Primátor mesta Košice podpísal memorandum o výstavbe kogenerčnej jednotky

Investíciu v objeme 30 miliónov eur (903,78 milióna Sk) predstavuje kogeneračná jednotka s tepelným výkonom 27 MW a elektrickým výkonom 8 MW na báze spaľovania biomasy, ktorú plánuje v Košiciach postaviť spoločnosť Cassovia Bio Energy. Memorandum o vzájomnom porozumení podpísal s investorom primátor mesta Košice František Knapík.


Predpokladaný začiatok výstavby jednotky s tepelným výkonom 27 MW a elektrickým výkonom 8 MW je október tohto roka a spustenie do skúšobnej prevádzky v septembri 2010.
     
„Máme záujem zabezpečovať pre Tepláreň Košice (TEKO) výrobu a dodávku tepla z obnoviteľného zdroja – biomasy (drevnej štiepky), ktorá sčasti nahradí výrobu tepla z uhlia, a tým TEKO dosiahne zníženie produkcie emisií v meste. Zároveň plánujeme zabezpečovať výrobu a dodávku elektrickej energie do distribučnej siete spoločnosti Východoslovenská distribučná, čím posilníme energetický potenciál pre mesto Košice pri realizácii jeho rozvojových aktivít,“ uviedol zástupca investora Igor Gula.
     
Mesto deklaruje, že na pozemkoch vo svojom vlastníctve umožní investorovi vybudovanie technickej infraštruktúry a napojenie sa na účelovú komunikáciu. Investor na vlastné náklady zrealizuje výstavbu časti účelovej komunikácie k osade Svetlá Pustá, ktorá bude verejne prístupná.
     
Zástupcovia investora informovali primátora o zabezpečení financovania investície aj o dohode s TEKO a Východoslovenskou distribučnou o odbere tepelnej a elektrickej energie. Mesto pripravuje zmenu územného plánu hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice v katastri mestskej časti Barca (rozšírenie priemyselného parku Pereš) pre lokalizáciu kogeneračnej jednotky.
     
Mesto podľa Knapíka ako partner síce priamo do investície nevstupuje, ale projekt považuje za vhodný a užitočný, keďže z  Mestských lesov (ML) dokáže investorovi ponúknuť silný potenciál suroviny.
     
Kogeneračná jednotka má ročne spotrebovať približne 90 000 m3 drevnej štiepky, pilín či kôry. „Mesto a ML sa dlhodobo zaoberajú energetickým zhodnotením dreva, preto je zámer investora zaujímavý a vítame ho. Ponúkame investorovi možnosť vykryť jeho výrobnú kapacitu zhruba v objeme 45 000 až 55 000 m3 ročne,“ vyjadril sa riaditeľ ML Julián Tomaštík.
     
Technológia kogeneračnej jednotky je podľa investora vysoko automatizovaná a má minimálne nároky na obsluhu. Jej realizácia bude mať pozitívny vplyv na zamestnanosť pre miestne stavebné firmy počas výstavby.
     
Prevádzka kogeneračnej jednotky priamo vytvorí šesť a nepriamo pri zabezpečovaní suroviny niekoľko desiatok pracovných miest v mestských, štátnych a súkromných lesoch pri ťažbe a spracovaní biomasy. Na investícii sa budú podieľať rakúske i slovenské banky a investor plánuje využiť aj financovanie zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Zdroj: TASR