich dlhodobej stratégie spoločnosti. Vážia si partnerstvo s energetickým lídrom na trhu, ktorý chce nielen moderné sídlo, ale aj zdravé a produktívne priestory pre svoj tím.

Bývalá zámočnícka dielňa zostane, pribudne bývanie

Na pozemku v Starom Meste sa nachádza aj industriálny objekt bývalej zámočníckej dielne. Budova bola v minulosti známa aj ako Design factory. Immocap plánuje budovu začleniť do projektu tak, aby nadviazal na jej históriu a prinavrátil jej miesto, ktoré si získala na kultúrnej mape Bratislavy. Zároveň  má ambíciu povýšiť celý priestor a priniesť do lokality účelnú architektúru, ktorá umocní zážitok z celej zóny.

Súčasťou oživenia mestskej zóny bude aj kvalitné bývanie. Budúca rezidenčná budova má tvoriť  kompaktný celok s revitalizovanou zámočníckou dielňou, čím vznikne príjemné miesto pre trávenie voľného času domácich aj návštevníkov.

Immocap v júni 2023 vyhlásil medzinárodnú súťaž na architektonické riešenie tohto celku. Výsledky súťaže spojené s verejnou prezentáciou plánuje na prvú polovicu septembra 2023.

Súťažná porota:

  • urbanista Igor Marko
  • architekt Iľja Skoček
  • architekt Ľubomír Závodný
  • výkonný riaditeľ  Immocapu Martin Šramko
  • Development Director Immocapu Jakub Gossányi