Najvyššia veža Slovenska vyrastie v Žiline
Základný kameň budúcej najvyššej budovy na Slovensku pokrstili zástupcovia samosprávy, investori a autori projektu CISS CITY v útorok slávnostne v Žiline. Na mieste bývalej mliekarne Laktis v žilinskej časti Bytčica vyrastie polyfunkčný areál zameraný na administratívne, obchodné a kongresové využitie.
Celý komplex prinesie celkovú podlažnú plochu v objeme 60-tisíc štvorcových metrov administratívnych, obchodných, ubytovacích a wellness priestorov. V podzemí stavebného komplexu vznikne približne štyristo parkovacích miest, ďalších 250 bude na povrchu. „Projekt má nadregionálny význam. Najmä prichádzajúci zahraniční investori pociťujú potrebu jednej centrály, kde budú obchodovať so slovenskými partnermi.
Už dnes máme avízo, že do regiónu plánuje vstúpiť minimálne dvadsať španielskych investorov, ktorí môžu objekt takisto využiť,“ vysvetlil autor myšlienky a riaditeľ rovnomennej spoločnosti CISS CITY, s.r.o. Ing. Milan Cibulka. Oneskorenou dostavbou diaľničných úsekov zdôvodnil doteraz absentujúce obdobné projekty mimo Bratislavy. Jeho slová potvrdil predseda Žilinského samosprávneho kraja Ing. Juraj Blanár: „Žilina sa stáva ďalším centrom rozvoja v trojuholníku Žilina-Katowice-Ostrava. Developer prichádza s nadčasovým projektom. Diaľnica privedie investorov k najvyššej veži horného Považia i celého Slovenska.“
Projekt je jedinečný takisto konštrukčným a energetickým riešením od firmy Proma, čím získa objekt vyššiu bonitu podľa legislatívnych noriem. „Prvým vystavaným objektom bude podľa plánov budova firmy Proma, ktorá ukáže možnosti a spôsoby energetického riešenia pre všetky budovy areáli CISS CITY, ako aj najvyššej budovy na Slovensku,“ prezradil Ing. Ján Majerský. CISS CITY rešpektuje doterajšiu nespokojnosť obyvateľov Žiliny s osadzovaním výškových budov do centra mesta.
Budova bude stáť na okraji mesta v doteraz nedostatočne využitej zóne. Na margo pripomienok k projektu Ing. M. Cibulka dodal, že „s mestom sme komunikovali od začiatku, pri vytváraní projektu sme napríklad zapracovali požiadavku dopracovania dopravného riešenia na Kamennú ulicu. Projekt prezentujeme preto, aby sme zistili, či je prijateľný pre širokú verejnosť. Na komunikáciu s ňou máme ešte polročný časový limit, teda do vydania územného rozhodnutia.“
Realizátori plánujú dobudovanie komplexu v roku 2013, celkové finančné náklady na jeho stavbu dosiahnu výšku viac ako dve miliardy korún.