Ceny bytov v krajských mestách Slovenska zaznamenali v prvej polovici roku 2024 mierny nárast, čo naznačuje zotavenie trhu po predchádzajúcom poklese. Trh ožíva, no predaj ešte nedosiahol úrovne z roku 2022. Rast cien je poháňaný optimizmom kupujúcich a očakávaniami poklesu úrokových sadzieb.
Realitný trh
Prvá polovica roka 2024 priniesla náznak dlhoočakávaného oživenia rezidenčného trhu. V prvom polroku 2024 sa v novostavbách v Bratislave predalo viac ako 920 bytov, takmer toľko ako za celý minulý rok dokopy.
Po období poklesu byty a domy na Slovensku už druhý štvrťrok po sebe zdraželi. Počas leta sa medziročný rast zrýchlil na viac ako 6 %, medzikvartálne zdražovanie dosiahlo takmer 3 %. Staršie nehnuteľnosti rástli oveľa rýchlejšie než novostavby. Rast cien sa vyhol len dvom z ôsmich krajov Slovenska. Informoval o tom Štatistický úrad SR na svojom webe.
Kúpa nehnuteľnosti vo Vysokých Tatrách spĺňa na prvý pohľad všetky aspekty výhodnej investície. Je to tak ale aj v skutočnosti? Ak sa vám už z vysokých cien nehnuteľností točí hlava a hovoríte si, že v Bratislave či Košiciach sú ceny nehnuteľností premrštené, ceny v Tatrách v špičkových lokalitách patria ešte o level vyššie.
Na realitnom trhu v Bratislave sa v treťom štvrťroku 2024 predalo celkovo 380 bytov v novostavbách. V medziročnom porovnaní ide o viac ako dvojnásobok, oproti predošlému kvartálu ide o nárast o 16,21 %.
Rodáka z talianskeho Turína nehnuteľnosti vždy zaujímali, uvažoval o štúdiu architektúry. Na Slovensku je od roku 1999 a tvrdí, že ekonomika sa u nás vybudovala za 30 rokov a vývoj je dynamickejší ako v Taliansku. Pracoval aj pre bratislavského developera Lucron a v súčasnosti sa venuje co-livingu v Bratislave. V najnovšej epizóde podcastu Na betón bol naším hosťom Ermanno Boeris.
Slovenským verejným financiám má pomôcť navrhovaný konsolidačný balíček opatrení vo výške 2,7 mld. eur z dielne rezortu financií, o ktorom bude vo štvrtok hlasovať parlament a opozícia ho rázne kritizuje. Na jeho dôsledky sme sa spýtali predstaviteľov developerských firiem a uverejňujeme aj výťah z komentára Slovenskej bankovej asociácie k transakčnej dani.
Ide o etapu so 60 bytmi v novej rozľahlej štvrti v bratislavskej Petržalke. Etapa Nesto Prime sa nachádza v zóne bez áut, v nízkopodlažnej zástavbe uprostred existujúcej zelene. Médiá o tom informoval Pavel Baslík, šéf marketingu a PR spoločnosti Lucron.
Sadzby hypoték sa len veľmi ťažko vrátia na úroveň okolo 1 %, čo v minulosti roztočilo realitný a stavebný trh na Slovensku. Potreby spoločnosti sa zmenili a nie každý si môže dovoliť hypotéku. Bývať ale neznamená nutne kúpiť.
Realitný trh na Slovensku ovplyvňujú okrem ekonomickej krízy najmä legislatívne zmeny a situácia spojená s odkladom účinnosti nového stavebného kódexu. Európske predpisy v oblasti udržateľnosti navyše stanovujú nové povinnosti, ktoré sa týkajú aj realitného sektora, a to najmä v súvislosti s mechanizmom CBAM a nariadením EUDR.
Nízka dostupnosť bývania sa týka aj ľudí, ktorí sú síce zamestnaní, ale finančne nepokryjú nájom v komerčnom alebo mestskom nájomnom byte a vlastné životné náklady. Práve im je určený projekt nájomného bývania so sociálnou podporou.
Rezidenčný trh si dlhodobo udržiaval pozíciu jedného z najstabilnejších pilierov realitného sektora. No nárast úrokových sadzieb túto situáciu zmenil a trh na niekoľko mesiacov prakticky zastavil. V akej situácii je trh s bytmi, komentuje Júlia Vinczeová, analytička realitno-poradenskej spoločnosti iO Partners.
V susednom Česku sa situácia s úrokovými sadzbami hypoték začína meniť, u nás zmenu zatiaľ nevidno. Ako sa tento stav odráža na správaní klientov, sme sa opýtali zástupcov bánk.
Vyčkávanie na rozhodnutie Európskej centrálnej banky o znížení základnej úrokovej sadzby pripomína čakanie na Godota. Na konci dňa však veríme, že predsa len príde. Možno už v júni.