Blokový urbanizmus. Kolísky ponúkajú mestské bývanie na hranici s vidiekom
Záhorská Bystrica, ktorá sa nachádza na úpätí Malých Karpát, má dobré napojenie na diaľnicu a rozmanité možnosti na trávenie voľného času. Tu sa nachádza projekt Kolísky, ktorého ústrednými prvkami sú zeleň, kvalitné stavebné spracovanie a invenčné architektonické riešenia.
„Bytový komplex Kolísky je špecifický svojou polohou na rozhraní obytnej štvrte a tradičnej dedinskej zástavby Záhorskej Bystrice,“ približuje projekt Ing. arch. Tomáš Šebo z ateliéru Architekti Šebo Lichý.
„Je to mestské bývanie s vôňou vidieka. Tento pocit sme mali v hlave počas hľadania dizajnu životného priestoru pre takmer stovku rodín, ktoré sa raz stanú ich obyvateľmi. Predstavovali sme si, ako prichádzame v detskom veku na prázdniny k babke na Záhorie, tešíme sa z všadeprítomnej zelene vo dvore a na balkónoch vinúcej sa po trelážach. A na známe tváre, ktoré stretávame a s ktorými nám je dobre,“ vysvetľuje ďalej.
„Všetky tieto veci sú na Kolískach prítomné v abstraktnej forme balkónov, kvetináčov so zeleňou, ústredného dvora s lieskami, ihriskami s grilom či lavičkami. A práve tieto motívy s abstrahovaným nádychom dedinskej atmosféry dávajú Kolískam osobitý výraz a autenticitu,“ dodáva.
Blokový urbanizmus
Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok. Hmoty objektov sa smerom do svahu zmenšujú, urbanistické riešenie odkazuje na mierku mestských víl. Polozapustená podnož suterénu absorbovala všetko rezidenčné parkovanie a komerčnú vybavenosť.
„Snažili sme sa priniesť koncept ‚kids friendly‘ bývania,“ pokračuje Tomáš Šebo. „Uvedomili sme si, že lokalita tvorí veľmi podnetné prostredie na detský vývin. Blízkosť lesa, možnosti na výlety, blízka škola a škôlka či nová štvrť plná mladých rodín. Rozhodli sme sa preto vytvoriť miesto, ktoré bude čo najlepšie spĺňať potreby rodín a detí.“
Už samotné dispozície 1- až 5-izbových bytov v štyroch 3- a 4-podlažných budovách vyhovujú ich potrebám. V uzatvorenom vnútrobloku je pridaných množstvo prvkov na trávenie voľného času. Deti sa tak nielenže môžu zahrať na ihrisku, dopestovať si vlastnú zeleninu a bylinky v komunitných záhradkách, ktoré neskôr zužitkujú pri spoločnej grilovačke, ale aj utužiť súťaživosť pri stolnom tenise a iných spoločných hrách.
Urbanistické riešenie Kolísok odkazuje na mierku mestských víl a budovy sa smerom do svahu znižujú. Architektonicky dominantným prvkom sú žlté balkónové konštrukcie, ktoré v dohľadnom čase zaplní zeleň. Tú nájdeme aj na najvyšších podlažiach či vo vnútrobloku, kde vyrastie hájik z liesok, ktorý zabezpečí príjemný chládok v letných mesiacoch. Parkovacie miesta sú umiestnené v podzemnej garáži, kde sú vybudované aj viacúčelové kobky.
Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.