Rajecké Teplice: Rozvoj v mene zachovania pokojnej oázy
Rajecké Teplice sú z hľadiska počtu obyvateľov síce malým, ale zato neustále sa rozvíjajúcim kúpeľným mestom. Dynamiku možno azda najviac postrehnúť v počte pribúdajúcich penziónov. Mesto však na svojich návštevníkov zapôsobí predovšetkým tichou atmosférou, ktorú dotvárajú hory a množstvo parkovej zelene. Aj všetky investičné zámery mesta sa podriaďujú tomu, aby sa nenarušil jeho základný charakter pokojnej kúpeľnej oázy.
Autobusová stanica a námestie„Rajecké Teplice nepatria medzi kúpeľné mestá, v ktorých prekvitá taký rušný kultúrno-spoločenský život ako napríklad v Piešťanoch. Navštevujú ich prevažne ľudia, hľadajúci možnosť nerušene relaxovať. Výhodou mesta je, že v jeho okolí sa nachádza množstvo lyžiarskych stredísk a sieť turistických chodníkov, vďaka čomu môžu milovníci zimných športov či prírody skombinovať kúpeľné procedúry s aktívnym oddychom. Zariadenia preto poskytujú celoročnú starostlivosť,“ hovorí primátor mesta Rajecké Teplice Peter Dobeš.
Kúpeľné domy a cestovno-liečebný ruch predstavujú z ekonomickej stránky základnú oporu mesta. V minulom roku prebehla aktualizácia územného plánu, v ktorom sa prejavila snaha vyjsť v ústrety najmä rozvojovým zámerom miestnych podnikajúcich subjektov. V súčasnosti mesto dokončuje autobusovú stanicu, ktorá sa presúva z námestia pred mestským úradom k železničnej stanici. Náklady na jej vybudovanie sa pohybujú vo výške 430 000 eur (takmer 13 mil. Sk). Jej premiestnením vznikne jednak tesnejšie napojenie na železničnú dopravu, jednak sa vytvára priestor na realizovanie ďalšieho zámeru. Na ploche dnešného námestia chce mesto vybudovať nové reprezentatívne fórum, ktoré bude slúžiť obyvateľom aj návštevníkom.
„Podali sme žiadosť o nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Ide o prostriedky v rámci opatrenia 4.1 ROP – Regenerácia sídiel. V súčasnosti čakáme na vyhodnotenie projektu. V prípade, že naša žiadosť bude schválená, plánujeme vytvorenie nových spevnených plôch výmenou dlažby, osadenie nového mobiliáru, fontány aj osvetlenia. Spolu so zeleňou a priľahlými parkovacími plochami bude nové centrum nadväzovať aj na ostatné rozvojové zámery kúpeľov,“ pokračuje Peter Dobeš.
Odsunutím autobusovej stanice z centra mesta sa zároveň logicky nadviazalo na predchádzajúce opatrenia, ktoré sa zrealizovali v snahe eliminovať negatívne vplyvy dopravy na životné prostredie kúpeľného mesta. Prvým významným krokom v tomto smere bolo sprevádzkovanie obchvatu cesty I/64 zo Žiliny do Rajca v roku 2003. Priniesol značné odbremenenie dopravy a zvýšenie kvality bývania v meste, pretože odklonil hlavný tranzitný ťah smerom na Prievidzu mimo Rajeckých Teplíc. V rámci riešenia statickej dopravy sa v celom meste urobil pasport parkovacích plôch.
„Zrejme budeme musieť pristúpiť k určitým obmedzeniam či zmene dopravného značenia. Do úvahy prichádza vytvorenie väčšieho počtu jednosmerných ciest a pozdĺžneho parkovania na miestnych komunikáciách, pretože z hľadiska kapacity existujúce parkovacie plochy nepostačujú,“ podotýka Peter Dobeš. Podľa jeho slov by bolo výhodným riešením vybudovanie záchytného parkoviska pred Rajeckými Teplicami v smere od Rajca. Formou pešej zóny by sa napájalo na novú autobusovú stanicu, ktorou sa možno pešo ľahko dostať cez kúpeľný park do centra mesta. Do tohto zámeru však vstupuje otázka vysporiadania vlastníckych vzťahov.
Ortofotomapa mesta Rajecké Teplice
Ortofotomapa: © Geodis Slovakia, s. r. o., 2006
1 – Námestie SNP, 2 – územie výstavby novej autobusovej stanice, 3 – areál základnej školy, 4 – objekt bývalej materskej školy s areálom
Vplyv cestovného ruchu
Rajeckých Teplíc sa dotkol aj rozsiahly projekt v rámci riešenia technickej infraštruktúry. Išlo o odkanalizovanie Rajeckej doliny prostredníctvom podporného programu Európskej únie ISPA. Úlohou mesta v súčasnosti je dobudovanie zostávajúcich vetiev kanalizácie v uliciach, ktoré sa nachádzajú mimo hlavnej osi centrálneho kanalizačného zberača splaškových vôd. Významným aspektom rozvoja kúpeľnej destinácie je aj riešenie problematiky komunálneho odpadu, a to najmä organizácia separovaného zberu, ktorú mesto zabezpečuje v rámci programu združenia obcí Rajecká dolina.
„Tento systém zohráva dôležitú úlohu najmä z hľadiska vyššej záťaže komunálnych odpadov vyplývajúcej z rozvoja liečebných, rekreačných služieb a turistického ruchu,“ dopĺňa primátor Rajeckých Teplíc. Mesto takisto podalo žiadosť na komplexnú rekonštrukciu celého areálu základnej školy, ktorá slúži aj spádovým obciam. Obnova má zahŕňať zateplenie fasád obidvoch objektov zariadenia, ako aj telocvične, opravu strechy, vybudovanie bezbariérového prístupu a osadenie slnečných kolektorov.
„Podarilo sa nám dostať na list vlastníctva objekt bývalej materskej školy a jeho záhrady, ktorý sa nachádza v blízkosti centra mesta. Radi by sme túto nevyužívanú stavbu premenili na domov sociálnych služieb. Máme však problém s realizáciou tohto zámeru, pretože súčasná legislatíva umožňuje žiadať o dotáciu na vybudovanie takéhoto zariadenia len obciam nad päťtisíc obyvateľov. Obce sa pritom nemôžu na tento účel združovať. Myslíme si, že je to do istej miery diskriminácia pre menšie samosprávy, najmä ak dokážu zabezpečiť nastavenie finančného krytia tak, aby zariadenie regulárne fungovalo,“ vysvetľuje Peter Dobeš.
V meste sa, naopak, darí ubytovacím a stravovacím zariadeniam, ktorých počet v ostatnom čase stúpol. „V súčasnosti sa vyplavuje na povrch otázka o rentabilnosti takéhoto množstva zariadení. Zvlášť v situácii, keď zaznamenávame nižší počet turistov. Považuje sa to za dôsledok krízy, ale situáciu možno dať do súvislosti aj so zavedením eura. Devalváciou našej meny v porovnaní s českou alebo poľskou zdraželi dovolenky pre zahraničných návštevníkov,“ opisuje situáciu primátor.
Mnohé drobné turistické zariadenia sa však predovšetkým rekonštruujú. Územný plán počíta aj s vybudovaním ďalších dvoch nových hotelov, ako aj s realizáciou druhej etapy kúpeľného zariadenia Aphrodite, v rámci ktorej sa pripravuje projektová dokumentácia na stavebné povolenie. Prepojením novej a pôvodnej budovy a takisto hotela Veľká Fatra má vzniknúť centrálny hotelový komplex s podzemnými garážami.
Rajecké Teplice Okres: Žilina Kraj: Žilinský Región: Horné Považie Rozloha katastrálneho územia mesta: 11, 85 km2 Počet obyvateľov mesta: 2 732 v produktívnom veku: 59 % ekonomicky aktívnych: 1 267* Nezamestnanosť: 5,05 % * Súčasný strategický podnik:
* Zdroj: Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline, štatistický údaj z júla 2009 |
Silné stránky mesta |
Slabé stránky mesta |
výhodná geografická poloha s priamym napojením na hlavné cestné a železničné ťahy a s pravidelným leteckým spojením s Prahou | malé katastrálne územie |
existencia termálnych prameňov pre rozvoj turisticko-liečebného ruchu | nedostatok voľných stavebných pozemkov vo vlastníctve mesta |
blízkosť zimných športových stredísk | nepriaznivý vývoj reprodukčných charakteristík |
budovanie environmentálneho povedomia | lokalizácia subjektov s malým podielom finalizácie výrobkov |
pôsobenie aktívnych záujmových združení a neziskových organizácií | nedostačujúci počet športových zariadení |
Anna Salvová
Foto: autorka
Článok bol uverejnený v časopise ASB.