CCF18CA9 7589 41D0 BDF3 FAC0A400E503
Galéria(11)

Návrat kontroverzného projektu aj najstaršej čerpacej stanice na Slovensku: Stollwerck Residence je krôčik od výstavby

Prvotný koncept dostal stopku. Niekdajší Fenix Park v Novom Meste vyvolával mnoho otáznikov, bol predmetom politických bojov a nepodarilo sa ho presadiť ani po desaťročí. Prvé náznaky o jeho návrate boli známe v roku 2023, avšak už pod názvom Stollwerck Residence i redizajnom. Dnes je to potvrdené. Nové Mesto je krôčik od získania novej veže i obnovenej pamiatky.

Novú podobu Stollwerck Residence mohli naši čitatelia prvýkrát vidieť v novembri roku 2023. Práve vtedy sme priniesli ako prvé slovenské médium článok o redizajne i možnom návrate ostrodiskutovaného zámeru, o ktorom nám bližšie porozprával jeho autor, Andrej A. D. Gajdoš. Architekt z kancelárie Salpietra Gajdos Architects sa vyjadril k viacerým sporom s mestskou časťou, priblížil nám svoj pohľad na politické aféry a opísal redizajn z roku 2021. 

Fenix Park, pôvodný názov projektu, má za sebou dlhú históriu, mnoho diskusií, ale aj pádov. Naplánovaný bol na Račianskej ulici, v tesnej blízkosti frekventovanej Križovatky Jozefa Čabelku, kde v minulosti stála bývala čokoládovňa Stollwerck. Na parcele navrhla spoločnosť Wigro Trade Center polyfunkčný súbor dvojice výškových budov.

Bývalý developer, ktorého súčasťou bol kedysi aj oligarcha Juraj Široký, predstavil svoje plány ešte v prvom desaťročí tohto milénia. Najdôležitejší bol však rok 2016, keď firma zverejnila zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Objavili sa tak prvé detaily uvažovanej stavby vrátane vizualizácií.

Vizual 02 scaled
Redizajn projektu a posledne známa podoba Stollwerck Residence na Križovatke Jozefa Čabelku | Zdroj: Andrej Gajdoš

O rok neskôr mu magistrát udelil súhlasné záväzné stanovisko, čo znamená, že zámer mal byť v súlade s Územným plánom hlavného mesta SR. Odlišný názor ale malo Nové Mesto, ktoré vydalo vlastné posúdenie stavby a s rozhodnutím mesta sa nestotožňovalo. Projekt odmietlo hneď dvakrát – v roku 2016 a 2018, pričom definitívnu stopku dostal v roku 2020. Proti rozhodnutiu mestskej časti sa developer odvolal a požiadal o vydanie územného rozhodnutia, ktoré po zmenách v projekte napokon získal.

Následne ostalo okolo zámeru ticho. Projekt bol spomenutý až v súvislosti so zatknutím bývalého starostu Nového Mesta, Rudolfa Kusého. V roku 2021 prešiel projekt redizajnom a pôvodný vlastník, firma Wigro Trade Center, projekt odpredal. Novým developerom sa stala firma Sibareal, a.s. prepojená na 3DUBY PARK, a.s.

Náznaky, že projekt predsalen vznikne, začali naberať na intenzite v roku 2023. Nové Mesto zverejnilo na prvý pohľad nenápadný dokument, oznamujúci začatie stavebného konania na preložky trakčných stĺpov, vedenia a verejného osvetlenia na Račianskej ulici. V dokumentácii sa ale nachádzala aj jedna veta, ktorá z nenápadného dokumentu spravila dôležité oznámenie: „… táto iniciatíva sa deje pre výstavbu polyfunkčného komplexu Stollwerck Residence.”

Túto informáciu sme potvrdili aj v článku z decembra 2023. Okresný úrad, odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií, zverejnil rozhodnutie, v ktorom vydal stavebné povolenie na realizáciu prvých stavebných úkonov na Račianskej ulici. A práve tie sú súčasťou výstavby Stollwerck Residence. 

Vizual 01 1
Redizajn projektu a posledne známa podoba Stollwerck Residence – pohľad z Račianskej ulice | Zdroj: Andrej Gajdoš

Fakt, že frekventovaná Račianska môže získať nový mohutný súbor, nám potvrdila aj mestská časť. Tá sa pre redakciu ASB vyjadrila, že stavebný úrad prijal ešte 17. októbra 2022 žiadosť o vydanie stavebného povolenia. „Stavebný úrad spolupracuje so žiadateľom a akonáhle bude podanie kompletné, oznámi začatie konania účastníkom,” konštatovali z Nového Mesta.

Dnes môžeme napísať, že Stollwerck Residence definitívne hlási svoj návrat. Mestská časť Nové Mesto zverejnila oznámenie o začatí stavebného konania. Deje sa tak skoro po 2 rokoch od prijatia žiadosti o jeho vydanie. To sa týka stavebných objektov bloku A, bloku B, podzemných garáží, sadových a parkových úprav, verejného osvetlenia či ostatných prác. Na úradnej tabuli mestskej časti bolo zverejnené aj oznámenie o začatí stavebného konania na chodníky a spevnené plochy okolo objektu.

Z dokumentácie nie sú zrejmé detaily budov, ako ich podlažnosť či počet bytových jednotiek. Tieto informácie nám v minulom roku prezradil architekt Andrej Gajdoš. Oproti pôvodnému návrhu je Stollwerck Residence odlišný verejným priestorom, ktorý bol zarovnaný s terénom, čo požadovalo bývalé vedenie Nového Mesta.

Druhá zmena súvisí s objemom – upravená bola výška i skladba bytov. Z nižšej 13-podlažnej obytnej budovy bolo ubratých 5 podlaží, čo znamená, že aktuálne by malo ísť o 8-podlažný objekt. Vyšší apartmánový dom ostal podlažnosťou nezmenený a dosahuje 18 nadzemných podlaží. V prípade dominanty projektu sa ale zmenil počet apartmánov a pridali sa byty. Všetky budú rozmiestnené na štvrtom a piatom nadzemnom podlaží, pričom na ostatných podlažiach sa majú nachádzať apartmány.

Vizual 04
Redizajn projektu a posledne známa podoba Stollwerck Residence – verejný priestor | Zdroj: Andrej Gajdoš

Tretia zmena je viac iniciovaná novým developerom ako mestskou časťou. „V pôvodnom návrhu sme mali riešené lodžie pre veľkometrážné trojizbové a štvorizbové byty. Pre jednoizbové a dvojizbové jednotky sme dizajnovo nepovažovali za podstatné robiť lodžie ani balkóny,” priznal minulý rok v našom článku architekt Andrej Gajdoš.

„Nový investor ale mal iný názor a každému bytu chcel poskytnúť vonkajší priestor. S tým sme bojovali, nechceli sme z toho mať typický bratislavský príklad s balkónmi meter krát meter. Do budovy sme nakoniec zakomponovali dve fasády. Jedna je normálna so zasklením. Druhú sme premietli o jeden a pol metra von a navrhli ju ako balkónoradie. Po dvoch stranách na každej budove sa tak nachádza žiadaný vonkajší priestor,” povedal exkluzívne o redizajne architekt Andrej Gajdoš.

Aktuálna dokumentácia ozrejmuje počet parkovacích miest v podzemnej garáži, ktorých vznikne 246, pričom na teréne je navrhnutých 9 stojísk. Stavebné konanie ale približuje aj návrat vzácnej stavby, ktorá sa na križovatke Račianskej a Pionierskej ulice nachádzala takmer 80 rokov.

Stála tu najstaršia čerpacia stanica na Slovensku, ktorej vznik sa datuje do roku 1943. Patrila do čerpacích staníc bratov Zikmundovcov, ktorí založili spoločnosť so zameraním na obchod s olejom, patrolejom, benzínom a tukmi v roku 1920. Račiansku ulicu si mali bratia vybrať pre jej strategickú polohu. Nachádzala sa blízko hlavnej cesty aj železničnej trate.

Podľa webstránky Nového Mesta bol objekt zložený z prízemnej budovy predajne, ostrovčeka s čerpadlami pohonných hmôt a unikátneho dizajnového a funkčného prestrešenia obslužnej zóny, ktoré poskytovalo zákazníkom príjemný komfort.

bratislava pumpa developer racianka ulica
Najstaršia čerpacia stanica na Slovensku bratov Zikmundovcov | Zdroj: novomestan.sk

V roku 1948 prešla čerpacia stanica do vlastníctva štátu a bola zaradená do národného podniku Rafinérie minerálnych olejov. Bratislavčania ju už poznali pod názvom Benzinol a svoju úlohu plnila do konca 70. rokov. Neskôr stratila svoju funkciu, mala byť prestavaná a v jej priestoroch zriadili kovošrot. Ten pri Križovatke Jozefa Čabelku fungoval ešte v minulej dekáde. Následne bol uzavretý práve pre vznik projektu pod pôvodným názvom Fenix Park.

Firma napokon na prelome októbra a novembra roku 2020 čerpaciu stanicu odstránila. Ako však informuje Nové Mesto, stalo sa tak nelegálne bez búracieho povolenia. Firma však pre médiá tvrdila, že jej konštrukcia bola odborne zdemontovaná a uložená na stavebnom dvore v stráženom areáli. Rovnako sľubovala, že objekt bude opieskovaný tak, aby mohol byť osadený v novom projekte. Konštrukcia má slúžiť ako nabíjačka pre elektrobicykle.  

Súčasná dokumentácia stavebného konania potvrdzuje návrat najstaršej čerpacej stanice na Slovensku na svoje pôvodné miesto. Označená je ako Pavilón BZ (Pumpa bratov Zikmundovcov).

prva cerpacia stanica kovosrot 2
Najstaršia čerpacia stanica na Slovensku bratov Zikmundovcov – podoba tesne pred odstránením | Zdroj: novomestan.sk

Či projekt vznikne stopercentne podľa podoby, ktorú navrhol architekt Andrej Gajdoš, je ale otázne. Pre našu redakciu ešte minulý rok potvrdil, že na projekte už nepracuje a zámer prebrala iná spoločnosť, ktorá môže robiť úpravy v rámci projektovej dokumentácie. Autorizovaným projektantom je podľa aktuálnej dokumentácie Architekti SPDe s.r.o., konkrétne Štefan Lichvár a Alexander Schleicher.

Tak či onak, dnes je isté, že Stollwerck Residence je najbližšie k realizácií od vzniku prvotnej koncepcie. Stavebné povolenie môže získať ešte v roku 2024, pričom po jeho správoplatnený už novému developerovi 3DUBY PARK nebude nič brániť vo výstavbe. Upadnuté okolie frekventovanej Križovatky Jozefa Čabelku tak môže čoskoro získať development, ktorý aj napriek svojej mohutnosti, ale aj minulosti, zlepší lokalitu Račianskej i Nového Mesta. A stane sa tak už čoskoro.

Vizual 02 scaled
Vizual 01 1
Vizual 04
Vizual 07
Vizual 05 scaled
Vizual 06
Vizual 03 1
Vizual 08 scaled