Investície do verejnej infraštruktúry sa bez súkromného sektora nezaobídu
Vlády jednotlivých krajín budú stále viac súperiť o súkromné investície do výstavby komunikácií, mostov, vodných stavieb a ďalších veľkých projektov v oblasti infraštruktúry.
Finančné náklady na veľké projekty v oblasti infraštruktúry sa budú v najbližších rokoch celosvetovo pohybovať v biliónoch amerických dolárov. Konkurencia medzi vládami, ktoré majú záujem prilákať súkromných investorov, bude teda veľká. Správa odhaduje, že do budúcnosti by sa zo súkromných zdrojov mohlo ročne financovať 10 % až 15 % infraštruktúrnych projektov, čo znamená, že súkromný sektor preinvestuje 240 až 360 mld. USD.
„Z tejto spolupráce môžu veľmi dobre profitovať obidve strany,“ domnieva sa Vladislav Severa, vedúci partner oddelenia transakčného poradenstva Ernst & Young v Českej republike. „Modernizácia verejnej infraštruktúry sa nezaobíde bez finančných prostriedkov a skúseností súkromného sektora, ktorý na oplátku získa stabilné a dlhodobé výnosy, ktoré tieto investície zaručujú,“ uvádza Severa a dodáva, že rastúci záujem o súkromný kapitál je dôsledkom permanentných deficitov verejných financií, s ktorými sa v posledných rokoch stretávajú obce i vlády.
„Súkromné investície do verejnej infraštruktúry nie sú historicky ničím novým. V posledných rokoch sa ale menia, ako do kvantity, tak aj do kvality. Môžeme povedať, že sa objavila nová kategória aktív,“ upozorňuje Vladislav Severa.
Podľa správy budú mať vlády s jasne formulovanou politickou víziou a koordinovaným prístupom najväčšiu šancu prilákať súkromných investorov, ktorí získajú taktiež najlepšie podmienky. „Spolupráca s kapitálom súkromných firiem je výhodná predovšetkým vďaka jej obrovským skúsenostiam s veľkými investičnými projektmi, ktoré dokážu realizovať často s nižšími nákladmi ako štátny sektor. Skúsenosti ukazujú, že pre úspech podobných projektov je taktiež dôležité, ako sú realizátori schopní vysvetliť verejnosti výhody tejto spolupráce,“ doplňuje Libor Cupal, ktorý vedie služby projektového financovania Ernst & Young v Českej republike.
Viac o správe Investing in Global Infrastructure 2007: An Emerging Asset Class
Spomínaná správa obsahuje detailnú analýzu investícií (vrátane rozboru daňových dôsledkov) do infraštruktúrnych projektov na najvyspelejších trhoch, akými sú Austrália, Kanada a Veľká Británia, a na trhoch, ktoré podľa názorov odborníkov skrývajú najväčší rastový potenciál, teda USA, Brazília, Čína, India a Rusko. Rozbor situácie v jednotlivých krajinách vychádza jednak z rozhovorov s lokálnymi odborníkmi pôsobiacimi v rámci medzinárodnej poradenskej siete Ernst & Young a jednak z rozhovorov s predstaviteľmi kľúčových hráčov na investičných trhoch. Správa je k dispozícii v anglickom origináli na webovej stránke www.ey.com/infrastructure.
Zdroj: Ernst & Young