Zwirn
Galéria(6)

Nálada u developerov: Za najväčšie bariéry považujú vysoké úrokové sadzby pri hypotékach aj povoľovacie procesy

Situácia na rezidenčnom trhu je zrkadlom, v ktorom sa odráža celý stavebný sektor. Keď sme sa opýtali developerov, ako sa vyvíja ich segment, odpovede nás neprekvapili, skôr len potvrdili predpoklady. V čase, keď sa svet pomaly zotavuje z ekonomických otrasov, slovenskí developeri balansujú medzi nádejou a obavami.

Odpovede, ktoré nám developeri poskytli, odrážajú rozmanité pohľady na budúcnosť. Drvivá väčšina respondentov pôsobí na trhu viac ako 10 rokov, tretina viac ako 20 rokov, teda majú skúsenosti, aby rozpoznali nielen príležitosti, ale aj hrozby.

Pýtali sme sa na predaj bytov. Z odpovedí vyplýva, že väčšina developerov zaznamenala výrazný nárast predaja oproti minulému roku, čo potvrdzuje, že trh sa prebúdza. Takmer jednotní sú aj v otázke cien bytov – očakávajú mierny nárast. Dobrou správou je, že drvivá väčšina opýtaných má zabezpečené projekty na šesť a viac rokov dopredu a viac ako polovica z nich má dnes rozostavaných viac ako 20-tisíc m2.

Pýtali sme sa aj na to, aké faktory najviac ovplyvňujú developerský trh. Za najväčšie bariéry považujú vysoké úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch, povoľovacie procesy, hrozbu zhoršenia ekonomického prostredia, a to najmä v súvislosti s konsolidačnými opatreniami.

nalada developeri 2
Výsledky prieskumu medzi developerskými firmami | Zdroj: redakcia

Obdobie vyčkávania a prehodnocovania

Developeri vnímajú budúcnosť s istou dávkou opatrnosti. Slavomír Habník z Lucronu očakáva stagnáciu, resp. zhoršenie ekonomickej situácie a podnikateľského prostredia a aj negatívny sentiment najmä zahraničných investorov umocnený malým slovenským trhom. Juraj Nevolník z Penta Real Estate pripomína nejasné legislatívne prostredie, extrémne zdĺhavý proces EIA či vysoké náklady súvisiace s vyvolanými investíciami.

Daniel Suchý z JTRE hovorí, že developerom komplikujú život najmä neaktuálne územné plány a zdĺhavé procesy územného plánovania a povoľovania projektov. Ján Bryndza (Alto Real Estate) pomenúva ako spoločný problém všetkých rezidenčných segmentov výrazný odliv zahraničného kapitálu. Radek Pšenička zo spoločnosti YIT dopĺňa aj nízku vymožiteľnosť práva.

Prieskum trhu realizovaný medzi významnými developermi jasne ukazuje, že žijeme obdobie vyčkávania a prehodnocovania, keď developeri hľadajú nové spôsoby, ako udržať svoj biznis v pohybe. Neistota na trhu je síce veľká, no developeri majú stratégiu, ako sa s ňou vyrovnať.

Pozrite si výsledky prieskumu ASB:

nalada developeri 1
nalada developeri 2
nalada developeri 3
nalada developeri 4
nalada developeri 5
Prieskum sme realizovali v októbri 2024 medzi veľkými developerskými firmami. Odpovede nám poskytli: Alto Real Estate, ARCHIKÓD, Cresco Real Estate, FINEP SK, Immocap, JTRE, LICITOR development, Lucron Group, Metrostav Slovakia, Occam Real Estate, Penta Real Estate, Proxenta, Reinoo, Rezidencia Vinohrady, VI GROUP, YIT Slovakia.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2024