Investície TriGranitu v SR dosiahli 222 miliónov eur
Spoločnosť TriGranit prišla na slovenský trh v roku 1995 s projektom nákupno-zábavného centra Polus City Center. Bol to na Slovensku prvý projekt svojho druhu a prvá zahraničná investícia v oblasti nehnuteľností - developmentu. V súčasnosti celkový objem investícií spoločnosti na Slovensku predstavuje 222 miliónov eur (6,69 miliardy Sk). TASR to povedal predseda predstavenstva TriGranit Development Slovakia Gábor Zászlós.
TriGranit po nástupe na slovenský trh pozitívne ovplyvnil zamestnanosť hlavného mesta Bratislavy a sekundárne vytvoril viac ako 6000 nových pracovných miest. V ostatných rokoch realizoval pri jazere Kuchajda v Bratislave projekty Polus City Center, Millennium Tower I, Millennium Tower II a prvú fázu Lakeside Park. Popri multifunkčných zariadeniach spoločnosť stavia hlavne kancelárske priestory.
Profilom firmy na Slovensku ako aj v iných krajinách strednej a východnej Európy, kde pôsobí, je multifunkčnosť, čiže základným a najväčším priestorom je veľké nákupné centrum a okolo neho „skladáme“ ďalšie funkcie a účelové zariadenia, uviedol Zászlós. „V prípade Polusu to boli kiná, v Budapešti klzisko, v poľských Katoviciach, kde je nákupné centrum postavené na mieste bývalých uhoľných baní, sme zrekonštruovali pôvodnú strojovňu na kaplnku,“ konkretizoval.
Teraz sa hovorí o previse ponuky kancelárskych priestorov nad dopytom v súvislosti so stavebným boomom, ktorý SR zaznamenala v ostatných rokoch. „Bratislava disponuje najväčším podielom kancelárskych priestorov na hlavu z krajín V4, a to plochou 2,2 štvorcových metrov na obyvateľa,“ pripomenul Zászlós.
Vzhľadom na svetovú finančnú krízu mnohé rozsiahle špekulatívne projekty budú zastavené, prípadne v tiesni predané. „Kríza môže mať aj pozitívny vplyv, pretože môže pomôcť k „prečisteniu“ trhu nehnuteľností. Zostanú tak len kvalitné a reálne projekty skúsených a renomovaných firiem,“ konštatoval. Šancu na úspech majú projekty, ktorých výsledný produkt bude prispôsobený reálnemu dopytu na trhu za dobrú cenu a v dobrej lokalite a tieto budú aj financovateľné.
Banky reagujú na krízu sprísnením podmienok pri poskytovaní nových úverov. Obmedzená likvidita zo strany zahraničných materských bánk sa premieta aj do pravidiel poskytovania úverov na Slovensku. Niektoré banky v stredoeurópskom regióne už sprísnili podmienky poskytovania úverov pre realitné projekty, niektoré sa na to chystajú a niektoré už majú do konca roka stop pri ich poskytovaní. Sprísnenie podmienok sa týka hlavne podielu predprenájmov alebo predpredaja priestorov, podielu vlastného kapitálu developéra na projekte a výšky úrokovej miery, povedal Zászlós.
Zdroj: TASR