7 rád pred investovaním do realít
Nehnuteľnosti patria dlhodobo k najbezpečnejším investíciám. Netreba byť investičný expert, aby ich kúpa priniesla želaný zisk.
Ak aj Vy rozmýšľate o tom, že by ste do nehnuteľností investovali, no neviete ako začať, inšpirujte sa radami úspešných investorov, finančníkov a realitných sprostredkovateľov, ktorí svoje know-how predstavia už 4. júna na Realitnom kongrese 2019.
1. Preverte si svoje finančné možnosti
Zistite, koľko vlastných peňazí môžete do nehnuteľnosti investovať. Analyzujte svoju finančnú situáciu. „Je dôležité pozerať sa na svoje financie tak, aby sme rátali aj s možnými výpadkami príjmu či nečakanými životnými udalosťami,“ radí Maroš Ovčarik, finančný analytik portálu financnykompas.sk.
Tým, ktorí plánujú využiť požičané peniaze, odporúča, aby sa obrátili na finančného poradcu. Dozviete sa, koľko peňazí Vám na realitnú investíciu uvoľní banka. Objavte čaro pákového efektu, kedy využívate pri investovaní do realít aj cudzie peniaze.
2. Zistite, aká nehnuteľnosť je pre Vás dostupná
Koľko peňazí máte na nákup nehnuteľnosti, už viete. V tomto kroku sa pozrite, čo si budete môcť dovoliť pri danej výške investície. Apartmán alebo trojizbový byt? Plánujete nehnuteľnosť prenajímať? Už teraz sa rozhoduje o tom, aký typ nájomcu v nej budete mať.
„Realitné kancelárie ponúkajú službu – maklér kupujúceho. V praxi to pre Vás znamená, že za Vás nájdu nehnuteľnosť podľa Vašich predstáv,“ radí Attila Mészáros, predseda Realitnej únie SR.
3. Zvoľte si investičnú stratégiu
V ďalšom kroku sa zamyslite, čo chcete s nehnuteľnosťou robiť. Obstarať si ju na dlhodobý prenájom, aby Vám prinášala pasívny príjem? Plánujete kúpiť nehnuteľnosť s tým, že ju predáte o dva roky? Pozor, realizovať zisk v druhom prípade nemusí byť dnes už také jednoduché.
Podľa realitnej investorky Hany Sopko je nastavenie investičnej stratégie jeden z najdôležitejších krokov realitného investovania. „Analýza a skúsenosť zvyšuje toleranciu k riziku,“ dodáva.
4. Lokalita, lokalita, lokalita?
Kľúčovú úlohu pri rozhodovaní o kúpe každej nehnuteľnosti zohráva lokalita. Odrazovým mostíkom pri hľadaní vysnívaného vlastného domova sú požiadavky, ktoré má na bývanie nový majiteľ. Inak je to pri kúpe investičného bytu určeného na prenájom.
Ako konštatuje analytik Realitnej únie SR, Vladimír Kubrický, „Jeho majiteľ sa musí pozerať na lokalitu očami potenciálnych nájomcov“. Aká je zamestnanosť, dopravná dostupnosť, občianska vybavenosť v danom meste či regióne? Pokiaľ si chcete kúpiť investičnú nehnuteľnosť, myslite na to. Inak sa môže stať, že budete nájomcu hľadať dlhšie. Lokalita je určujúca nielen z hľadiska budúcej obsadenosti nehnuteľnosti, ale aj pri stanovení výšky nájomného.
5. Nezabudnite na náklady spojené s investíciou
Hrubý výnos z prenájmu nehnuteľnosti si vypočítate ľahko. Ročný príjem z nájomného vydelíte cenou, za ktorú ste ju kúpili. Nezabudnite však na náklady spojené s údržbou nehnuteľnosti, časovú náročnosť, poistenie a podobne. Takisto sa môže stať, že sa bude meniť nájomca a nejaký mesačný nájom Vám vypadne. Vaša fantastická investícia sa zrazu môže ukázať v úplne inom svetle.
6. Kontrolujte svoje emócie
Pri kúpe nehnuteľnosti sa vyhnite emóciám, nerozhodujte sa pod tlakom a nenasadzujte si ružové okuliare. Pozrite sa na realitnú investíciu zo všetkých strán, pri jej výbere si všetko spočítajte. Rozhodovať musia čísla, nie emócie.
„Ak nedokážete kontrolovať svoje emócie, nedokážete kontrolovať ani svoje peniaze,“ vysvetľuje Jakub Křivan, head of CEE C- QUADRAT Investment group, ktorý na Realitnom kongrese 2019 vysvetlí, prečo sa neoplatí podceniť emócie pri investovaní.
7. Získajte realitné know-how
Realitné investovanie si vyžaduje komplexné vedomosti, no objaviť a pochopiť jeho tajomstvá môžete už 4. júna na Realitnom kongrese 2019. Využite všetky možnosti, ako ich získať. Umožnia Vám lepšie uchopiť príležitosti na trhu. Nie nadarmo sa hovorí, že investícia do vzdelania je tá najlepšia.