Lake Garden Tatralandia Resort & Spa

Na Liptove rastie rekreačný projekt s viac ako stovkou apartmánov

Na spojení ubytovania, investície a servisu pre návštevníkov a majiteľov apartmánov v regióne Liptova stojí projekt Lake Garden Tatralandia Resort&Spa (pôvodne rekreačný súbor Rybníčky) s výhľadom na vrchy Kriváň a Chopok a v susedstve rekreačných centier Aquapark Tatralandia i priehradnej nádrže Liptovská Mara.

Za výstavbou v Liptovskom Mikuláši-Ráztokách na pozemku s rozlohou vyše 27-tisíc m2 je investor JKSK, ktorý chce ponúknuť hotelové služby vrátane wellnessu, športu a zábavy v prírodnom parku a vytvoriť tak moderný a komplexný rekreačný rezort.

Rezort má tri etapy a tri rekreačné objekty so spolu 108 apartmánmi (1- až 3 –izbovými) a s takmer 90 parkovacími miestami. Nechýba kongresové centrum ani rozsiahly park s rozlohou 20-tisíc m2 s rôznymi možnosťami na aktívny oddych. Stavebné práce odštartovali v septembri 2023, je dokončený blok A, blok B je dokončený po podkrovie.

V júni začala Liptovská vodárenská spoločnosť veľmi dôležité práce za 2,5 milióna eur na výstavbe vodovodu v tomto náročnom teréne, ktorý toto územie odkanalizuje. Vodovod znamená zlepšenie kvality vody aj v samotnej nádrži Liptovská Mara.

Lake Garden Tatralandia Resort & Spa je vo výstavbe
Lake Garden Tatralandia Resort & Spa je vo výstavbe | Zdroj: Realitná kancelária RK SPIRIT

Inšpirácia aj zo západnej Európy

Projekt rekreačného rezortu vznikal niekoľko rokov. Inšpiráciou pre investora so sídlom v Bratislave bol najväčší európsky aquapark Therme Erding v Nemecku a jeho sieťové wellness a spa zariadenia, ako aj sieť dovolenkových dedín Centre Parks.

„Prešli sme aj najväčšie zábavné parky Európy a USA a hľadali sme, čo by sme v menšom mohli preniesť do projektu, ktorý je zameraný na wellbeing a rodiny,“ uviedol pre ASB zástupca investora Ján Gemzický s tým, že miestom investície mal byť od začiatku práve Liptov. Zdôraznil, že poskytovať iba ubytovanie bez doplnkových služieb nezaistí spokojnosť zákazníka ani dostatočnú návratnosť investície.

Urbanizácia územia nezastavaných polí a lúk, konkrétne západnej časti Rybníčky, bola v plánovaná dlhodobo. Ateliér GAM Ružomberok s investorom vychádzali zo skúseností tohto ateliéru s navrhovaním v rekreačných areáloch Tatralandia a Bešeňová, kde riešili ubytovacie zariadenia, bazénové haly, vodné atrakcie a oddychové plochy.

Podzemné podlažie využili na služby

Rezort Lake Garden Tatralandia Resort & Spa navrhli architekti tak, aby hosťom ponúkol čo najširší záber rekreačných možností – od relaxu vo wellnese cez rôzne športové aktivity až po relax v prírodnom parku v areáli. „Rezort je zameraný na intenzívny kontakt s prírodou, celý areál je riešený ako rekreačný park, plný aktivít a oddychových plôch pre hostí. Toto robí rezort výnimočným v regióne,“ zhrnul v skratke projekt ateliér GAM.

Architektonické riešenie rezortu vychádza z líniovej stavby, ktorá je orientovaná v osi sever – juh, čo umožňuje optimálne presvetlenie všetkých ubytovacích jednotiek. Všetky izby majú samostatné balkóny so skleneným zábradlím, aby mali zabezpečený maximálny kontakt s okolitou prírodou.

Rekreačný súbor pozostáva z troch ubytovacích objektov. „Objekty sú riešené s dvoma nadzemnými podlažiami s podkrovím podľa regulatívov územného plánu. Jestvujúci terén umožňuje využiť podzemné podlažie na služby ako reštaurácia alebo wellness. Tieto priestory sú priamo prepojené s exteriérom – s parkom rezortu,“ priblížil ateliér GAM.

Dispozične sú ubytovacie podlažia a podkrovia navrhnuté ako chodbový systém s ubytovacími jednotkami orientovanými na východnú alebo západnú fasádu. Jednotlivé bloky sú navzájom poprepájané vertikálnymi komunikačnými jadrami. Konštrukčné riešenie objektov využíva železobetónový skelet s výplňovým murivom. Fasády sú v maximálnej možnej miere zasklené. Strecha je riešená ako kombinovaná sedlová s titánzinkovou krytinou a na časti objektov je plochá strecha.

Vizualizácia vonkajšireho wellnes v Lake Garden Tatralandia Resort & Spa
Vizualizácia vonkajšireho wellnes v Lake Garden Tatralandia Resort & Spa | Zdroj: Realitná kancelária RK SPIRIT

Prioritou bola ohľaduplnosť k životnému prostrediu

Architekti zdôraznili, že energetická efektívnosť prevádzky aj využívanie alternatívnych zdrojov energie boli súčasťou podmienok už od prvého konceptu riešenia.

„Objekty využívajú vlastnú úžitkovú vodu, odpadové vody sú riešené druhotným využitím sivej vody, je navrhnuté vetranie s rekuperáciou odvádzaného vzduchu a strecha je využitá na fotovoltiku,“ uviedli architekti.

Rovnako veľký dôraz kládli pri návrhu okolia na umiestnenie jazierka, zón vysokej zelene a oddychových trávnatých plôch. Dažďová voda sa využíva na údržbu zelene, prebytky sú zadržiavané v území pomocou vsakovacích zariadení. Technické zariadenia na vykurovanie a vzduchotechniku umiestnili do pôjdového priestoru a na strechu objektov.

Tatry Lake Garden Resort Spa, Liptovský Mikuláš

Investor: JKSK
Architekt: Ateliér GAM, Dávid Goč, Marián Goč
Náklady: 19,71 mil. eur
Parkovacie miesta:87
Apartmány:108
Areál:27 843 m2
Realizácia: 9/2023– 12/2025